Most spadol pre ušetrených 10-tisíc eur, ukázala expertíza

most spadol pre usetrenych 10 tisic eur ukazala expertiza

Experti na mostné objekty podľa denníka Pravda dokázali, že za tragickým zlyhaním podpernej konštrukcie diaľničného mosta pri Kurimanoch z novembra 2012 bolo šetrenie na spevnení mosta. To bolo nedostatočné, a tak sa zle postavené podpery zrútili a usmrtili štyroch robotníkov, píšu noviny v dnešnom vydaní. Denník Pravda zistil, že pridanie pár kusov oceľových stojok, ktoré by rozhodne zlepšili stabilitu skruže, by vyšlo maximálne na 10-tisíc eur. Celá inštalácia skruží pritom stála 322-tisíc eur.

Posúdenie príčin novembrovej tragédie už vyšetrovatelia predložili aj Národnej diaľničnej spoločnosti. „Obsah správy je súčasťou vyšetrovacieho spisu,“ potvrdil pre Pravdu Marcel Jánošík, hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti.

Preverovanie statických výpočtov výdrže stojok ešte pokračuje. Keďže stojky boli postavené tak, ako boli nakreslené, pochybil zrejme aj statik. Minister dopravy Ján Počiatek dnes v parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti prednesie správu o opatreniach jeho rezortu na objasnenie situácie po páde diaľničného mosta.

Podľa vyšetrovateľov okrem vybočenia stojok na osudnej skruži mohlo zlyhať aj základ pod skružou v druhom poli. Ďalšou možnosťou zlyhania mohlo byť preklopenie priečnych nosníkov uložených na lisoch, stabilitu proti preklopeniu v tomto mieste však zabezpečovali napnuté laná. Pri posudzovaní príčin tragédie sa podľa novín takisto uvažovalo o tom, či nepochybil stavebný dozor, ktorý na stavbe zabezpečovala NDS. Stavebný dozor si totiž mal všimnúť, že podperná skruž je príliš štíhla a nebola ukotvená v betónových pilieroch. Dozor podobne pri pohľade na statiku mohol stavbu zastaviť. Vyšetrovanie je ukončené zatiaľ len sčasti.

Kauza by mala vyústiť do toho, aby sa pri stavbách prestalo šetriť tam, kde to nie je možné. Štát by zároveň mal nájsť cestu na to, aby sa s rastúcou kvalitou stavby nepredražovali. Odborníci vidia priestor najmä v obmedzovaní provízií pri verejných tendroch.

Ministerstvo po zrútení mosta zatiaľ zvýšilo kontroly. „Na pokyn ministra diaľničiari preverili všetky rozostavané mostné konštrukcie,“ uviedol pre Pravdu hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Zdroj: SITA
Foto: SITA/Viktor Zamborský