Púchovský Rubicon C zaujal zelenou strechou aj drevom na fasáde

Partneri sekcie:

Developerská spoločnosť Rubicon Púchov, a. s., ako člen skupiny Reinoo skolaudovala v apríli tohto roku novostavbu bytového domu Rubicon C. Mesto Púchov sa tak rozšírilo o 44 nových bytov a jednu polyfunkčnú budovu. Realizovaná výstavba je situovaná v samotnom centre mesta na ulici Dvory.

Bytový dom pozostáva z ôsmich nadzemných a jedného podzemného podlažia, pričom najväčšou výzvou developera bolo napojenie bytového domu na už jestvujúce dva objekty komplexu bytových domov. Uskutočnilo sa to prepojením podzemného parkovania všetkých troch objektov, čo bolo technicky náročnejšie.

Pod projekt sa podpísal tím architektov z architektonickej kancelárie VISIA, s.r.o.
Fasádu objektu tvorí biela omietka v kombinácii s dreveným obkladom a dreveným lamelovým roštom zavetrenia balkónov, pričom zábradlie balkónov je v celosti zasklené.
Bytový dom pozostáva z ôsmich nadzemných a jedného podzemného podlažia.
Pôdorys 1. NP.
Rez.
Situácia.

Netradičné rozloženie blokov

Pod projekt sa podpísal tím architektov z architektonickej kancelárie VISIA, s.r.o., ktorí harmonicky spojili kreatívnu časť tvorby s technickými vedomosťami. Pôvodný projekt bol vypracovaný ešte v roku 2008, keď sa zrealizovala výstavba prvých dvoch objektov. Architektonický návrh už vtedy predbehol požiadavky trhu, a to najmä vďaka akceptácii netradičného rozloženia blokov v kontraste s uniformitou predošlej výstavby.

O dekádu neskôr bol ateliér VISIA, s.r.o., oslovený, aby prepracoval a celkovo redizajnoval posledný nezrealizovaný blok. V tomto prípade VISIA navrhla skladbu 1-, 2-, 3- a 4-izbových bytov tak, aby zohľadnila funkčnú dispozíciu bytov podľa aktuálnych požiadaviek trhu s nehnuteľnosťami a s príjemným výhľadom na okolie.

„Obytné bloky orientované v približnom smere severozápad – juhovýchod sú vzájomne pootočené, aby sa maximalizovalo preslnenie v daných podmienkach a pootvorili pohľadové scenérie z jednotlivých okenných otvorov,“ približuje Ing. Ladislav Chatrnúch – konateľ spoločnosti VISIA, s.r.o.

Medzi parterom a mestskou komunikáciou je vytvorené voľné priestranstvo prekryté vykonzolovaným objektom, ktoré je vhodné na umiestnenie terasového miesta na sedenie kaviarne či reštaurácie. Súčasťou každej bytovej jednotky je zastrešený a z jednej strany zavetrený priestranný balkón.

Fasádu objektu tvorí biela omietka v kombinácii s dreveným obkladom a dreveným lamelovým roštom zavetrenia balkónov, pričom zábradlie balkónov je v celosti zasklené.
Fasádu objektu tvorí biela omietka v kombinácii s dreveným obkladom a dreveným lamelovým roštom zavetrenia balkónov, pričom zábradlie balkónov je v celosti zasklené. | Zdroj: Kristína Hladká

So zelenými strechami

Najvyššie, ustúpené podlažie pozostáva z dvoch väčších bytových jednotiek typu penthousu s priestrannými terasami a s vegetačnou strechou nerušiacou výhľad. Patrí k štandardom developera, že takmer vo všetkých plánovaných, ako aj realizovaných projektoch zavádza zelené strechy. Fasádu objektu tvorí biela omietka v kombinácii s dreveným obkladom a dreveným lamelovým roštom zavetrenia balkónov, pričom zábradlie balkónov je v celosti zasklené.

Drevo po zoxidovaní lignínu získa sivostriebornú farbu, čo zvyšuje estetickú a ekologickú hodnotu stavby. „Do projektu Rubicon sme vložili množstvo energie, ktorá sa, pevne veríme, pretransformuje v neobyčajný zážitok z bývania,“ dodáva Tomáš Surovčák, projektový riaditeľ spoločnosti Reinoo, a. s.

Bytový dom pozostáva z ôsmich nadzemných a jedného podzemného podlažia.
Bytový dom pozostáva z ôsmich nadzemných a jedného podzemného podlažia. | Zdroj: Kristína Hladká
Ľudovít Petránsky (redakčná úprava)

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.