Profil spoločnosti ATTACK, s. r. o.
Galéria(5)

Profil spoločnosti ATTACK, s. r. o.

Na Slovensku patrí medzi najväčších výrobcov kotlov a výborne sa jej darí aj v exporte. Jej kotly odolávajú mrazivým teplotám až na ďalekej Sibíri. Firma, ktorej v sídle vo Vrútkach pri Martine nechýba blízkosť bratislavského diania. ATTACK, s. r. o.

Ste jedným z najväčších slovenských výrobcov kotlov, prezradíte objem vašej výroby a podiel na slovenskom trhu?

Sme firma s čisto slovenským kapitálom a podľa podielu na trhu si dovolím povedať, že sme najväčším slovenským výrobcom a dodávateľom tepelnej techniky. Pritom je ale pravda, že podiel na trhu sa dá len odhadnúť, lebo štatistiky podľa nás nevykazujú pravdivé čísla.

Mohli by ste priblížiť súčasný sortiment vašich výrobkov? O ktoré z nich je v ostatnom čase na Slovensku najväčší záujem?

Produktové portfólio našej firmy sa vyznačuje širokým sortimentom výrobkov ATTACK a rozlišuje sa podľa typu produktu, výkonu a druhu paliva, ktorým môže byť zemný plyn, LPG-propán, tuhé palivo, pelety alebo biomasa. V súčasnosti sa u nás vyrábajú splyňovacie kotly, peletizačné kotly, plynové nástenné kondenzačné kotly, plynové nástenné atmosférické kotly, plynové stacionárne liatinové kotly, kotly na tuhé palivo a zásobníky teplej vody. Spolu sa tieto produkty vyrábajú vo viac ako 100 modifikáciách, pričom najviac (až 72) ich je pri plynových stacionárnych liatinových kotloch. Pri ostatných produktoch ide zvyčajne o dve až sedem modifikácií.

Súčasná ekonomická situácia a požiadavka využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vplýva na to, že väčšina výrobcov tepla sa vracia ku klasickým obnoviteľným zdrojom – drevnej hmote a biomase. Vykurovanie drevom patrí podľa nás medzi najlacnejšie a najdostupnejšie spôsoby vykurovania. Preto ideálnym riešením je inštalácia drevosplyňujúceho kotla, resp. kotla na drevoplyn. Naša firma ponúka tieto kotly pod označením ATTACK DP. Trend ich inštalácií na Slovensku narastá a momentálne sú tieto drevosplyňujúce kotly z hľadiska cien energií výhodnou alternatívou ku klasickým kotlom na tuhé palivo.

Pri vzájomnom porovnaní sa medzi hlavné prednosti drevosplyňujúcich kotlov zaraďuje jednoznačne nižší negatívny vplyv na životné prostredie a ich ekologická prevádzka. Ich ďalšou prednosťou je vyššia účinnosť, ktorá sa pri najmodernejších zariadeniach približuje až k 90 %. Vyššia účinnosť potom znižuje spotrebu paliva. Nakoniec treba spomenúť aj podstatne nižšiu tvorbu tuhých nespálených častíc – popola. Z toho vyplývajú nižšie nároky na údržbu a čistenie kotla.

Ktorý z uvedených produktov reprezentuje podľa vás to najlepšie z ponúkaných možností na trhu? Inými slovami, ktorý z nich patrí medzi špičku vo svojej triede?

Usilujeme sa o to, aby každý náš výrobok patril vo svojej triede k tým najlepším. Ak by som však mal vybrať jeden produkt, ktorý patrí k špičke, bol by to plynový nástenný kondenzačný kotol ATTACK KT, ktorý svojimi parametrami, vysokou účinnosťou a malým negatívnym vplyvom na životné prostredie dosahuje parametre najlepších európskych produktov. Tento kotol bol podľa európskeho hodnotiaceho ratingu (Sedbuk) zaradený do najvyššej triedy A, preto predstavuje jeden z najlepších produktov v tomto segmente.

Vidíte v rámci Slovenska nejaký rozdiel medzi regiónmi z pohľadu odbytu svojich výrobkov? Sú regióny, kde zaznamenávate aktuálne zvýšený, resp. zvyšujúci sa dopyt?

Z hľadiska množstva nijaké výrazné rozdiely nebadať. Možno skôr v sortimente výrobkov. V oblastiach, kde neprebehla plošná plynofikácia, prípadne si možno ľahšie a lacnejšie zadovážiť pevné palivá (kusové drevo), sa dobre predávajú práve drevosplyňujúce kotly ATTACK DP. V rámci celého Slovenska dnes prebieha stavebný boom, takže sa predávajú najmä nástenné kondenzačné kotly ATTACK a atmosférické kotly ATTACK-MAXIMUS. Samozrejme, prebiehajú aj výmeny starších, už dosluhujúcich kotlov, čo sa prejavuje najmä v odbyte stále veľmi obľúbených stacionárnych plynových kotlov ATTACK.

