Na mieste pôvodne stáli sklady dreva. Transformácia na obytnú funkciu zvýšila kvalitu celého susedstva.

Namiesto skladu dreva udržateľná mikroštvrť. Čierny plášť odkazuje na priemyselnú minulosť

Zahusťovanie miest je dôležité pre ich efektívne fungovanie. Ideálna cesta je revitalizácia brownfieldov, no riešiť treba aj hluché miesta v blokovej zástavbe. Modelový príklad revitalizácie a dotvorenia vnútrobloku uprostred belgického mesta je výsledkom súťaže z roku 2012 a spolupráce architektonického štúdia s osvieteným developerom so zameraním na zelenú architektúru.

Oba objekty sú polootvorené kvôli zabezpečeniu dostatočného vetrania.

Udržateľný zberač vody v Kambodži má byť vzorom. Pomáha aj v obdobiach sucha

Nie veľa krajín sa môže pýšiť vysokou kvalitou vody tak ako Slovensko. Ani si nevieme predstaviť, že najbližšia pitná voda by bola dostupná len v rámci miestneho jazera, a to tiež len každého pol roka. Hongkonskí architekti však túto situáciu vyriešili pomerne jednoduchou a nenákladnou intervenciou – zberačom vody konštruovaným z miestnych materiálov použitím autentických techník.

modny dom, chanel

Bez pevných základov. Mobilný pavilón módneho domu Chanel oslavuje značku

Pre architektúru je príznačný fakt, že ju nemožno preniesť. Zaha Hadid svojho času navrhla objekt „Mobile Art“, ktorý očaril svojimi dynamickými krivkami mnoho jeho návštevníkov po celom svete. Precestoval totiž hneď niekoľko svetových metropol, kde komunikoval oslavu ikonickej tvorby jednej z najobľúbenejších módnych značiek vôbec – Chanel.

Budova je zasadená do svahu Radlického údolia a vďaka zeleným strechám splýva so svojím okolím.

Platinová budova. Rozšírená centrála pražskej ČSOB je prepojená s prírodou

Keď v roku 2007 spoločnosť ČSOB otvorila prvú budovu nového sídla v pražských Radlicích navrhnutú architektom Josefom Pleskotom, šlo svojho času o unikátny prístup z pohľadu udržateľnosti a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. O 10 rokov neskôr sa architektom Marekovi a Štěpánovi Chalupovcom podarilo s rešpektom a pritom progresívne navrhnúť a realizovať rozšírenie centrály rovnakej banky.