DSC4802 HDR male

Židovská náboženská obec zrekonštruovala interiér synagógy v Trenčíne

Po štyroch rokoch je ukončená prvá etapu prác na rekonštrukcii synagógy. Vynovený interiér bude slúžiť ako koncertná sieň, výstavná miestnosť i pre potreby Židovskej náboženskej obce v meste.

Informovala o tom predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne Oľga Hodálová.
Celkové náklady na rekonštrukciu interiéru sú 2,25 milióna eur, dva milióny získali z grantov EHP a Nórska, 250-tisíc eur investovala Židovská náboženská obec.

V interiéri sú nové siete, podlahové kúrenie, zreštaurované sú vzácne maľby na stenách a stropoch, vymenili okná na kopule. I keď niektoré práce v interiéri ešte pokračujú, synagóga už slúži verejnosti i trenčianskej Židovskej náboženskej obci.

Kupola v obnovenom interiéri synagógy v Trenčíne.
Kupola v obnovenom interiéri synagógy v Trenčíne. | Zdroj: Židovská náboženská obec v Trenčíne

„V ďalšej etape potrebujeme obnoviť severnú stenu synagógy, zreštaurovať schodiská, hore vytvoriť galerijný priestor, urobiť bezrámové okná a zvnútra obnoviť vitráže, opraviť fasádu a strechu,“ doplnila Hodálová s tým, že uzavreli partnerstvo s Európskym hlavným mestom kultúry Trenčín 2026 a veria, že financie sa podarí získať aj z tohto projektu.

Obnovený interiér synagógy v Trenčíne.
Obnovený interiér synagógy v Trenčíne. | Zdroj: Židovská náboženská obec v Ttrenčíne

Podľa riaditeľa Židovského kultúrneho inštitútu Maroša Borského bol inštitút jedným z partnerov projektu. „Nosná časť našich aktivít bola príprava stálej expozície židovského kultúrneho dedičstva na strednom Považí. Tento projekt nie je len o obnove objektu, ale aj o integrácii objektu do kultúrnych, vzdelávacích a turistických aktivít. Naša expozícia je začiatkom dlhodobého výskumu židovského kultúrneho dedičstva v tomto regióne,“ doplnil Borský.