Inšpirujúce sympózium v Kodani nielen o svetle
Odborníci z celého sveta sa zišli v polovici mája v dánskej Kodani na sympóziu, aby diskutovali na tému svetla v rámci trvalo udržateľného rozvoja stavebníctva a architektúry. Účastníci 5. ročníka podujatia VELUX Daylight Symposium si odniesli cenné podnety a inšpirácie pre svoju prácu nielen o svetle.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na sympóziu, ktoré sa konalo v priestoroch Školy architektúry Kráľovskej dánskej akadémii umení, sa zúčastnilo viac ako 250 odborníkov na techniku prostredia, architektov a projektantov, ale aj zástupcov odborných médií. Organizátorom sympózia bola spoločnosť VELUX, ktorá toto podujatie organizuje od roku 2005 pravidelne v dvojročných intervaloch. Prvý ročník sa konal v Budapešti, ďalšie v Bilbao, v Rotterdame a Lausanne.
Nový pohľad na existujúce budovy
Každý ročník sympózia je zameraný vždy na niektorú z aktuálnych tém. Hlavnou témou tohto ročníka bol nový pohľad na existujúce budovy. Väčšina prednášok sa preto venovala obnove a rekonštrukcii existujúcich budov z rôznych aspektov. Účastníci sympózia hľadali odpovede na to, aké šance dáva obnova budov na lepšie a účelnejšie riešenia svetelnej techniky a celkovo techniky prostredia. Jej cieľom je energetická úspornosť budov, ale aj vyšší komfort pre užívateľov pri použití inovatívnych technológií a materiálov.
Vďaka spoločnosti VELUX mali slovenskí a českí účastníci sympózia možnosť navštíviť aj Green Lighthouse v Kodani, jedného zo šestice domov, ktoré boli postavené v rámci projektu VELUX Model Home 2020
20 prednášateľov zo 6 krajín sveta
Počas dvoch dní si účastníci sympózia vypočuli prednášky 20 špičkových odborníkov z USA, Kanady, Dánska, Veľkej Británie, Nemecka a Holandska. Boli medzi nimi odborníci na svetelnú techniku, techniku prostredia, architekti a urbanisti zaoberajúci sa udržateľnosťou architektúry a urbanizmu. Nechýbali ani lekári, ktorí sa sústreďujú vo svojich výskumoch na vplyv svetla resp. jeho nedostatku na fyzické aj psychické zdravie ľudí, na ich pracovné výkony, produktivitu, a podobne. Účastníkov zaujala prednáška architektky Signe Kongebro z architektonickej kancelárii Henning Larsen Architects z Dánska, ktorá sa vo svojej prednáške zaoberala významom svetla v obnovovaných budovách. Inšpiratívna bola aj prednáška Florence Lam z Veľkej Británie, ktorá vo svojej prednáške rozoberala príbeh riešenia osvetlenia a architektúry Nového Acropolis Múzea v Aténach. Nové materiály a zelené technológie pre obnovu budov predstavil ďalší dánsky architekt Kasper Guldager.
Sympózium VELUX Daylight nebolo len o zabezpečení dostatočného množstva svetla, ale rezonovali aj témy trvalej udržateľnosti, inovácií v architektúre, progresívnych materiálov, techniky prostredia. VELUX opäť potvrdil, že jeho filozofiou nie je len „predávať strešné okná“, aj keď najlepšie na trhu. VELUX sa snaží približovať svetové trendy v architektúre, ponúkať naozaj „svetový“ dialóg o problémoch riešenia ďalšieho rozvoja bývania, urbanizmu, šetrenia energiami a udržateľnosti.
Kultúra rezonovala aj v záverečnej diskusii, ktorú moderoval James Benya z USA, ktorý je odborník na denné osvetlenie a na dizajn a je víťazom Edison Award za environmentálny dizajn. James Benya v rámci diskusie nastolil aj otázku, ako sa k dennému svetlu stavajú rôzne kultúry, či teda existujú rôzne prístupy v rôznych kultúrach.
Pozvanie na sympózium od firmy VELUX Slovensko prijali aj zástupcovia Slovenska.
Harmónia modernej a historickej architektúry a všadeprítomné bicykle
Zdroj: VELUX
–>–>