Zelená energia

Podpora zelenej elektriny bola v minulom roku nižšia, ako sa predpokladalo

Partneri sekcie:

Počas jedenástich mesiacov minulého roka zaplatili slovenskí odberatelia vo svojich faktúrach na podporu zelenej elektriny celkovo 296 miliónov eur. To je približne o 80 miliónov eur menej, ako predpokladal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Slovenskí odberatelia elektriny zaplatili na podporu zelenej elektriny menej, ako predpokladal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Môžu za to vysoké trhové ceny elektriny. Počas jedenástich mesiacov minulého roka zaplatili vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celkovo takmer 296 miliónov eur.

Regulačný úrad pri svojich cenových rozhodnutiach pritom rátal s tým, že na podporu zelenej elektriny pôjde počas jedenástich mesiacov 379 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Do konca novembra minulého roka mali spotrebitelia podporiť približne 4,9 milióna megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Očakávania regulátora sa nakoniec nenaplnili. Slováci do konca novembra podporili doplatkom zhruba 4,3 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla.

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny dôležité dva parametre. A to predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou. Čím vyššia je trhová cena elektriny na pražskej burze PXE, tým menší doplatok je na zelenú elektrinu.

SITA