Hradby, Trnava

Centrum Trnavy obohatí replika zaniknutej časti mestských hradieb

Mesto Trnava a súkromný investor sa dohodli na spoločnom postupe pri výstavbe hradobného múru.

Na bývalom parkovisku v centre Trnavy pribudne replika pôvodne stredovekých hradieb. Na spolupráci pri výstavbe hradobného múru sa dohodlo vedenie mesta so súkromným investorom, ktorý na pozemku bude stavať polyfunkčnú budovu.

Spoločnosť Arena park podľa zmluvy o spolupráci zabezpečí vybudovanie základov, radnica postavenie repliky hradobného múra. Obe strany sa dohodli aj na financovaní projektovej dokumentácie a inžinierských činností. Replika hradobného múru prejde po kolaudácii do majetku mesta.

Pozemok rohu ulíc Dolné bašty a Športovej bol jedným z tých, ktoré v roku 2012 od mesta získala spoločnosť City–Arena za jedno euro ako protihodnotu za technické zhodnotenie trnavského futbalového Štadióna Antona Malatinského.

Na bývalom parkovisku začala pred tromi rokmi stavať polyfunkčný objekt, práce však veľmi rýchlo zastavil archeologický nález pozostatkov mlyna zo 17. storočia. V súčasnosti chce nový majiteľ pozemku v prácach na stavbe polyfunkčnej budovy s priestormi pre obchod, služby a administratívu pokračovať.

Už pri výstavbe futbalového štadióna a nákupného centra obnovila spoločnosť City-Arena aj časť hradieb pri týchto objektoch. Mesto Trnava zasa pred budovou okresného súdu postavilo a nad úroveň terénu vytiahlo základy Dolnej brány, čo bol v minulosti jeden zo vstupov do hradbami obohnaného mesta.

Trnavské hradby pochádzajú z 13. a 14. storočia, dnes patria medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu nielen na Slovensku. Opevnenie mesta malo pôvodne tvar obdĺžnika a lemovalo plochu s rozmermi 800 x 700 metrov. Múr opevnenia bol miestami až 10 metrov vysoký a 170 – 230 cm široký s viac ako tromi desiatkami viacpodlažných veží.

SITA