spotreba polystyrenu v sr zaznamenava dalsi narast
Galéria(3)

Spotreba polystyrénu v SR zaznamenáva ďalší nárast

Spotreba penového polystyrénu (EPS) ako izolačného materiálu v Slovenskej republike zaznamenala za tohtoročných deväť mesiacov medziročný nárast o 3 %. Celková spotreba EPS v Slovenskej republike v období január až september 2011 bola 23 086 ton. Je zrejmé, že sa opäť naplní predpoveď vývoja spotreby EPS pre tento rok.

graf big image
spotreba polystyrenu v sr zaznamenava dalsi narast 5402 big image
Podľa štatistík Združenia výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku (Združenie EPS SR) narástla v Slovenskej republike spotreba expandovaného polystyrénu (EPS) v minulom roku na 30 000 ton. To predstavuje nárast o 10,5 % proti roku 2009 a priblíženie sa k rekordnej spotrebe v doposiaľ najlepšom roku 2008, kedy bola spotreba penového polystyrénu 30 050 ton.

Spotrebou EPS nevybočujeme z trendu udávaného ostatnými európskymi krajinami, čo je nárast v spotrebe EPS o cca 3,3 %. Najlepšie je na tom v medziročnom porovnaní nečlen EU 27 – Turecko – s viac ako štvrtinovým nárastom. Z členov Európskej únie majú vysokú spotrebu EPS Francúzsko, Poľsko, Rakúsko a Nemecko. Naopak najmenšiu spotrebu vykázali Grécko, Maďarsko, Taliansko a Španielsko. „Pre účel zatepľovania sa na Slovensku najviac používa penový polystyrén, ktorý si získal obľubu spomedzi ostatných zatepľovacích materiálov najmä výborným pomerom ceny a výkonu,“ hovorí Ing. Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR. EPS je veľmi stabilný a po zabudovaní vo fasáde si dlhodobo uchováva svoje vlastnosti. Investorom tak zaručuje očakávanú úsporu peňazí viac ako 50 rokov.

Graf: Spotreba EPS za roky 2001 až 2011 k 30. septembru 2011

Redukcia spotreby energie v Európe
V máji 2010 schválil Európsky parlament novelu európskej smernice o energetickej náročnosti budov, ktorú musí Slovenská republika implementovať do svojej legislatívy do júla budúceho roku. Jej hlavným cieľom je niekoľkonásobné zníženie spotreby energie na vykurovanie budov oproti dnešku a úspory pre domácnosti rádovo v stovkách eur ročne.

Európska smernica ukladá povinnosť významne znížiť energetickú náročnosť budov v členských štátoch Európskej únie. Od roku 2020 preto budú mať všetky novo postavené budovy v EÚ takmer nulovú spotrebu energie. Požiadavky na energetickú hospodárnosť novostavieb, ako aj na existujúcu zástavbu, budú vstupovať do platnosti postupne.

Aktuálne pripravila Európska komisia novú smernicu, ktorá sa momentálne prejednáva v Európskom parlamente a prináša nasledujúce opatrenia:

  • právnu povinnosť zaviesť vo všetkých členských štátoch režimy úspory energie: Distribútori energie alebo maloobchodní predajcovia energie budú musieť usporiť každý rok 1,5 % z objemu predanej energie zavedením opatrení, ktoré povedú k zvýšeniu energetickej účinnosti u koncových spotrebiteľov energie. Napr. vyššia účinnosť systémov vykurovania, inštalácia dvojito zasklených okien alebo izolácia striech. Okrem toho majú členské štáty možnosť navrhnúť iné mechanizmy úspory energie, napr. programy financovania alebo dobrovoľné dohody, ktoré povedú k rovnakým výsledkom, ale nezakladajú sa na povinnosti, ktorá sa ukladá energetickým spoločnostiam,
  • verejný sektor má ísť príkladom. Verejné orgány budú presadzovať rozšírenie energeticky účinných výrobkov a služieb na trhu na základe právnej povinnosti obstarávať energeticky účinné budovy, výrobky a služby. Ďalej budú musieť postupne znižovať spotrebu energie vo vlastných priestoroch tým, že každý rok zrealizujú nevyhnutnú renováciu aspoň na 3 % celkovej plochy.

Členovia Združenia EPS SR sú pripravení pokryť zvýšenie požiadaviek na izolácie dodávkami kvalitných izolácií na slovenský trh.

Dôvody, prečo zatepliť
Dôvodov pre zateplenie existuje veľa. Okrem zníženia nákladov na vykurovanie ide o bezpečnú a návratnú investíciu. Znížením energetickej náročnosti domu zároveň znížime i emisie skleníkových plynov, čím chránime životné prostredie. Dobre zaizolovaný dom tak potrebuje zdroj tepla s menším výkonom, čo má pozitívny vplyv na jeho obstarávaciu cenu. Zateplením sa skráti vykurovacia sezóna a eliminujú sa tepelné mosty, ktoré spôsobujú tepelné straty. „Nemožno tiež opomenúť predĺženie životnosti obvodovej konštrukcie. Nespornou výhodou zatepľovacích systémov je totiž zníženie pohybov v konštrukcii vznikajúcej rozdielom denných a nočných teplôt, v čoho dôsledku často vznikajú mikrotrhliny,“ uzatvára Ing. Marta Strapková.

Druh budovy Dosahované zníženie výpočtovej ročnej potreby tepla na vykurovanie, v prepočte na 1 m2 celkovej plochy
Zateplenie vonkajších stien Komplexné zateplenie
Bytové panelové domy postavené do začiatku 80. rokov minulého storočia 32 až 37 % 66 %
Samostatne stojace rodinné domy postavené v povojnovom období do začiatku 80. rokov minulého storočia 26 až 37 % 70 až 79 %

Viac informácií nájdete na www.epssr.sk