ESET Areal Patronka

Centrálu ESETu na Patrónke navrhne prestížne štúdio BIG

Partnerom spoločnosti ESET pri premene areálu bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke na centrum inovácií a kreativity ESET Campus bude svetovo uznávané architektonické štúdio Bjarke Ingels Group – BIG.

O Patrónke ako centre inteligencie a inovácií v hlavnom meste sa hovorí už roky. Nachádza sa tu Centrum vedecko-technických informácií SR a v roku 2017 kúpila v lokalite pozemok aj jedna z firiem, ktoré dokázali dostať Slovensko na mapu vyspelých technológií.

V areáli bývalej Vojenskej nemocnice plánuje ESET  postaviť nové sídlo, globálne vedecko-výskumné centrum a kampus. Ten má vytvoriť kvalitné a podnetné prostredie pre IT a technologické firmy a startupy a prepojiť ich s technicky zameranými vysokými školami. Sčasti by mal komplex plniť rezidenčnú funkciu určenú najmä zamestnancom firiem.

Multifunkčný priestor

V kampuse majú vzniknúť aj moderné formy ubytovania pre študentov, športová infraštruktúra a auditórium, pričom mnohé z týchto priestorov bude môcť využívať aj široká verejnosť.

Kampus bude podľa ESET-u postavený na princípoch funkčnosti, udržateľnosti a ekológie. V maximálnej možnej miere chce podporiť využívanie verejnej dopravy a maximálny komfort pohybu pre peších. Okrem zastávok MHD sa v tesnej blízkosti areálu nachádza aj železničná zastávka, vďaka ktorej by sa vlaková doprava v tejto časti mesta mohla stať plnohodnotnou súčasťou verejnej dopravy.

Ikonický ateliér

Predstava investorov nabrala nové kontúry po tohtotýždňovom ohlásení víťazov medzinárodnej súťaže na koncepčného architekta. Najdôležitejšími kritériami výberu boli medzinárodné skúsenosti a doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy a inovačné centrá, ale tiež dostatočná veľkosť a kapacity štúdia. Víťazom sa stalo medzinárodne uznávané architektonické štúdio Bjarke Ingels Group – BIG.

„Je nám veľkou cťou spolupracovať so spoločnosťou ESET, ktorá si pre svoje nové sídlo a kampus stanovila mimoriadne ambiciózne ciele. Vzhľadom na globálnu situáciu v roku 2020, ktorá, mimo iného významne mení pohľad napríklad na prácu na diaľku, je tento projekt príležitosťou preskúmať budúcnosť fyzického aj virtuálneho pracoviska a navrhnúť kampus, ktorý sa stane integrálnou súčasťou mesta. Našou víziou je priniesť do fázy výstavby skutočne uhlíkovo neutrálny prístup a vytvoriť kampus, ktorý bude úzko prepojený s krásnym prírodným prostredím na úpätí Malých Karpát,“ povedal k myšlienke projektu partner BIG London Andreas Klok Pedersen.

Na finálny dizajn sa čaká

Keďže v súťaži išlo o prezentáciu ideových návrhov a výber dlhodobého partnera na spoluprácu, výsledkom výberu zatiaľ nie je finálny dizajn a architektonický návrh projektu. Ten by mal vzniknúť v spolupráci ateliéru BIG, spoločnosti ESET a tiež zapojením lokálneho architektonického štúdia, ktorého výber sa aktuálne pripravuje.

Na základe spolupráce spoločnosti ESET s Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave sa architekti zo štúdia BIG zároveň stali garantami novootvoreného 25. vertikálneho ateliéru na FAD STU. V rámci neho budú v nasledujúcom školskom roku študenti pod ich vedením riešiť zadania spojené s témou inovačných centier a vedeckých parkov, udržateľnosti, ale aj dizajnových riešení v post-COVID ére.

BIG – BJARKE INGELS GROUP

BIG je medzinárodné zoskupenie architektov, dizajnérov, urbanistov, krajinných architektov, interiérových a produktových dizajnérov, výskumníkov a inovátorov so sídlami v Kodani, New Yorku, Londýne a Barcelone. Štúdio aktuálne pracuje na mnohých projektoch naprieč Európou, v Severnej Amerike, Ázii a na Blízkom Východe. Architektúra od zoskupenia BIG vychádza z dôkladnej analýzy toho, ako sa súčasný život neustále mení a vyvíja. V neposlednom rade sa zaoberá aj vplyvom multikultúrnej výmeny, globálnych ekonomických vzťahov a komunikačných technológií, ktoré si vyžadujú úplne nové prístupy k architektúre a urbanizmu. Stoja napríklad za Centrálou Google v USA a Londýne či pripravovaným projektom Toyota Woven City v Japonsku.