Aké sú exportné aktivity vašej spoločnosti a aký je ich podiel? O ktoré produkty je v zahraničí najväčší záujem? Budete sa usilovať o ďalšie rozširovanie a zvyšovanie exportu?

Podiel vývozu sa každý rok objemovo výrazne vzďaľuje od predaja na Slovensku. Musím však podotknúť, že slovenský trh je už viac-menej niekoľko rokov stabilizovaný a v predaji tu nenastávajú nijaké výrazné zmeny. Exportné aktivity máme približne v 26 krajinách a ich počet stále narastá. V zahraničí je najväčší záujem o stacionárne plynové kotly, ktoré nás spoľahlivo reprezentujú až na ďalekej Sibíri, ale aj o moderné drevosplyňujúce a peletizačné kotly, ktoré sú v súčasnosti veľmi žiadané nielen v Európe, ale aj na americkom kontinente.

Naším cieľom je predovšetkým rozširovanie exportu. Slovensko je relatívne malý trh s limitovanou kapacitou, kým vývoz je prakticky neobmedzený. A práve tak to cítime aj z každoročného rastu nášho exportu. Export je výzva, ktorá bude tvrdou skúškou pre naše výrobné kapacity. Zatiaľ však máme na rozširovanie vývozu dostatočné rezervy aj priestor.

Vráťme sa ešte na chvíľu k aktuálnym trendom využívania OZE. Aký podiel z vašich produktov tvoria kotly založené na využívaní OZE? Koľko z nich ide na export a koľko zostáva na domácom trhu? Sú podľa vašich skúseností slovenskí zákazníci ochotní investovať do takýchto technológií?

Minulý rok sme investovali nemalé finančné prostriedky do výstavby novej výrobnej haly, v ktorej vyrábame teplovodné kotly na biomasu. V budúcnosti očakávame zvýšený dopyt po takýchto kotloch a po kotloch s nižšími výkonmi použiteľnými pre nízkoenergetické domy. Širší rozvoj ostatných OZE je podľa nás podmienený finančnou podporou zo strany štátu (fondov EÚ), aj keď najbližšia budúcnosť si určite vyžiada čoraz širšie využívanie OZE. Podiel kotlov na báze OZE narastá každý rok asi o 20 až 30 % z celkového vyrobeného množstva, a to na úkor plynu. Z toho ide približne 70 % na export. Treba však poznamenať, že u nás stačia jednoduchšie verzie, kým zahraničné trhy vyžadujú takmer výlučne sofistikovanejšie kotly s automatikou.

Zákazníci neváhajú do takýchto technológií ­investovať, lebo produkcia OZE rastie, klasické energie sa stávajú veľmi nákladné a ich dostupnosť sa v médiách často spochybňuje. Domnievame sa, že práve preto novostavby a domy v rekonštrukcii prechádzajú už priamo na tento druh vykurovania. 

Akým spôsobom sledujete najnovšie trendy a novinky v technológiách, ktoré sú nevyhnutné pri inovácii a vývoji nových produktov? Spolupracujete v tomto smere aj s ďalšími firmami? Máte vlastné vývojové oddelenie?

Nové trendy možno sledovať viacerými spôsobmi, najčastejšie je to prostredníctvom internetu a osobných stretnutí s našimi obchodnými partnermi, od ktorých sa dozvedáme o názoroch, skúsenostiach a potrebách zákazníkov v tej-ktorej krajine. Novinky z oblasti vykurovacej techniky možno vidieť aj na rôznych medzinárodných výstavách. Na výstavách doma i v zahraničí sa zúčastňujeme pravidelne každý rok. Okrem priamej účasti na výstavách aj s výrobkami navštevujeme niekoľko výstav len ako návštevníci s cieľom zúčastniť sa na rôznych rokovaniach, prezentáciách, seminároch, prípadne sami hodnotíme progres v tej-ktorej oblasti tepelnej techniky.

Na vývoj svojich produktov máme vlastné vývojové oddelenie. Pri vývoji však nekooperujeme s inými výrobcami, snažíme sa byť vždy o krok vpred pred našou konkurenciou.
 

Je pre slovenského výrobcu problém držať krok s európskymi alebo dokonca svetovými trendmi v technológiách kotlov?

