Børsen Kodaň

Aktualizované: Historickú burzu v Kodani zachvátil požiar. Zrútila sa aj jej ikonická veža

Historickú budovu Burzy v dánskej Kodani zasiahol požiar. Strechu budovy zo 17. storočia zachvátili plamene a zrútila sa aj jej ikonická veža, ktorá je obľúbenou turistickou atrakciou.

V centre dánskej metropoly boli ráno 16. apríla oblaky dymu. Plamene zachvátili budovy historickej budovy Burzy, v dánčine Børsen či  Börsbygningen. Tá v poslednom období prechádzala renováciami a bola obklopená lešením. Práce ju mali vrátiť do podoby, akú mala v čase svojho vzniku za vlády dánskeho kráľa Kristiána IV.

Okrem ikonickej veže bol pri požiari poškodený aj interiér. Hovorca hasičov Jakob Vedsted Andersen povedal, že polovica budovy je zničená a zrútená, pričom požiar stále nie je pod kontrolou.

Pri požiari zasahovali okrem hasičov aj polícia a sanitky, hoci nie sú správy o obetiach. Ozbrojené sily vyslali aj zhruba 90 vojakov z neďalekej základne, aby uzavreli oblasť a zabezpečili cennosti. Takisto evakuovali budovy v okolí, medzi nimi aj ministerstvo financií a prístavbu parlamentu, ktorý sídli v neďalekom paláci Christiansborg.

Jednu z najnámejších pamiatok Kodane postavili v roku 1615 a  je popredným príkladom holandskej renesancie v Dánsku. Ide tiež o populárnu turistickú atrakciu. Jej veža vytvarovaná ako prepletené chvosty štyroch drakov siahala do výšky 56 metrov a bola považovaná za symbol mesta. 

Podobu budovy navrhol architekt a sochár Lorenz van Steenwinckel, ktorý však zomrel v mladom veku po zahájení stavby. Jej dokončenie mal na starosti jeho mladší brat Hans van Steenwinckel. Komplex v tvare obdĺžnika postavili na umelo vytvorenom poloostrove Slotsholmen, lemovanom vodnými kanálmi.

V súčasnosti v budove sídli Dánska obchodná komora. Jej riaditeľ Brian Mikkelsen bol jedným z dobrovoľníkov, ktorí pomáhali z jej vnútra vyniesť umelecké diela. Požiar budovy je podľa neho „národná katastrofa“. Minister kultúry Jakob Engel-Schmidt sa vyjadril, že je dojímavé, ako okoloidúci pomohli pohotovostným zložkám „zachrániť umelecké poklady a ikonické obrazy z horiacej budovy“. 

Požiar Burzy Dánsko
Historickú budovu v centre Kodane zachvátil požiar. | Zdroj: SITA/AP

Prirovnanie k Notre-Dame

Nešťastie mnohí prirovnávajú k požiaru francúzskej katedrály Notre-Dame, ktorý zhodol okolností vypukol takmer presne pred piatimi rokmi (15. apríla). Na požiar historickej budovy reagoval aj Kráľ Frederik X. so slovami, že sa „zobudili so smutným pohľadom na zničenie dôležitej časti nášho architektonického dedičstva“.

Jeho matka Margaréta II. dokonca zrušila časť osláv svojich 84. narodenín, ktoré slávila práve v tento deň. Zareagovala aj premiérka Mette Frederiksenová. Vo verejnoprávnej televízii sa vyjadrila, že Dánov bolí pohľad na to, ako horí „nenahraditeľné kultúrne dedičstvo“.

Podľa hovorcu hasičov aktuálne nehrozí, že by sa oheň rozšíril na ďalšie budovy. Hasiči budú na mieste odhadom ešte 24 hodín. Predstaviteľ kodanskej polície Tommy Laursen uviedol, že je ešte priskoro hovoriť o príčine požiaru. Do budovy podľa jeho slov budú môcť vojsť až o pár dní.