Draky nepatria len do rozprávok. Na severe Európy vyrábajú energiu
Jedným z najzaujímavejších návrhov na využitie energie morských vĺn, ktoré sa v posledných rokoch objavili, je obrovský kovový „drak“ (teda tvarom podobný šarkanovi, ktorého si púšťame vo vetre) plávajúci pod vodou proti prúdu a vyrábajúci elektrinu. Ako táto technológia funguje?
Doteraz najväčší postavený drak, známy ako Dragon 12, má byť nainštalovaný pri Faerských ostrovoch. Pri rozpätí krídel (nepochybne ste si tipli správne) 12 metrov a váhe 28 ton sa očakáva, že vyrobí 1,2 MW čistej elektriny. To stačí na napojenie približne tisíc domácností. Energia sa posiela do siete pomocou podmorského kábla, ktorý funguje ako lanko draka.
Aj keď rozmery draka znejú úctyhodne, v porovnaní s inými možnosťami generovania energie na mori, ako sú napríklad veterné turbíny, je to absolútny drobček, ktorý sa navyše extrémne ľahko inštaluje pomocou jednej menšej lode a viazania na morskom dne. Drak je teraz na ceste zo Švédska na Faerské ostrovy a prípravy potrebné na jeho inštaláciu sú už v plnom prúde. Doslova. Slovná hračka je tu rozhodne namieste.
Nepatria len na oblohu
Napriek tomu, že ponúka obrovský potenciál na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, nevyužíva sa technológia prílivových prúdov dostatočne. Čiastočne preto, že využitie prílivu a odlivu oceána historicky zahŕňalo stavbu drahých člnov alebo prietokových turbín (v podstate veterných turbín priviazaných na morskom dne), ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na život v oceánoch. A preto sa k slovu dostávajú spomenuté podvodné draky.
Draka na výrobu energie prvýkrát navrhla automobilka Saab a komercializoval ho v roku 2007 švédsky startup Minesto, ktorý odvtedy túto technológiu zdokonaľuje. S viac ako 40 miliónmi eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Minesto tvrdí, že je doteraz najväčšou investíciou EÚ do morskej energie.
To, čo odlišuje jeho technológiu od predchádzajúcich či iných súčasných pokusov o skrotenie vĺn, je, že je relatívne malá, modulárna a škálovateľná. Podobne ako drak cestuje vzduchom, aj turbína sa pohybuje vo vode pohybom, ktorý kopíruje tvar čísla osem (či symbolu nekonečna).
Drak pre každý príliv?
Znamená to, že sa pohybuje väčšou rýchlosťou, než je skutočná rýchlosť prúdiacej vody. V zásade to znamená, že z hľadiska výroby elektriny môže dosiahnuť oveľa väčšie výnosy, ako by sme na prvý pohľad predpokladali a ako sú schopné vygenerovať iné tvary konštrukcií, ktoré sa snažia získavať energiu z vĺn. Zjednodušene povedané, drak využíva vztlak generovaný prílivovými tokmi, aby letel rýchlejšie než prúdy a získaval obnoviteľnú energiu.
Minesto má spolu s miestnou energetickou spoločnosťou SEV v budúcnosti veľké plány, ktoré smerujú k osadeniu dostatočného počtu drakov, aby bolo možné získavať 120 MW energie. Toto pole, ktoré by pozostávalo z približne 100 jednotlivých drakov, by mohlo dodávať 40 % spotreby elektriny pre súostrovie.
A koľko to teda bude stáť? Presné odhady nemáme, ale roku 2017 Minesto predpokladalo približne 108 USD/MWh, keď bude nainštalovaných prvých sto megawattov kapacity, s nákladmi klesajúcimi až na 54 USD/MWh.
TEXT: Eliška Hřebenářová, Zuzana Kubalová
Zdroj: TNW, New Atlas, BBC, OGM