Myslím si, že aj slovenský výrobca môže – a, samozrejme, ak chce existovať, aj musí – držať krok s konkurenciou pôsobiacou na trhu v oblasti vykurovacej techniky. Súčasný trend dovoľuje prežiť len silným spoločnostiam, ktoré sa prispôsobili situácii, zautomatizovali svoje prevádzky a nebránili sa zavedeniu najnovších technológií do procesu výroby. Tento trend, samozrejme, neobišiel ani našu spoločnosť. V našej novej prevádzke máme niekoľko výrobných robotizovaných pracovísk, ktoré zabezpečujú našim produktom nemennú vysokú kvalitu. Osobne som navštívil závody iných výrobcov a videl som rôzne technológie po­užité pri výrobe kotlov, preto môžem potvrdiť, že naša technológia v mnohých oblastiach prevyšuje súčasný európsky štandard.

Ako hodnotíte podnikanie v tejto oblasti na Slovensku? S ďalšími firmami na Slovensku, ktoré sa špecializujú na výrobu kotlov, spolupracujete alebo si vzájomne konkurujete?

Slovensko je v tejto oblasti dosť malý trh. Nie je tu ani kúpna sila na úrovni vyspelých krajín Európy, a teda ani výmeny zariadení nie sú v takých intervaloch, ako by bolo žiaduce aj z hľadiska modernizácie vykurovania, aj z environmentálneho hľadiska. Tomuto stavu nepomáha ani štátna sféra – chýbajú dotácie aspoň na zariadenia, ktoré z hľadiska znižovania emisií naozaj pomáhajú skvalitniť životné prostredie. S ďalšími výrobcami kotlov spolupráca nefunguje na žiadnej úrovni. Spôsobuje to zrejme dosť konkurenčné prostredie, ale možno je to aj na škodu veci.

Koľko máte v súčasnosti zamestnancov a aké je ich profesijné zloženie? Realizujete nejakú časť svojich činností aj cez externých spolupracovníkov?

V súčasnosti u nás pracuje od 80 do 100 pracovníkov. Najväčšiu časť zaberajú výrobní pracovníci a sféra okolo riadenia výroby a vývoja. Veľmi dobre máme zabezpečené aj servisné oddelenie, ktoré je schopné operovať po celom Slovensku. Školenie externých servisných pracovníkov prebieha u nás vo firme každoročne. Teraz máme po celom Slovensku asi 460 servisných partnerov.

Plánujete tento stav meniť, chceli by ste posilniť niektorú oblasť činnosti? Aké máte pritom skúsenosti so získavaním a udržiavaním kvalitných zamestnancov?

V roku 2007 sme značne investovali do zváracích technológií (zváracie robotizované pracoviská), delenia materiálu a ohýbania plechov (laserové pracovisko). K tomuto kroku nás donútila veľmi zlá situácia na trhu pracovnej sily, kde sa prejavil nedostatok kvalitných zváračov. Malo to však aj svoje výhody – podstatne sa zlepšila kvalita spracovania materiálu, a teda aj kvalita finálnych výrobkov, takže pri nich možno predlžovať záručné lehoty. Týka sa to najmä výroby kvalitných drevosplyňujúcich kotlov ­ATTACK DP s plynulou moduláciou výkonu. Ako som už povedal, na trhu pracovnej sily je problém získať kvalitných a zodpovedných ľudí. My sa snažíme udržať si našich pracovníkov nadštandardnými pracovnými podmienkami a sociálnym programom.

Spomínali ste servisné služby. Čo všetko robíte ďalej pre to, aby ste zabezpečili pre zákazníka kvalitný produkt? 

V prvom rade sa sústreďujeme na dôkladnú analýzu a potreby trhu. Usilujeme sa priniesť na trh  produkt, ktorý bude mať úspech a bude predajný. Snažíme sa docieliť, aby naše produkty dosahovali vysokú technickú úroveň, nízke prevádzkové náklady a prijateľnú cenu.

Nemalé úsilie venujeme poskytovaniu kvalitného servisu prostredníctvom vlastného servisného oddelenia, ale aj prostredníctvom spomínaných zmluvných servisných stredísk (460). Týmto strediskám zabezpečujeme každoročné školenie o súčasných, aj nových produktoch. Pre zahraničných servisných partnerov organizujeme školenia v našom školiacom stredisku a poskytujeme im všetky potrebné technické podklady v rôznych jazykoch. Na našich internetových stránkach sme zriadili zákaznícku linku a uverejnili­ zoznam najčastejšie kladených otázok, na ktoré pravidelne odpovedáme. Takisto veľmi úzko spolupracujeme s projektantmi vykurovacej techniky, ktorým sme schopní poskytnúť všetky potrebné podklady.

Kto patrí medzi vašich zákazníkov?

Sú medzi nimi aj stáli odberatelia? 

Na Slovenskom trhu pôsobíme už 11 rokov a myslím, že sme si za ten čas spravili medzi zákazníkmi veľmi dobré meno. Samozrejme, patria medzi nich najmä koneční spotrebitelia (používatelia našich zariadení), naša vďaka však patrí aj veľkoobchodnej sieti predajcov a montážnych a servisných organizácií (uverejňujeme ju na našich internetových stránkach).

