Ing. Radoslav Kopka, konateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti PERI

Radoslav Kopka: Chlieb sa láme na stavbe

Partneri sekcie:

„Najdôležitejšie, a dokonca kľúčové je to, ako sa dodávateľ debnenia alebo lešenia postaví k problémom, ktoré vzniknú priamo na stavbe,“ hovorí Ing. Radoslav Kopka, konateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti PERI, ktorá teraz na jeseň oslávila svojich 25 rokov pôsobenia na trhu. A to je dôvod na rozhovor.

Firma PERI pôsobí na Slovensku už 25 rokov. V akej kondícii vás zastihlo toto výročie? Ako sa firme darí v súčasnom období?

Áno, tento september sme spolu s mojimi kolegami a našimi zákazníkmi spoločne oslávili 25. výročie nášho pôsobenia na slovenskom stavebnom trhu. Do poslednej chvíle sme nevedeli, či sa náš event, vzhľadom na pandemickú situáciu, nakoniec uskutoční, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a prišlo viac ako 200 hostí. Spomínam to preto, lebo aj tento príklad odzrkadľuje, v akých časoch žijeme.

Stavebníctvo patrí medzi oblasti, ktoré trpia súčasnou situáciou najviac. Napriek turbulentným časom je však naša spoločnosť v dobrej forme, splnili sme naše najdôležitejšie ciele – ochrániť zdravie našich zamestnancov a udržať vysokú kvalitu našich služieb zákazníkom tak, aby sme ich podporili v už aj tak neľahkej dobe.

Obchodné ciele išli nabok, aj keď, samozrejme, chceme si udržať naše postavenie na trhu, čo sa nám podarilo, dokonca sme ho posilnili.

Na čo ste v rámci osláv spomínali, ktoré míľniky pôsobenia firmy na Slovensku boli tie kľúčové? A ktoré stavby sa stali tými najzaujímavejšími referenciami?

Za tých 25 rokov sme participovali na tisíckach stavieb. Samozrejme, v pamäti zostávajú tie najväčšie alebo najnáročnejšie. Historicky najväčší projekt, ktorý sme s našimi zákazníkmi realizovali, bol bezpochyby projekt výstavby autobusovej stanice Nivy v Bratislave.

Bola to zároveň najväčšia monolitická stavba v histórii Slovenska s viac ako 60 000 m3 použitého betónu. Mali sme tam nasadený materiál v hodnote 26 miliónov eur a v danom roku išlo o celosvetovo najväčšiu stavbu, na ktorej sa spoločnosť PERI podieľala.

Bolo to náročné aj z logistického hľadiska, keďže sme tam expedovali takmer 500 kamiónov materiálu. Nedá sa nespomenúť ani projekt Sky Park, kde sme mali okrem debnenia nasadené aj naše lešenie s celkovou plochou 51 000 m2 naraz na všetkých troch vežiach.

So svojou výškou 85 metrov sa na projekte Sky Park realizovalo najvyššie lešenie v histórii Slovenska. Technicky a realizačne to bol veľmi náročný projekt, ale bola radosť pozerať sa na výsledné riešenie.

So svojou výškou 85 metrov sa na projekte Sky Park realizovalo najvyššie lešenie v histórii Slovenska.
So svojou výškou 85 metrov sa na projekte Sky Park realizovalo najvyššie lešenie v histórii Slovenska. | HB Reavis

Čo sa za tie roky najviac zmenilo vo vašom fachu? Materiály a technológie, požiadavky na bezpečnosť či flexibilitu alebo niečo iné? Akými cestami sa uberá vývoj v tomto segmente?

Stavebníctvo sa v prvom rade digitalizuje. Možno to ešte nie je výrazne vidieť priamo na stavbách, ale príprava projektu, jeho dizajn a jednotlivé kroky výstavby sa už pripravujú v digitálnej forme vrátane 3D modelov.

Niektoré stavby na Slovensku už boli plne naprojektované pomocou technológie BIM, ktorá sa rýchlo udomácňuje aj na našom trhu. Samozrejme, do BIM projektovania vstupuje naša spoločnosť aktívne so svojimi softvérovými nadstavbami vrátane virtuálnej reality. PERI však nezostáva pri digitalizácii plánovania projektu a jeho výstavby, ale je priekopníkom aj v 3D tlači.

V Nemecku sme realizovali prvý rezidenčný objekt vytlačený pomocou najrýchlejšej 3D tlačiarne na svete Cobod BOD2. Ďalšie podobné projekty sa budú realizovať aj v susednom Rakúsku a v USA. A, samozrejme, menia sa aj samotné stavebné materiály.

