Novým prezidentom Zväzu výrobcov cementu je Roland van Wijnen z Holcim Slovensko

Zväz výrobcov cementu (ZVC) má nového prezidenta. Doterajší prezident Karol Podhora (CEMMAC) odovzdal vedenie zväzu Rolandovi van Wijnenovi (Holcim Slovensko).

„Zväz sa bude aj počas môjho funkčného obdobia venovať téme znižovania dopadov cementárenského priemyslu na životné prostredie. Zároveň chceme propagovať úlohu ce-mentu a betónu v stavebníctve na Slovensku. Napokon o výhodách cementobetónových vo-zoviek sa môže na Slovensku presvedčiť stále väčší počet ľudí – napríklad vďaka tunelu Sitina v Bratislave,“ povedal nový prezident zväzu R. van Wijnen. „V priebehu najbližších 4 – 5 mesiacov sa však budeme venovať najmä téme kvót CO2 a ich rozdeleniu v rámci Národného alokačného plánu II na obdobie rokov 2008 – 2012,“ zdôraznil R. van Wijnen.
Počas funkčného obdobia K. Podhoru sa zväz zreorganizoval a venoval sa problema-tike využívania alternatívnych palív v cementárenskom priemysle. V roku 2006 sa z pôvodného Zväzu výrobcov cementu a vápna stal Zväz výrobcov cementu, ktorý v súčasnosti zastupuje všetkých 4 výrobcov cementu na Slovensku, a to Cemmac, a.s., Horné Srnie; Holcim (Slovensko) a.s.; Považskú cementáreň, a.s. Ladce a Východoslovenské sta-vebné hmoty, a.s. Hlavnou témou zväzu bolo energetické zhodnocovanie alternatívnych palív, ktorému bola venovaná marcová konferencia zväzu. Predstavitelia ZVC na nej privítali postoj Ministerstva životného prostredia SR, ktoré vo svojom Programe odpadového hospodárstva SR na roky 2006 – 2010 počíta s energetickým zhodnocovaním odpadových materiálov v cementárniach. Karol Podhora vyslovil presvedčenie: „že obyvatelia Slovenska i naše  životné prostredie by malo osoh aj z rýchleho prispôsobenia našej legislatívy štandardom Európskej únie.“ Slovenskí výrobcovia cementu preto veria, že energetické zhodnocovanie vybraných odpadových materiálov nájde v dohľadnej dobe väčšiu podporu aj v slovenskej legislatíve.

Snahu znížiť na Slovensku emisie CO2 a zlepšiť ochranu nášho životného prostredia podporujú slovenskí výrobcovia cementu konkrétnymi krokmi. V priebehu posledných desia-tich rokov uskutočnili rozsiahle investície do modernizácie technológií, ktoré viedli k viac ako 17% zníženiu emisií CO2. V súčasnosti za najefektívnejší spôsob ďalšieho znižovania emisií CO2 považujú nahrádzanie fosílnych palív (napr. uhlia) alternatívnymi palivami.

 Zdroj: ZVC SR