Súčasný stav kúpeľov v Sliači.

Budúcnosť sliačskych kúpeľov je opäť na pretrase, 30 miliónov eur na obnovu nestačí

Partneri sekcie:

S iniciatívou prišiel aktuálne bývalý minister hospodárstva, opozičný politik Richard Sulík, ktorý vyzval súčasnú ministerku Denisu Sakovú, aby jej rezort začal s rekonštrukciou kúpeľov Sliač.

Exminister tvrdí, že architektonický plán už je k dispozícii a treba začať obstarávať. „Kúpele Sliač sú klenotom slovenského kúpeľníctva,“ vyhlásil Sulík s tým, že sú aktuálne aj jedny z mála patriacich štátu. Tvrdí, že už v minulosti sa za vlád Smeru-SD diali „divné veci“ s financiami v MH Manažmente, pričom kúpele mohli byť dávno obnovené. Pripomenul kauzu vyplácania odmien právnym zástupcom.

Aktuálne má spoločnosť MH Manažment podľa Sulíka vyše 30 mil. eur a hoci to nebude stačiť na kompletnú rekonštrukciu, treba s ňou aspoň začať.

Redakcia ASB sa téme obnovy kúpeľov venovala a v roku 2023 sme napísali, že náklady na prvú etapu z troch sú 60 miliónov eur, MH Manažment má k dispozícii 30 miliónov eur.  V utorok sa obrátil s otázkami na riaditeľa kúpeľov Martina Beňúcha a na MH Manažment.

Kúpele Sliač

na strednom Slovensku sú štátnou akciovou spoločnosťou, v ktorej má väčšinu štátna firma MH Manažment (bývalý Fond národného majetku) a menšinu má štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Spoločnosť je zároveň 100 % vlastníkom budovy Polikliniky Tehelná v bratislavskom Novom Meste, o kúpe ktorej rokovala s bratislavským magistrátom. O peniazoch z predaja polikliniky sa uvádzalo, že by mohli smerovať do obnovy kúpeľov. Majetková účasť MH Manažment v kúpeľoch  bola k polovicu januára tohto roka 86,46 %   je predstavuje finančne vyše 7 mil. eur.

Potrebujú aj územný plán zóny

Bratislavský ateliér Between vyhral v roku 2022 súťaž na obnovu kúpeľov a dopracoval svoj návrh podľa pripomienok poroty. Vznikla urbanistická štúdia, ktorá rieši obnovou a rozvojom celého kúpeľného areálu. Ateliér ju predstavil verejnosti v septembri 2023.

Riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch vtedy spresnil, že chcú vyriešiť územný plán zóny, aby v ňom zakotvili výsledky súťaže. Ide o trojdohodu medzi spracovateľmi štúdie bratislavským ateliérom Between, mestom Sliač a kúpeľmi.

Kúpeľný dom 1 v kúpeľoch Sliač
Kúpeľný dom 1 v kúpeľoch Sliač | Zdroj: BETWEN

Rekonštruovať chceli v roku 2024

„Chceli by sme začať s rekonštrukciou koncom roka 2024. Ak bude proces schvaľovania 1. etapy náročný, tak z neho vyberieme to, čo sa dá schváliť rýchlo a budeme robiť,“ priblížil riaditeľ Beňuch s tým, že pripravujú aj 2. etapu rekonštrukcie.

V štátnej spoločnosti MH Manažment, ktorá patrí pod rezort hospodárstva, je 30 miliónov eur, ktoré pochádzajú z predaja podielu štátu v slovenských autobusových dopravných spoločnostiach.

„Tieto peniaze by mohli byť použité na rekonštrukciu. Minister hospodárstva však musí urobiť finálne politické rozhodnutie o realizácii projektu,“ uviedla v septembri 2023 predsedníčka predstavenstva štátnej firmy MH Manažment Marianna Ondrová, ktorá je väčšinovým vlastníkom kúpeľov.

Preferované financovanie majú byť eurofondy

„Architektonická štúdia je predovšetkým ideovým zámerom, ale nie konkrétnym projektom, na základe ktorého by sa mohla začať rekonštrukcia. Preto tvrdenie, že je možné začať bezprostredne s rekonštrukciou Kúpeľov Sliač, je nepravdivé,“ uviedol v reakcii riaditeľ tlačového odboru MH Peter Podstupka s tým, že rezort hľadá spôsoby, ako zabezpečiť dlhodobý a udržateľný rozvoj kúpeľov.

Preferovaným zdrojom financovania rekonštrukcie majú byť eurofondy. Potvrdil, že spoločnosť MH Manažment má k dispozícii vyše 30 miliónov, čo na rekonštrukciu nestačí. „V minulosti neboli vyrokované žiadne konkrétne úvery na rekonštrukciu kúpeľov práve preto, že štát nemal žiadne konkrétne projekty,“ podotkol rezort.