Pred niekoľkými rokmi sme uviedli na trh prvý debniaci systém DUO vyrobený z polyméru. Dá sa použiť na betónovanie stien, stropov a stĺpov a predstavuje najľahšie debnenie na trhu, takže jeho obsluha je veľmi komfortná.

Zaznam na celu obrazovku 14. 12. 2021 214320.bmp
Spoločnosť PERI realizovala v Nemecku prvý rezidenčný objekt vytlačený pomocou najrýchlejšej 3D tlačiarne na svete. | Zdroj: PERI GmbH

Vývoj bez inovácií a zdieľania najnovších poznatkov je nemysliteľný, ako to funguje v nadnárodnej firme so 60 pobočkami na celom svete?

Máte úplnú pravdu. Firmy, ktoré v súčasnosti nesledujú trendy alebo nevyvíjajú inovatívne produkty a služby, to budú mať na tomto rýchlo sa rozvíjajúcom trhu veľmi ťažké. PERI svojimi ambíciami s využívaním 3D tlače možno na prvý pohľad, paradoxne, vyvíja svoju konkurenciu štandardnému debneniu.

Opak je však pravdou, 3D tlač má svoj význam a budúcnosť, preto by sme to nemali ignorovať, ale práve sa snažiť byť lídrom aj v tejto alternatívnej technológii. Spoločnosť má svoj vlastný vývoj, výrobu a obchodný model, ktorý zaručuje, že náš zákazník dostane iba tie najkvalitnejšie produkty a riešenia.

Do vývoja a hlavne do moderných výrobných kapacít vrátane vlastnej zinkovne a nasadenia robotických technológií investuje nemalé prostriedky. Celý vývoj pritom prebieha na centrále vo Weissenhorne v spolupráci so špecialistami v jednotlivých pobočkách.

Na autobusovej stanici Nivy v Bratislave sa použilo viac ako 60 000 m3 betónu, v danom roku išlo o najväčšiu PERI stavbu na svete.
Na autobusovej stanici Nivy v Bratislave sa použilo viac ako 60 000 m3
betónu, v danom roku išlo o najväčšiu
PERI stavbu na svete. | Zdroj: HB Reavis

Aké najnovšie produkty alebo systémové riešenia PERI, ktoré odrážajú aktuálny vývoj, by sme mali spomenúť?

Pri stenovom alebo stropnom debnení ide skôr o inovácie na zlepšenie rýchlosti a komfortu montáže. Tento rok uvádzame na trh stropné debnenie PERI ALPHADECK, ktoré predstavuje hliníkové panelové debnenie s rýchlou montážou zo spodnej úrovne a tiež s možnosťou skorého oddebnenia už po niekoľkých dňoch vďaka padacím hlavám.

Celý systém sa skladá z dvoch druhov panelov, jedného typu padacích hláv a z podpernej konštrukcie. Spustením padacích hláv možno odobrať všetky panely a použiť ich v ďalšom zábere, čo znižuje potrebu materiálu na stavbe. Tento rok sme uviedli na trh aj stenové debnenie MAXIMO 300 s veľmi požadovanou výškou panelov 3 m, ktoré vyhovuje požiadavkám hlavne na pozemných stavbách.

Je to odolné rámové debnenie s jednostranným spínaním, takže odpadáva čas potrebný na prípravu a montáž dištančných rúrok a kónusov.

Zaznam na celu obrazovku 14. 12. 2021 214315.bmp
Rezidenčný objekt vytlačený pomocou najrýchlejšej 3D tlačiarne na svete. | Zdroj: PERI GmbH

Na čo kladú vaši klienti v súčasnosti najväčší dôraz? Dokážete im vyjsť v ústrety aj pri neštandardných požiadavkách, kde treba riešenia na mieru? Aký servis služieb im môžete poskytnúť?

Myslím si, že chlieb sa láme na stavbe. Samozrejme, nielen pre našich zákazníkov, ale povedzme si, že aj pre každú stavebnú firmu sú dôležité obchodné, dodacie a platobné podmienky. Cena, logistika a splatnosti hrajú v stavebníctve veľmi dôležitú úlohu.

Firmy pracujú s malými maržami a každé zaváhanie vyjde draho. Ale najdôležitejšie a dokonca kľúčové je to, ako sa dodávateľ debnenia alebo lešenia postaví k problémom, ktoré vzniknú priamo na stavbe. Tam sa rozhoduje o tom, či bude stavba úspešná a zisková.

Preto v PERI kladieme najväčší dôraz na služby priamo na stavbe. Túto úlohu plní PERI Service Team, ktorý zabezpečuje nielen produktové tréningy, ale pravidelne navštevuje všetky stavby a školí pracovníkov, ako ušetriť čas a náklady pri správnom nasadení našich produktov.

