Priehrada Spitallamm: Unikátny projekt v unikátnej krajine
Pri projekte priehrady Spitallamm vo švajčiarskych Alpách využíva spoločnosť Doka opäť svoje dlhoročné odborné znalosti a skúsenosti z oblasti výstavby priehrad. Projekt v zložitých stavebných podmienkach si vyžaduje výnimočné stavebné riešenia a služby šité na mieru. Na novú priehradu s dvojitým oblúkom sa použije približne 220 000 m3 betónu, a to v kombinácii s debnením od spoločnosti Doka.
Vodné elektrárne umožňujú do veľkej miery výrobu energie bez produkcie CO2. Vďaka participácii pri výstavbe priehrady Spitallamm pracujeme na projekte, ktorý bude dlhodobo produkovať zelenú elektrinu pre Švajčiarsko,“ zdôrazňuje Robert Hauser, generálny riaditeľ spoločnosti Doka.
Lokalita: jazero Grimselsee, Švajčiarsko
Investor: Kraftwerke Oberhasli AG
Realizácia stavby: ARGE Grimsel (Frutiger AG, Implenia, Ghelma AG Baubetriebe)
Služby: projektovanie debnenia, predmontáž debnenia, montážny majster na stavbe, Concremote
Nasadené debnenie: priehradové debnenie D22, nosníkové debnenie Top 50
Výstavba: 2021 – 2025
Po projektoch, akými boli Nant de Drance, Muttsee, Vieux Emosson a prečerpávacia elektráreň Linth-Limmern, ide o piaty projekt priehrady vo Švajčiarsku, na výstavbe ktorého sa podieľala spoločnosť Doka so svojimi rozsiahlymi skúsenosťami a know-how v oblasti výstavby elektrární.
Čistá energia pre ďalšie generácie
Doka je hrdá na to, že môže byť súčasťou tohto energetického projektu. Jazero Grimselsee je so svojou kapacitou približne 94 miliónov m3 najväčším a najdôležitejším zásobníkom švajčiarskeho dodávateľa energie. Ročne sa tam vyrobí 263 miliónov kWh ekologickej vodnej energie.
Špeciálne výzvy pri výstavbe elektrární zahŕňajú širokú škálu geologických a topografických faktorov vzhľadom na špecifikácie betónu a správne načasovanie rôznych pracovných fáz.
Digitálne riešenia zaručujú dlhú životnosť
Okrem debniacich riešení sa stavebné konzorcium ARGE Grimsel spoľahlo aj na digitálnu službu Concremote od spoločnosti Doka, ktorá sa používa na monitorovanie teplôt betónu v masívnych betónových konštrukciách v reálnom čase. Pri realizácii masívneho betónu vzniká v konštrukcii hydratačné teplo, čo vedie k zvýšeniu teploty konštrukcie.
To môže viesť k tepelnému namáhaniu, vzniku trhlín a v konečnom dôsledku k zníženiu životnosti konštrukcie. Monitorovaním teplôt pomocou systému Concremote v kombinácii s včasnými opatreniami (chladenie a dodatočná úprava betónu) možno týmto škodám predísť a zabezpečiť dlhú životnosť masívneho múru priehrady.
Na tomto projekte sa používa aj Doka-systém merania tlaku čerstvého betónu. Vďaka tomu je na stavbe prehľad, či debnenie je alebo nie je preťažené, a to v reálnom čase. Tieto informácie prispievajú k zefektívneniu nasadenia debnenia a zaisťujú tak ďalšiu bezpečnosť pri výstavbe.
Unikátna krajina, unikátny projekt
Vysokoalpské stavenisko v nadmorskej výške 1 900 m n. m. predstavuje mimoriadnenáročné pracovné prostredie z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok a logistických výziev. Tím Doka bol zodpovedný za plánovanie a optimalizáciu celého projektu.
Len príprava stavby zabrala 1 500 pracovných hodín. Kompletné projektovanie v 3D, predmontáž debnenia a montážny majster priamo na stavbe zabezpečili plynulý priebeh výstavby. Vrcholom technického riešenia je nepochybne nasadenie robustného priehradového debnenia s bezpečnostnými plošinami, ako aj predmontovaného debnenia galérie, ktoré tvorí sofistikovanú sieť kontrolných priechodov vo vnútri hrádze.
Skutočnosť, že Doka je schopná zastrešiť celý projekt od plánovania až po poskytovanie digitálnych služieb z jedného zdroja, je pre zákazníka naozajstnou pridanou hodnotou. Nový priehradový múr bude postavený priamo pred pôvodným múrom priehrady, ktorý bude neskôr zatopený. Nový priehradový múr má rovnakú výšku ako existujúci, a to 113 m, ponúka však priestor na neskoršie rozšírenie.
TEXT A FOTO: DOKA Slovakia,
Debniaca technika, s. r. o.