Alison Killing

Pulitzerovu cenu získala prvá architektka. Odhalila tábory, kde väznia moslimov

Alison Killing ako prvá architektka vyhrala Pulitzerovu cenu za sériu článkov, ktoré odhaľujú sieť utajovaných táborov v Číne. Podľa Killingovej slúžia na väznenie moslimov, čo čínske vládne orgány popierajú. Ocenenie získala spolu s reportérkou Megh Rajagopalan a programátorom Chrisom Buschekom. 

Britská architektka využila na odhalenie táborov, ktoré postavil čínsky štát v oblasti Sin-ťiang, odborné znalosti v oblasti forenznej analýzy a satelitné snímky budov. Miesta, kde podľa viacerých indícií väznia Ujgurov, Kazachov a ďalšie moslimské menšiny, identifikovala tak, že dané oblasti v čínskom nástroji Baidu Maps porovnala so satelitnými snímkami od externých poskytovateľov. Vďaka tomu zistila, ktoré oblasti boli v Baidu Maps nevyplnené.

Pôvodný zoznam s viac ako 5 miliónmi cenzurovaných lokalít sa zúžil na 50 000. Následne skúmala, na ktorých z nich by sa tábory mohli nachádzať, kým zúžila počet lokalít na 268. Killing pri hľadaní pomohla práve jej profesia. „Vedela som, ako pracovať s mapami a satelitnými snímkami a mohla som presne identifikovať budovy a iné objekty, keď som sa na ne pozerala zhora z dvoch pohľadov,“ vysvetlila pre portál Dezeen architektka. 

Tieto poznatky považuje za neoceniteľné. „Boli sme schopní vyrobiť podrobnú 3D rekonštrukciu jednej z budov v tábore, a to na základe satelitných snímkov, stavebných poznatkov a rozhovorov s ľuďmi, ktorí boli väznení,“ dodala. 

Konzulát obvinenie odmieta

Čínsky konzulát v New Yorku označil tvrdenia o zadržiavaní moslimov za „neopodstatnenú lož“. Pre Buzzfeed News uviedol, že v centrách chránia ľudské práva a „účastníci majú umožnenú slobodu pohybu“. Situácia sa podľa vyjadrenia v žiadnom prípade netýka ľudských práv, náboženstva alebo etnickej príslušnosti, ale boja proti násilnému terorizmu a separatizmu.

Konzulát dodal, že „Sin-ťiang zriadil centrá odborného vzdelávania a prípravy s cieľom vykoreniť extrémne myšlienky, zvýšiť povedomie o zákonoch prostredníctvom vzdelávania, zlepšiť odborné zručnosti a vytvoriť pracovné príležitosti, aby sa osoby, ktoré sú ovplyvnené extrémnymi a násilnými myšlienkami, mohli vrátiť čo najskôr do spoločnosti.“

Články boli postupne zverejňované na portáli Buzfeed News od augusta do decembra 2020. Reportáže zvíťazili v kategórii Medzinárodné spravodajstvo. Podľa Dezeen porota udelila cenu za „vynikajúci príklad spravodajstva o medzinárodných záležitostiach s využitím všetkých dostupných novinárskych nástrojov.“

Soňa Búranová