Forbes International Tower
Galéria(6)

Vodíkový mrakodrap? V novom hlavnom meste Egypta plánujú priekopnícky projekt

Budúci rok by mala začať v novom hlavnom meste Egypta výstavba unikátneho mrakodrapu. Administratívna budova Forbes International Tower bude využívať čistý vodík z obnoviteľných zdrojov, ktorý bude do budovy dopravený v tekutej forme.

Egypt od roku 2015 buduje nové mesto, známe ako „Nové administratívne hlavné mesto,“ ktoré sa nachádza približne 48 kilometrov východne od Káhiry. Po dokončení by malo poskytnúť domov až pre 6,5 milióna obyvateľov. Hoci výstavba mesta stále pokračuje, mnoho kľúčových budov už bolo dokončených a celkové náklady na tento projekt sa zatiaľ odhadujú na približne 58 miliárd dolárov.

Podľa vlády má nový projekt zmierniť preľudnenosť v Káhire. Kritici však tvrdia, že sa týmto spôsobom odkláňajú zdroje od iných dôležitých potrieb krajiny. Nové mesto prináša celý rad inovatívnych nápadov a technológií, medzi ktorými vyniká plán na výstavbu mrakodrapu poháňaného vodíkom.

S nulovou uhlíkovou stopou

Ako uvádza CNN Style, mrakodrap Forbes International Tower bude 240 metrov vysoká administratívna budova, ktorá bude mať 43 poschodí. Nachádzať sa má v blízkosti Iconic Tower, najvyššej budovy Afriky, a stane sa súčasťou nového obchodného centra mesta. Navrhli ju architekti Adrian Smith a Gordon Gill Architecture. Ich firma je známa aj vďaka projektom ako Central Park Tower v New Yorku a či vďaka budúcej Jeddah Tower v Saudskej Arábii.

Magnom Properties, developer projektu, oznámil svoj zámer dosiahnuť nulovú uhlíkovú stopu pre plánovaný mrakodrap tým, že bude budova využívať čistý vodík ako hlavný zdroj energie, doplnený o solárne panely na fasáde. Cieľom je dosiahnuť „čisto negatívnu uhlíkovú víziu“, čo znamená odstrániť viac uhlíka, ako budova počas svojho životného cyklu vyprodukuje.

forbes tower (5)
forbes tower (3)
forbes tower (1)
forbes tower (6)
forbes tower (2)

Podľa agentúry Reuters pôjde o prvú budovu v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky s nulovou uhlíkovou stopou. Ako uvádza CNN Style, mrakodrap by mohol získať certifikát Zero Carbon od International Living Future Institute.

Podľa developera bude budova fungovať zo 75 % na vodík a z 25 % na fotovoltickú energiu, čím sa úplne vyhne používaniu tradičnej elektrickej siete. „Snažíme sa úplne odstrániť akúkoľvek závislosť od verejných sietí,“ pre Reuters povedal Dayhoum, predstaviteľ spoločnosti Magnom Properties.

Dodal, že vlastníci pozemkov sú motivovaní k udržateľnému dizajnu, čo môže tiež pomôcť zmierniť problémy s výpadkami v miestnej elektrickej sieti.  Egypt čelí pravidelným výpadkom elektriny spôsobeným nedostatkom zemného plynu.

Ekologický priekopník

Použitie vodíka ako hlavného zdroja energie pre budovu je relatívne novým prístupom. Vodík je čistý a obnoviteľný zdroj energie, ale len vtedy, keď sa vyrába a získava určitými metódami. Na tejto úrovni sa využíva v architektúre alebo súkromnom sektore len veľmi málo, čo robí z tohto projektu priekopníka.

Forbes International Tower sa zameriava na využívanie materiálov, ktoré majú nižšie emisie spojené s ich výrobou, spracovaním a likvidáciou. Tento prístup môže znížiť uhlíkovú stopu výstavby až o 58 percent. Okrem toho, v budove zavedú recykláciu a úpravu vody priamo na mieste, čím sa zníži dopyt po sladkej vode. To je mimoriadne dôležité v krajine, ktorá čelí čoraz väčšiemu nedostatku vody.

Technológia LOHC: Budúcnosť energie?

CNN Style informuje, že Magnom Properties uzavrel dohodu so spoločnosťami Schneider Electric a H2 Enterprises o preskúmaní technológie LOHC (liquid organic hydrogen carriers) ako zdroja energie pre mrakodrap. LOHC sú organické zlúčeniny, ktoré dokážu absorbovať alebo uvoľňovať vodík prostredníctvom chemických reakcií.

Táto technológia umožňuje bezpečné skladovanie a prepravu vodíka v stabilnej forme od zdroja ku koncovému užívateľovi. Po preprave môže byť vodík odstránený z LOHC a umiestnený do palivového článku na výrobu elektriny.

V rámci dohody sa developer zameria na to, či je použitie čistého vodíka pre mrakodrap praktické a ekonomicky udržateľné. Posúdi dizajn budovy, priestorové požiadavky na umiestnenie potrebnej technológie a tiež finančnú stránku projektu. Zároveň to naznačuje, že zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté, či bude vodík konečným zdrojom energie pre túto budovu.