Vizualizácia novej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici

Ministerka Dolinková: Zmluvu so zhotoviteľom nemocnice v Banskej Bystrici by mali podpísať budúci týždeň

Výkopové práce pri projekte novej nemocnice v Banskej Bystrici by sa mohli začať v blízkej budúcnosti, tvrdí ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Oznámila to počas utorňajšej tlačovej besedy potom ako jej parlament vyjadril dôveru.

Dodala, že zmluva so zhotoviteľom stavby by sa mala podpísať na budúci týždeň. „Tam už bolo námietkové konanie ukončené. Všetko smeruje k tomu, že sa v Banskej Bystrici o pár dní začne kopať,“ poznamenala šéfka rezortu.

Ide o zákazku rekonštrukcie a výstavby v areáli súčasnej Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta. Výstavba hrubej stavby bude financovaná  z plánu obnovy. Na jej domovskej stránke je ostatná informácia o projekte z februára tohto roka o tom, že sa začalo vyhodnocovanie ponúk.

Nemocnica budúcnosti v Martine Prvé miesto patrí architektonickému ateliéru Pantograph, druhé získal architektonický ateliér Marcoop a tretie FAAB Architektura z Varšav
Nemocnica budúcnosti v Martine Prvé miesto patrí architektonickému ateliéru Pantograph, druhé získal architektonický ateliér Marcoop a tretie FAAB Architektura z Varšav | Zdroj: Archív SKA

Odhad nákladov do komplexnej výstavby je, podľa stránky nemocnice a  aktuálne spracovaného stupňa dokumentácie, do úrovne „full fitout“ cca 450 mil. eur. Počíta sa s celkovou kapacitou 830 lôžok pričom 770 bude v nových budovách, zvyšné lôžka patria II. Psychiatrickej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity v v starom nemocničnom areáli.

Národná implementačná a koordinačná jednotka (NIKA) v rámci Úradu podpredsedu vlády SR v materiáli plneniu plánu obnovy k 15. apríl napísala, že nemocnica postupuje podľa harmonogramu. Výsledok obstarávania zhotoviteľa bol vyhlásený  22. marca. V lehore bola prijatá námietka od neúspešného uchádzača a dokumentáciu dostal Úrad pre verejné obstarávanie a v tom čase plynula lehota pre ÚVO, aby sa vyjadril.

Podľa ministerky zdravotníctva finišuje aj výberové konanie v prípade projektu novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. „O tomto budem informovať, keď sa to všetko dá do poriadku,“ doplnila.

Ministerka zároveň informovala, že návrh o novej univerzitnej nemocnici v Bratislave na vláde predstaví 29. mája. Posun odôvodnila potrebou dokončenia niektorých vecí.

„Predtým však bude tento materiál predstavený odbornej verejnosti, koaličným a aj opozičným politikom, dekanom lekárskych fakúlt, stavovským organizáciám a združeniam pôsobiacim v zdravotníctve,“ dodala.

Areál nemocnice v Bratislave-Ružinove.
Areál nemocnice v Bratislave-Ružinove. | archív redakcie

Pôvodne mala ministerka Dolinková  informovať o výstavbe nemocnice v Bratislave v stredu počas rokovania vlády na hornej Nitre. Denník SME začiatkom mája napísal, že sa plánuje výstavba novej univerzitnej nemocnice v Ružinove, konkrétne v areáli súčasnej nemocnice. Na projekt nemocnice v lokalite Rázsochy je pritom vydané územné rozhodnutie.