Bývanie v srdci kultúrnej pamiatky. Ružový mlyn v Piešťanoch má industriálneho ducha

Nestáva sa každý deň, že máte príležitosť bývať v národnej kultúrnej pamiatke. V Piešťanoch vyrástol unikátny projekt. Ružový mlyn, ktorý vznikol transformáciou industriálnej budovy na rezidenciu. Švajčiarskoslovenský developer do náročnej úlohy priniesť zanedbanému objektu nový život povolal architekta Mateja Otrísala.

História piešťanskej stavby siaha až k legendárnemu nájomcovi kúpeľov Ľudovítovi Winterovi. Ako uvádza portál zpiešťan.sk, podnikateľ dal Ružový mlyn postaviť na konci prvej svetovej vojny, aby zabezpečil  potraviny pre obyvateľov a vojakov, ktorí sa v Piešťanoch liečili. Dokončili ho v roku 1918. Objekt navrhli Arnold Bachrach a Alexander Harsányi.

Ružový mlyn
Interiér vzorového bytu nesie industriálne prvky.
Pivnica je netradične na najvyššom podlaží.
Noví majitelia bytov sa môžu rozhodnúť, že si ponechajú priznané prvky pôvodného objektu.
Ružový mlyn
Ružový mlyn
Ružový mlyn

Na samotnej stavbe pracovali najmä vojenskí zajatci. Winterovci si na výstavbu mlyna zobrali úver vo výške jeden milión korún zo Všeobecnej úverovej banky v Budapešti. V skutočnosti mlyn nikdy nebol ružový. Meno dostal po Winterovej nevlastnej dcére Ružene. Okrem iného sa v mlyne vyrábal aj prvý BB puding. Charakteristický vodojem bol prvým nesakrálnym vežovým objektom v Piešťanoch a dodnes je najvyšším bodom na území mesta.

O stavbu najprv Winter prišiel počas druhej svetovej vojny, keď sa dostal do koncentračného tábora, a neskôr opäť počas komunistického prevratu, keď firmu zoštátnili. Z Ruženinho mlyna sa stal Ružový mlyn. Ten slúžil na pôvodné účely až do roku príchodu nového milénia, neskôr už len pustol. V roku 2013 ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

O štyri roky neskôr prišla na slovenský trh švajčiarska skupina Volare group AG, ktorá v historickej budove videla potenciál. Prostredníctvom dcérskej spoločnosti Ružový mlyn, s. r. o., budovu kúpila a avizovala, že v zrekonštruovanom objekte budú bytové a obchodné priestory.

„Ružový mlyn je národná kultúrna pamiatka, tým sa nám, samozrejme, zvýšila investícia. Vizuál fasády budovy sme rekonštruovali tak, ako bol pôvodne navrhnutý. Spolupráca s Krajským pamiatkovým úradom Trnava bola veľmi produktívna. Poskytli nám odbornú a metodickú pomoc pri obnove a využívaní pamiatky,“ uviedla prokuristka spoločnosti Sabina Borská na firemnej stránke projektu.

Projekt začali realizovať na jeseň 2017. Do historickej budovy umiestnili 73 bytových jednotiek vo výmerách od 33 až po 218 m2. V mlyne tak vzniklo pomerne bohaté portfólio – od štartovacích bytov až po štedré priestory pre náročnejších. Okrem originálneho industriálneho nádychu a výhľadov na Piešťany lákala nových majiteľov realitka aj na nadštandardnú svetlú výšku miestností od 3 do 4,5 metra v závislosti od typu bytu.

V súčasnosti je už projekt v kolaudačnom procese a všetky byty sú vypredané. Developer odhaduje, že celková investícia do projektu nepresiahne osem miliónov eur.

Noví majitelia bytov sa môžu rozhodnúť, že si ponechajú priznané prvky pôvodného objektu.
Noví majitelia bytov sa môžu rozhodnúť, že si ponechajú priznané prvky pôvodného objektu. | Zdroj: Miro Pochyba

Zachované spomienky

Autorom architektonického návrhu je Matej Otrísal, ktorý už mal skúsenosť s obnovou historických pamiatok.  Prostredníctvom združenia PamArch sa podieľal napríklad na architektonickom návrhu Grófskeho pivovaru v Budatínskom hrade a na radnici v Žiline.

„Je to projekt, aký sa nerealizuje často, a dostať sa k nemu je veľmi ojedinelé. Klient bol veľmi ústretový a otvorený rôznym možnostiam,“ pochvaľuje si Otrísal, no zároveň dodáva, že začiatky boli veľmi zložité.

Objekt bol ťažko zamerateľný, nevedelo sa, kde sa čo nachádza, a keďže mlyn už roky nefungoval, bol vo veľmi zlom stave. Pri projektovaní museli rátať aj s tým, že ide o pamiatku, kde je kompletne chránená hmota a tvar objektu vrátane okenných otvorov. Najťažšie bolo podľa architekta zistiť všetky vzťahy priestoru a dať im novú funkciu. Z pôvodného objektu sa podarilo zachovať celú fasádu vrátane fresiek a ornamentov.

Po dohode s pamiatkarmi zostali aj niektoré pôvodné výplne okien a portál. Zachovanú mlynskú technológiu v podobe strojov a motorov pôvodne dostalo košické múzeum, no po dohode s investorom sa vrátila späť do mlyna. Bude vystavená vo verejných, respektíve poloverejných priestoroch. V bytoch nesú industriálny odkaz unikátne okná, ornamentálne hlavice a priznané preklady. Obľúbeným miestom architekta Otrísala je priestor, kam pôvodne po koľajniciach prichádzala vlečka a plnila sa múkou. Špecifických prvkov a miest, aké nikde inde nenájdete, je tu však omnoho viac.

Ružový mlyn
Ružový mlyn | Zdroj: Miro Pochyba

RUŽOVÝ MLYN

Miesto: Piešťany
Architekt: Matej Otrísal
Investor: Ružový mlyn, s. r. o.
Realizácia: 2017 – 2021
Počet bytov: 73
Úžitková plocha: 5320 m2

Veronika Rajničová