Škola Volkach
Galéria(13)

Rekonštrukcia školy priniesla novú fasádu, ktorá zabodovala v súťaži

Partneri sekcie:

Dva roky trvajúca obnova školy vo Volkachu priniesla žiakom a učiteľom zlepšenie vnútorného prostredia, architektom zase ocenenie za najkrajšiu európsku fasádu roka.

Spojená základná a stredná škola v nemeckom Volkachu sa dočkala vylepšenia energetickej bilancie, a to za plnej prevádzky. Jej budova číslo tri je pritom domácim veľmi dobre známa, keďže sa v nej vystriedali už dve generácie žiakov. Od začiatku v nej sídli stredná škola, postavená v roku 1975 v čase baby boomu.

Z konštrukčného hľadiska ide o betónový skelet s konzolami, na ktorom sa čas zatiaľ nepodpísal. Rekonštrukcia tu prebehla naposledy v roku 2009. Po 10 rokoch prišiel čas budovu znova vylepšiť. Výmenu potrebovali fasáda, okná, strecha aj technické zázemie školy.

Pôvodná štruktúra s rozlohou takmer 2 600 m2, ktorá zahŕňa 14 tried, školskú kuchyňu, priestory na mimoškolskú starostlivosť aj administratívnu časť, zostala zachovaná. Nevyhnutné však boli najmä práce na fasáde. Nachádzal sa na nej totiž spojovací materiál s obsahom polychlórovaných bifenylov, ktoré dnes považujeme za nebezpečné.

Škola Volkach
Mriežky v exteriérovej časti okrem ochrany proti vlámaniu slúžia ako dekoratívny prvok. | Zdroj: Baumit

Rekonštrukčné práce za plného chodu školy aj v čase prázdnin

Obvodový plášť bol pri rekonštrukcii zateplený minerálnou vlnou. Tento materiál má množstvo výhod a zateplené stavby vynikajú výbornými izolačnými vlastnosťami aj nehorľavosťou. V rámci vylepšení protipožiarnych opatrení vzniklo aj nové únikové schodisko. V druhej etape výstavby pribudli výťah a bezbariérové toalety. Časť prác prebiehala počas letných prázdnin. Išlo o najhlučnejšie práce a odstraňovanie nebezpečného materiálu.

Škola Volkach detail
Nová fasáda školy má špecifický geometrický vzor. | Zdroj: Baumit

Obnova školy zahŕňala i výmenu okien a sanáciu zatekajúcej strechy. Prirodzené svetlo do tried teraz privádza 107 nových, elektricky ovládateľných svetlíkov, ktoré dopĺňajú veľké fasádne okná zo žalúziami. Špeciálne navrhnuté mriežky v exteriérovej časti okrem ochrany proti vlámaniu slúžia ako dekoratívny prvok na fasáde. Rekonštrukcia školy trvala dva roky a jej náklady sa vyšplhali na 3,68 milióna eur. Samospráva prispela takmer polovicou.

Fasáda, ktorá vyžadovala remeselnú zručnosť

Za zmienku stojí nová štruktúrovaná fasáda, na ktorej architekti zo štúdia Architekturbüro Jäcklein navrhli špecifický geometrický vzor. Vznikol na celej ploche 1 100 m2, a to vďaka použitiu špeciálnej šablónovej techniky na omietku (izolácia a plstený povrch). Tento proces si vyžadoval istú remeselnú zručnosť.

Spojená základná a stredná škola Volkach
Spojená základná a stredná škola Volkach
Spojená základná a stredná škola Volkach
Spojená základná a stredná škola Volkach
Spojená základná a stredná škola Volkach
Spojená základná a stredná škola Volkach
Spojená základná a stredná škola Volkach
Spojená základná a stredná škola Volkach

Výzvou sa ukázalo byť dekorovanie fasády bez prerušenia. K výslednému efektu dopomohla špeciálna šablónová fólia so vzorom, široká meter a dlhá 24 metrov. Vďaka nej geometrický vzor nadväzuje aj v rohoch budovy. Keďže je výsledný ornament viacfarebný, dôležité bolo, aby mal jasné okraje, nezatiekol pod fóliu a nerozmazal sa tým. Ornamentu v tvare hexagonálu sa dočkali aj nové prefabrikované betónové časti únikového schodiska.

Výraznú plastiku v exteriéri, ktorá sa nachádza neďaleko vchodu do budovy, navrhol v čase výstavby školy maliar a sochár Norbert Kleinlein. O 45 rokov neskôr ho architekti kontaktovali s tým, aby určil jej novú farbu. Vybral si výrazný ružový odtieň magenta. Socha teraz kontrastuje s fasádou školy, ktorá si nakoniec vyslúžila cenu v prestížnej architektonickej súťaži o najkrajšie európske fasády roka 2022 v kategórii Zateplená budova.