Nové unikátne výskumné centrum
Koncom minulého roka otvorili na Stavebnej fakulte STU v Bratislave špičkovo vybavené pracovisko na výskum problémov súvisiacich s povodňami a prevádzkou vodných stavieb. Bude slúžiť na praktickú výučbu študentov a ako jedinečné výskumné pracovisko protipovodňovej ochrany. Toto hydrotechnické laboratórium Katedry hydrotechniky Stavebnej faktulty STU v Bratislave je z celoslovenského hľadiska unikátnym a jedinečným výskumným centrom. Na fyzikálnych modeloch bude možné skúmať objekty vodných stavieb a procesy ochrany proti povodniam. Študenti tak budú v rámci praktickej výučby priamo riešiť výskumné úlohy.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Laboratórium bolo po 40 rokoch prevádzky morálne zastarané. Súčasná kompletná rekonštrukcia zahŕňala najmä stavebné úpravy jeho betónových častí a kompletné prebudovanie hydraulického okruhu. Zdroje na rekonštrukciu a zakúpenie novej meracej a prístrojovej techniky pochádzali najmä z projektov štrukturálnych fondov, účelových dotácií rektorátu STU, prostriedkov dekanátu Stavebnej fakulty a vlastných prostriedkov a grantov Katedry hydrotechniky. Celkové náklady predstavujú 908 000 €. Treba spomenúť enormný podiel vlastnej nezištnej práce členov Katedry hydrotechniky, najmä pri búracích prácach a demontáži pôvodnej zastaranej technológie.
Po kompletnej rekonštrukcii vzniklo špičkovo vybavené výskumné pracovisko na fyzikálny výskum v oblasti prúdenia kvapalín európskej úrovne. Jeho pracovníci sú pripravení riešiť najkomplikovanejšie úlohy, vyplývajúce z reálnych problémov súvisiacich s povodňami a navrhovaním a prevádzkou vodných stavieb rozličného druhu nielen na Slovensku.
Pri príležitosti otvorenia laboratória v novembri 2011 podpísali dekan Stavebnej fakulty STU Alojz Kopáčik a generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Daniel Kvocera dohodu o spolupráci. V nej sa upravuje spolupráca oboch inštitúcií najmä v expertíznej, výskumnej a vzdelávacej činnosti. Jej výsledky budú dôležité pre praktické využitie v oblasti rizikového manažmentu a integrovaného manažmentu vôd, informatizácii vodného hospodárstva a ochrany životného prostredia na Slovensku.
Zdroj: Stavebná fakulta STU v Bratislave
–>–>