Po dosiahnutí dna má stavebníctvo o rok začať rásť
Pokles slovenského stavebníctva by mal v tomto roku dosiahnuť dno a v budúcom roku by už malo odvetvie začať opäť rásť. Predpokladá to prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Zsolt Lukáč s tým, že v tomto roku by sa mala situácia stabilizovať a o rok môže prísť nárast produkcie. "Ak ministerstvo dopravy rozbehne aktivity pri výstavbe, verím, že prídu v tomto, ale hlavne v budúcom roku, môže nastať pozdvih stavebného sektora," uviedol Lukáč v rozhovore pre agentúru SITA.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Podľa neho sa treba zamyslieť nad možnosťami získania finančných prostriedkov nielen Európskej investičnej banky a ďalších privátnych bánk, ale aj dôchodkových správcovských spoločností, ktoré spravujú peniaze v druhom penzijnom pilieri. „Štát by mal z jednotlivých zdrojov poskladať prostriedky tak, aby stavby mohli začať. Neodmietol by som zásadne ani PPP projekty. Princíp partnerstva pri realizácii projektov je úplne v poriadku a je aj správny. Nemali by sme ho démonizovať,“ tvrdí prezident ZSPS. Partnerstvo však podľa neho musí byť vyjadrené aj v podobe finančného podieľania sa na rizikách projektu.
Doterajšie čerpanie peňazí z európskych fondov považujú stavební podnikatelia za neúspech. „Čerpanie sa bude musieť naštartovať. Je to príležitosť pre štát a štátne orgány, aby nám ukázali, že to vedia,“ hovorí Lukáč. Za dôležité označil, aby verejné obstarávanie stavieb bolo transparentné, pričom výsledná ponuka a realizácia stavby by mala byť kvalitná z hľadiska ekonomickej efektívnosti aj ceny.
„Ak niekto získa zákazku za príliš nízku cenu a jeho prevádzkové náklady budú vysoké, obstarávanie nesplní účel. Bolo by potrebné, aby podmienky v novom zákone o verejnom obstarávaní obsiahli aj to, aké sú nevyhnutné prevádzkové náklady pre investíciu aj v budúcnosti,“ povedal Lukáč.
Cena by podľa neho nemala byť rozhodujúca pri výbere zhotoviteľa stavby, pretože najlacnejšie nie je vždy najlepšie. „Boli by sme radi, keby mohli byť podmienky nastavené tak, aby bolo aj adekvátne fungovanie projektu primerane ocenené v rámci výberu,“ dodal.
Zdroj: SITA
Foto: Dano Veselský