SKYPARK EXT BONUS FEB 2021 lowres 1020 Copy
Galéria(5)

Jozef Oravkin na čele novej developerskej firmy. Alto Real Estate kupuje od Penty aj Sky Park

Na slovenskom realitnom a investičnom trhu sa objavil nový ambiciózny hráč - spoločnosť Alto Real Estate. Stojí za ňou jeden zo spoluzakladateľov skupiny Penta Jozef Oravkin.

Podľa Obchodného registra je Oravkin predseda predstavenstva Alto Real Estate. Firma vznikla vo februári 2022. Je jednoduchou spoločnosťou na akcie, jej základné imanie je vo výške 1 milión eur.

V portfóliu má kancelárske budovy a retailové jednotky obsluhujúce rezidenčné budovy aj developerské projekty v príprave a vo výstavbe. Hodnota aktív portfólia je vyše 400 miliónov eur. Spoločnosť transakciou nadobúda viac ako 110-tisíc m2 existujúcich kancelárskych a obchodných priestorov v centrálnych lokalitách Bratislavy.

Firma chce stavať aj rezidenčné projekty

V rámci vysporiadania svojho vlastníckeho podielu po odchode z Penty Jozef Oravkin  odkupuje od skupiny niektoré realitné projekty na Slovensku. Ide o Sky Park s Jurkovičovou Teplárňou, Sky Park Offices a rozostavanú štvrtú rezidenčnú vežu a Sky Park Tower. Ďalej sú to Digital Park I., II. a pozemky určené na development v blízkosti Národnej banky Slovenska v Bratislave.

„Pri týchto projektoch som stál od samého začiatku. Najmä Sky Park je už dnes ikonickým a plánujem ho naďalej rozvíjať, či už dostavať 4. rezidenčnú vežu alebo dokončiť poslednú vežu z konceptu Zahy Hadid – Sky Park Tower,“ povedal Oravkin.

Alto Real Estate sa zameria najmä na rezidenčné a kancelárske projekty vo väčších mestách na Slovensku, najmä v Bratislave. Vylúčené však nie sú ani investície v okolitých krajinách. V súčasnosti je spoločnosť v procese akvizície nových pozemkov a prípravy ďalších projektov.

Penta Real Estate postavila vyše 1000 bytov

Spoločnosť Penta Real Estate na svojej stránke v apríli 2022 zverejnila, že skupina Penta uzavrela rok 2021 s čistým ziskom 570 miliónov eur. Skupina investovala do rozvoja svojich spoločností a projektov v celkovej sume 525 miliónov eur. V súvislosti s aktuálnym dianím vo východnej Európe Penta informovala, že nemá investičné aktivity na Ukrajine a v Rusku.

Penta Real Estate postavila v minulom roku 1051 bytových jednotiek v Česku a na Slovensku (Maison Ořechovka, Sky Park by Zaha Hadid) a ďalších 1726 je vo výstavbe (Bory Bývanie, Nuselský pivovar, Nová Waltrovka, Victoria Palace). Na konci roka 2021 spravovala aktíva v hodnote viac ako 1,2 miliardy eur.

SKY PARK Residences, Bratislava, 2020.
Jurkovičova tepláreň
SKY PARK Offices, Bratislava, 2020.
Digital park I Bratislava 2007
digital park ii v bratislave otevren 1509 big image

Jozef Oravkin

Oravkin inicioval vstup Penty na realitný trh, od roku 2005 až do roku 2020 bol managing partnerom v Penta Real Estate. V rámci realít stál napríklad za developmentom novej mestskej štvrte Bory v Bratislave alebo za vstupom Penty na poľský realitný trh.

Neskôr z poľského trhu odišla. Ako informovala stránka Trendu, ktorá patrí do mediálnej divízie Penty, v roku 2020 predala administratívnu budovu D48 a v roku 2021 pozemok s projektom DSP vo Varšave. Oravkin bol rovnako bol aj za rekultiváciou kalového poľa v Žiari nad Hornom. Riadil vstup Penty do bankového sektoru, v ktorom vybudoval z Privatbanky lídra v privátnom bankovníctve na slovenskom trhu.

Jozef Oravkin
Jozef Oravkin | Alto Real Estate
Monika Voleková