Z hľadiska exportu sú našimi zákazníkmi predovšetkým importéri v jednotlivých krajinách, ktorí zabezpečujú distribúciu našich výrobkov cez rôzne úrovne predaja (veľkoobchod, maloobchod, inštalatérske spoločnosti, stavebné firmy, projekčné firmy, rôzne tendre a pod.). Za stálych odberateľov považujeme importérov – tí majú s nami uzavreté zmluvy aj z hľadiska zabezpečenia servisu, záruky alebo technickej pomoci konečným používateľom.
 

Pre ktoré typy stavieb a budov sú prevažne určené vaše kotly?

Portfólio našich produktov je veľmi široké. Použitie určitého druhu kotla podmieňuje lokálna dostupnosť paliva na jeho prevádzku. Kotly na plyn dokážeme spájať do kaskád s cieľom zabezpečenia vyšších výkonov. V takejto kaskádovej kotolni možno dosiahnuť tepelný výkon až do 800 kW. Preto sa naše kotly dajú použiť na vykurovanie malých bytov, rodinných domov, ale aj väčších objektov, ktorých tepelná potreba neprevyšuje tento výkon. Samozrejme, najviac našich kotlov sa vyrába do výkonu 50 kW, čo vyhovuje bytovým jednotkám, rodinným domom a menším stavbám.

Myslíte si, že nevyhnutná postupná obnova bytových domov môže priniesť aj výraznejšie zmeny v systémoch vykurovania a v ich vybavení kotlovou technológiou? Očakávate v tomto smere nejaký vplyv na predmet vášho podnikania?

Určite áno. Pôvodné bytové domy, ktoré sa stavali pred 20-30 rokmi, sú energeticky náročné a v tomto období je nevyhnutná ich postupná sanácia. Je tu snaha znižovať náklady na vykurovanie zatepľovaním, inštaláciou termostatických hlavíc na vykurovacích telesách, vyregulovaním vykurovacej sústavy a prípadne aj výmenou okien. Mnohé bytové spoločenstvá zvažujú aj odpojenie od centralizovaného zásobovania teplom (CZT). Niektoré bytové domy si vybudovali vlastnú kotolňu – aj s našimi kotlami, čím výrazne znížili náklady na vykurovanie. Vieme aj o projektoch, kde sa v nových bytových domoch uvažuje o vykurovaní každej bytovej jednotky vlastným kotlom. Myslím si, že pri súčasnej potrebe energetických certifikátov a narastajúcich cenách palív je trend znižovania nákladov na vykurovanie správny a neodvratný. Samozrejme, takýto vývoj má na predaj našich vykurovacích zariadení pozitívny vplyv.

Ktorými referenciami by ste sa pochválili?

Za zmienku hádam stojí dobrý pocit, keď sa na výstave v Moskve pri stánku s našimi výrobkami pristavujú ľudia, ktorí hovoria, že naše kotly spoľahlivo pracujú na Ďalekom východe aj pri mrazoch do –40 °C , keď už zlyhávajú aj konkurenčné výrobky známych nemeckých značiek. Dbáme najmä na kvalitu a spoľahlivosť, lebo si uvedomujeme, že bez elektriny, telefónu, a dokonca aj bez jedla nejaký čas vydržíte. V zime však byt bez zdroja tepla ohrozuje nielen ľudí, ale aj samotné zariadenie domu, vodné systémy a pod. Práve preto sú naše kotly obľúbené, lebo vyrábame aj modely, ktoré dokážu pracovať bez elektrickej energie.

Čo zaujímavé máte v súčasnosti rozpracované a čo vás v najbližšom čase čaká? Môžete nám na záver predstaviť vízie a plány do budúcnosti?

Naše plány súvisia s veľmi aktuálnym trendom využívania OZE z dôvodu veľkej nestability energetických zdrojov na svetovom trhu. Výrobky na používanie biomasy vyrábame už niekoľko rokov, ale všetko je predmetom vývoja a zdokonaľovania. Keďže sa snažíme aj my nezaostať za najlepšími európskymi firmami, na tento rok pripravujeme výrobky so špičkovým ovládaním kotla, kontrolou emisií a vysokou účinnosťou. Pre takéto výrobky musíme už vopred pripravovať trhy, na ktorých biomasa veľmi napreduje a stáva sa postupne hlavným zdrojom paliva na vykurovanie. Sú to najmä vyspelé európske krajiny vrátane Škandinávie, USA a Kanada.

Plány do budúcnosti zakladáme na vysokej kvalite, spoľahlivosti a komforte ovládania našich výrobkov. Odbyt každým rokom výrazne rastie a tento trend sa usilujeme udržať.

(sf)
Foto: Attack, s. r. o.