Tento rok prichádza na trh stropné debnenie PERI ALPHADECK, ktoré predstavuje hliníkové panelové debnenie.
Tento rok prichádza na trh stropné debnenie PERI ALPHADECK, ktoré predstavuje
hliníkové panelové debnenie. | Zdroj: PERI GmbH

Takisto máme program Zero Damage, kde zase naši kolegovia školia alebo majú dohľad pri montáži a demontáži debnenia, jeho uskladňovania, dokonca aj pri jeho nakládke tak, aby sa čo najviac eliminovali škody, ktoré pritom môžu vzniknúť. Pretože práve tu vznikajú firmám zbytočné náklady, s ktorými sa pri naceňovaní nepočítalo.

Máme zároveň veľký tím projektantov, ktorí okrem prípravy projektovej dokumentácie pre nasadenie debnenia alebo lešenia aktívne vstupujú aj do zmien na stavbe a často priamo „so stavbou“ konzultujú alternatívne riešenia.

Čo sa týka budov, riešenia PERI sa uplatnia pravdepodobne vo všetkých typoch – či už ide o bytové a občianske stavby, alebo inžinierske a podobne – je nejaká kategória, ktorej sa vyhýbate, alebo jednoducho je takých zákaziek menej? A naopak, aké sú tie najčastejšie?

Záleží od jednotlivých segmentov v stavebníctve. So svojím produktovým portfóliom a obchodným modelom sa snažíme participovať vo všetkých segmentoch stavebníctva alebo priemyslu. Samozrejme, v pozemných stavbách je dôraz na rezidenčnú výstavbu, kde, myslím, pokrývame všetky typy budov vrátane výškových s našimi šplhacími debniacimi systémami a veternými štítmi (napríklad v súčasnosti na výstavbe prvého mrakodrapu na Slovensku – Eurovea Tower v Bratislave).

V tomto segmente sme lídri aj pri nových fasádach, pričom sme ale úplne odstrihli segment zatepľovania budov, kde ide skôr o jednoduchšie konštrukcie a tvrdo sa zjednáva cena. V dopravnom staviteľstve sme takisto aktívni, pričom do budúcnosti máme veľké ambície hlavne pri výstavbe mostov a tunelov.

Ďalší zaujímavý segment je priemysel, kde vidíme veľký potenciál hlavne pri nasadení našich lešenárskych systémov pri odstávkach a rekonštrukciách. V súčasnosti pokrývame s naším obchodným partnerom zodpovedným za montáž a demontáž obe jadrové elektrárne – Jaslovské Bohunice aj Mochovce.

Stenové debnenie MAXIMO 300 s veľmi požadovanou výškou panelov 3 m.
Stenové debnenie MAXIMO 300 s veľmi požadovanou výškou panelov 3 m. | Zdroj: PERI GmbH

Ako to vidíte so slovenským stavebníctvom ďalej? Čo by ste mu priali a takisto aj vašej firme, aby bolo čo oslavovať aj o ďalších 25 rokov?

V našom stavebníctve pracujú skvelí a zruční ľudia s vysokou odbornosťou. Slováci vždy vedeli dobre stavať nielen u nás, ale aj v zahraničí. Je mi preto ľúto, že práve stavebníctvo je pod takým obrovským tlakom. Či už časovým, kde sú zo strany investorov veľmi náročné termíny, niekedy až nereálne.

Alebo aj pod cenovým tlakom, pretože ako som už spomínal, marže stavebných firiem sú minimálne a volatilita cien stavebných materiálov je v poslednom čase nepredvídateľná. Takisto chýbajú ľudia, hlavne odborne zdatní. No a aby toho nebolo málo, máme asi najstarší stavebný zákon v Európe a najdlhšie čakacie lehoty na stavebné povolenia.

Tých prianí je teda viac, ale hlavne nech si všetci účastníci pri výstavbe akéhokoľvek projektu uvedomia, že ak vypadne čo iba jeden článok z tohto naozaj zložitého reťazca, bude to mať v konečnom dôsledku efekt na všetkých. Ak stavebné firmy nebudú mať možnosť vytvárať zisk, nebudú môcť investovať do ľudí alebo do nových technológií a naše stavebníctvo sa nikam neposunie.

A to nehovorím o tom, čo sa stane, ak začnú niektoré veľmi dobré firmy zanikať… Samozrejme, prajem všetkým, nech sa nám darí a nech po sebe nechávame nádherné stavby, ktoré budú slúžiť ľuďom a budú nám robiť radosť!

Silvia Friedlová