image 86102 25 v1

V novom čísle ASB 10/2016 aj o zelených certifikátoch

Keď sme sa pred pár rokmi v súvislosti s logistickými budovami pýtali na zelené certifikáty a princípy udržateľnosti, rozhodne to nebola téma, ktorej by investori venovali pozornosť. Do úvahy neprichádzalo akékoľvek zvyšovanie rozpočtu ako dôsledku ašpirácie na „excellent“ či dokonca „outstanding“ nálepky. A keď sa pred dvoma rokmi začal používať výraz BIM, znel rovnako exoticky ako čínsky nápad tlačiť domy na 3D tlačiarňach. Ale pozor, tieto dve vlny – zelená a BIM – zasiahli aj stavebníctvo na Slovensku a nik, kto sa nachádza v reťazci investor – architekt – projektant – realizačná firma – výrobca stavebných materiálov – užívateľ, si už nedovolí nad nimi ohŕňať nos.

Renomovaní investori aj developeri už bez certifikátov nekolaudujú. A mladí, znalosťami o nových technológiách „nadupaní“ architekti a projektanti začínajú kresliť objekty cez zadávanie parametrov, 3D projektovanie napreduje rýchlo, prináša totiž výhody všetkým.

Najvyšší zelený certifikát na Slovensku dostala logistická hala s administratívnou časťou pre spoločnosť Lidl v Seredi. Stala sa novým porovnávacím kritériom pre ďalšie investície (nielen) v tomto segmente.

Poďte sa s nami tiež pozrieť, ako to dopadne, keď developer skutočne myslí na užívateľov. Síce nie v zmysle hore spomenutých trendov, ale zato rozhodne viac, ako je na Slovensku zvykom. Hájpark v Petržalke možno nie je určený pre horných desaťtisíc, ale v kvalite obytného prostredia nasadil latku veľmi vysoko.

Navštívili sme aj Event House v Žiline, kde investor premenil už nepoužívanú výrobnú halu na spoločenskú sálu s originálnou atmosférou a širokými možnosťami využitia.

Filip Žoldák v rozhovore pre ASB prezradil, kto diktuje podmienky na trhu s rezidenciami a poľský architekt Roman Rutkowski vysvetľuje, ako globalizácia vplýva na identitu miest.

Príjemné čítanie!

Časopis ASB si môžete kúpiť aj v JAGASTORE.sk