Súťaž o prvú fasádu Argeton na Slovensku

image 95640 25 v1

Konečný tvar fasády budovy je jedným z neklamných podpisov každého architekta. Súčasné technológie a materiály už ponúkajú prakticky nekonečné množstvo možností, a to tak po materiálovej, ako aj tvarovej, či farebnej stránke. Novinkou na slovenskom trhu sú odvetrávané fasády Argeton, ktoré zaujmú projektantov a architektov voľnosťou pri navrhovaní. 

V rámci portfólia značky Argeton existujú rôzne typy platní, varianty štruktúry a farieb, ako aj rôznorodé povrchové úpravy. Samozrejmosťou sú platne vyrábané presne na mieru podľa špecifikácie zadávateľa. Na fasáde sa tak dajú docieliť aj zaujímavé efekty, ak sa architekt napríklad rozhodne zmeniť smerovú orientáciu, respektíve väzbu platní, prípadne zvolí špeciálne štruktúry povrchu. Keramické fasádne prvky Barro od Argetonu sa dajú použiť aj ako ochrana proti nadmernému slnečnému žiareniu alebo ako optická clona, chrániaca pred neželanými pohľadmi zvonku.

Keramické platne Argeton sa vyrábajú v nemeckom meste Görlitz, vo formátoch až do 500 x 1500 mm. Vypaľujú sa v špeciálnej dvojkomorovej peci, skonštruovanej výlučne pre fasádne platne, pri teplote 1080 °C až 1280 °C. Samotný fasádny systém Argeton nepozostáva len z keramických platní, ale aj zo závesnej hliníkovej konštrukcie. Certifikácia EPD – Environmental Product Declaration (Vyhlásenie o vplyve produktu na životné prostredie) znamená, že celý systém spĺňa prísne ekologické normy, čo v medzinárodnom meradle predstavuje obrovskú výhodu pre hodnotenie trvalej udržateľnosti budov.

V segmente keramických odvetrávaných fasád predstavuje Argeton na Slovensku novinku. Spoločnosť Wienerberger preto vyhlasuje súťaž o naprojektovanie a realizáciu prvej odvetrávanej fasády Argeton na Slovensku. Výhercu súťaže a víťazný projekt odprezentuje spoločnosť Wienerberger v prestížnych odborných tituloch.

Projekt môžete do súťaže prihlásiť na adrese alexander.pinter@wienerberger.com.