E-stromy sa vedia otočiť o 180 stupňov.

Energeticky nezávislá budova v náročnom prostredí. Zoznámte sa s pavilónom Terra na výstave EXPO v Dubaji

Partneri sekcie:

Grimshaw Architects Expo 2020 v Dubaji stavilo na výraznú futuristickú architektúru. Pavilón udržateľnosti tomu neostal nič dlžný.

Uprostred púšte vyrástla stavba, ktorá spĺňa aj tie najprísnejšie podmienky udržateľnosti. Návštevníkov núti premýšľať o vzťahu človeka a prírody, o budúcnosti planéty a nad tým, ako k nej prispieva každý jeden z nás.

Návrh pavilónu pochádza z pera ateliéru Grimshaw Architects. „Chceli sme demonštrovať, že je možné postaviť budovu, ktorá nebude nezávislá len energeticky, ale aj v spotrebe vody. Je to technicky extrémne náročné, najmä v prostredí, ktoré je tiež extrémne.

Ale je to niečo, čo budú musieť zvládnuť všetky budovy v rámci najbližšej dekády,“ hovorí vedúci štúdia Andrew Whalley. Architekti nestáli len pred neľahkou úlohou vyrobiť maximálne udržateľný projekt. Museli sa popasovať aj s miestnou klímou. Návštevníkom Dubajského EXPA mali zabezpečiť tiež tepelnú pohodu a ochranu pred vetrom.

Pavilón udržateľnosti
Pavilón udržateľnosti | Zdroj: Shutterstock

Pavilón dostal názov Terra – Zem. Celkovo sa v ňom nachádza 4 912 solárnych panelov. Na streche hlavnej budovy sa nachádza 130 metrov široký baldachýn s vyše tisíc fotovoltickými panelmi a okolo nej je 18 energetických stromov, ktoré sa dokážu otáčať za slnkom, a tým maximalizovať svoj potenciál.

Spolu dokážu vyrobiť štyri gigawatthodiny čistej energie ročne. To by stačilo na nabitie viac než 900-tisíc mobilov. E-stromy, ako ich Grimshaw Architects nazývajú, sa vedia otočiť o 180 stupňov.

Majú v priemere 15 až 18 metrov a dokážu vyrobiť 28 percent energie, ktorú budova potrebuje na prevádzku. Zároveň poskytujú tieň. Autorov inšpiroval strom Dračia krv, ktorý rastie len na Sokotre, ostrove pri Jemene.

Vďaka inovatívnemu závlahovému systému, ktorý pracuje aj so sivou vodou a získava vodu zo vzduchu, má pavilón znížiť spotrebu vody v krajine o 75 percent. V púšti vzácnu tekutinu si budova berie v čase zrážok aj zo strechy.

Strecha tiež pôsobí ako tieniaci prvok. V pavilóne sa nachádza 6-tisíc štvorcových metrov výstavného priestoru. Po ukončení EXPO 2020 má ďalej slúžiť ako vedecké múzeum udržateľnosti.

Pavilón udržateľnosti
Pavilón udržateľnosti | Zdroj: Shutterstock

Životnosť budovy odhadujú na ďalších 50 až 100 rokov. Monumentálna stavba s dômyselným systémom sa však nevyhla kritike. Podľa odborníkov bolo pri jej výstavbe vyprodukované neúmerné množstvo emisií CO2 , najmä vzhľadom na to, že má ísť o udržateľný projekt. Podľa prípadovej štúdie ateliéru Grimshaw Architects pripadá na jeden štvorcový kilometer až 1 050 kilogramov emisií.

Pri rozlohe 17-tisíc m2 je uhlíková stopa celého pavilónu 17 850 metrických ton. Tento objem je porovnateľný s typickou súčasnou výškovou administratívnou budovou. Architekti sa bránia tým, že v prvom rade hľadeli na maximálne zníženie emisií počas prevádzky pavilónu.

Whalley pre portál Dezeen povedal, že uhlíkovú stopu v čase používania budovy sa im podarilo znížiť o 41 percent v porovnaní s inými novými budovami v regióne. Pavilón získal medzinárodnú certifikáciu LEED Platinum, LEED Zero Energy a LEED Zero Water

Pavilón udržateľnosti EXPO 2020

Miesto: Dubaj
Architekti: Grimshaw Architects
Realizácia: 2020 – 2021

Veronika Rajničová