Partneri sekcie:

Študenti priniesli nové riešenia v bývaní

image 86533 25 v2

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) sa dotýka mnohých krajín. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť nad rôznymi možnosťami využitia už jestvujúcich obytných štruktúr, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu s troma nosnými atribútmi: kvalita vnútorného prostredia, šetrnosť k životnému prostrediu a energetická efektívnosť. Organizátori pripravili v spolupráci s radnicou obce Wolkersdorf im Weinviertel, ktorá sa nachádza niekoľko minút od Viedne, reálne zadanie. Vybraný bol starší dom a študenti dostali k dispozícii technickú dokumentáciu, pôdorysy domu a širší urbanistický kontext.

Výsledky sa študenti dozvedeli 20. októbra 2016 počas ich slávnostného vyhlásenia v zámku Wolkersdorf v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Odborná porota rozhodovala v zložení: Dr. Peter Holzer (Institute od Building Research & Innovation), Ing. arch. Adam Gebrian (architekt, teoretik a kritik architektúry), Ing. arch. Klára Bukolská (architektka VELUX), Ing. arch. Štefan Polakovič (GutGut atelier), Martin Stuber (dipl. architekt ETH/SIA REG A).

Spoločná fotografia umiestnených študentov spolu s odbornou porotou a zástupcami spoločnosti VELUX i obce. Zľava: Wolfgang Ullman, vedúci stavebného úradu vo Wolkersdorfe, architekt Martin Stuber, člen poroty, Ing. arch. Klára Bukolská, členka poroty, Ing. arch. Adam Gebrian, člen poroty, Lukáš Kvaššay, 1.miesto, Jana Zavřelová, 2.miesto, Júlia Giláňová, 3.miesto, Kryštof Foltýn, odmena, Dominika Gáborová, odmena, Anna Šlapáková, odmena

S priebehom súťaže bola spokojná aj starostka obce Wolkersdorf im Weinviertel Anna Steindl: „Nevedela som, čo môžem od študentských prác očakávať, no veľmi na mňa uvedené riešenia zapôsobili. Je skvelé, že spoločnosť VELUX sa zameriava aj na takéto dôležité otázky.“ Člen poroty Adam Gebrian doplnil: „Veľmi oceňujem výber témy – je fajn, že sa niekto zaoberá aj tým, čo je na prvý pohľad bezvýznamné. Celý ten koncept je odlišný; študenti sú tu, v malej obci neďaleko Viedne, kde videli dom zo 70. rokov 20. storočia a dostali otázku, či s tým vedia niečo urobiť. Ich návrhy ukázali, že aj bez dramatických zmien možno prímestské časti rekonštruovať a obohatiť.“ „Treba vyzdvihnúť komplexný prístup k riešeniu celej problematiky v prípade víťazných projektov a tiež premýšľanie v súvislostiach, keď sa študenti zaoberali nielen samotným domom, ale aj jeho okolím,“ pripomenula architektka spoločnosti VELUX, Klára Bukolská. Slávnostného vyhlásenia výsledkov sa zúčastnili aj majitelia rodinného domu, ktorý bol predmetom súťaže. Projekty sa im páčili a boli prekvapení, ako študenti dokázali zmeniť ich dom.

1. miesto: Lukáš Kvaššay, FA VUT Brno
Na víťazovi medzinárodného kola sa porota jednoznačne zhodla. Zachováva už jestvujúcu štruktúru, má primeranú veľkosť. Aj keď ponúka dva oddelené byty, pôsobí ako rodinný dom.

2. miesto: Jana Zavřelová, FA VUT Brno
Tento projekt podľa poroty dodáva viac kvality existujúcej obytnej jednotke a veľmi prekvapivým spôsobom využíva pivnicu.

3. miesto: Júlia Giláňová, FA STU Bratislava

Podľa poroty tento projekt ponúka komplexné riešenie. Pozitívne boli hodnotené aj dva byty s bezbariérovým prístupom a tiež možnosť bývania asistentskej služby.
Medzinárodná porota tiež určila tri odmeny, ktoré dostali: Kryštof Foltýn a Norbert Obršál (FA VUT Brno), Anna Šlapáková (FA STU Bratislava) a Dominika Gáborová (FA STU Bratislava).

Viac na activehouseaward.velux.com

Zdroj: Velux
Foto: Patricia Weisskirchner