britsky architekt peter gamble pozyvame ludi naspat do prirody
Galéria(9)

Britský architekt Peter Gamble: Pozývame ľudí naspäť do prírody

Britský architekt Peter Gamble patrí k vedúcim osobnostiam významnej architektonickej kancelárie Holder Mathias Architects, ktorá svoje projekty realizuje nielen na Britských ostrovoch, ale aj v strednej a východnej Európe. Z jeho portfólia pochádza aj ONE Fashion Outlet pri Voderadoch, ktorý bude prvým outletovým centrom na Slovensku. Hoci je Peter Gamble riadiacim členom kancelárie, považuje sa za tímového hráča, ktorý má rád rôznorodosť nápadov.

03 designer outlet brennero big image
08 one fashion big image
07 one fashion big image
06 cenp warrenwood s3 c1 ex big image
05 lake square view big image
02  wisp swansea big image
britsky architekt peter gamble pozyvame ludi naspat do prirody 5138 big image
01 petergamble big image
Prečo dávate prednosť tímu? Nestrácate tým vlastnú individualitu?
Je vzrušujúce diskutovať o veciach, ktoré sa vám rodia priamo pred očami – navyše, za aktívneho prispenia mojich erudovaných kolegov. Napríklad, zástupkyňa riaditeľa Natasha Chibireva je architektkou zodpovednou za projekt ONE Fashion outlet. Každý prichádza so svojím nápadom a ostatní členovia mu tento koncept ďalej modelujú. Individualita sa teda pretavuje do spoločného výsledku.

Ako vyzerá vzájomná deľba práce?
Naša kancelária má siedmich partnerov – architektov, pričom každý je zodpovedný za vlastných klientov. Ôsmy partner z vedenia je ekonóm, ktorý udržiava našu spoločnosť stabilnú aj z hľadiska financií a biznisu. Táto štruktúra definuje ­veľkosť, záber a objem činnosti, ktorú naša ­architektonická kancelária je schopná ­optimálne zvládať po odbornej aj finan­čnej stránke.

Aká je vaša zodpovednosť?
Popri manažovaní chodu celej kancelárie som zodpovedný za kľúčových klientov v segmentoch leisure – oddych a retail – nákupné centrá.

Ste pri každej fáze projektovej činnosti?
Som pri všetkom podstatnom, pokiaľ ide o moje projekty, ale ako som už spomenul, pri každej fáze projekcie sa radím s kolegami. Najpodstatnejší moment je nájsť si v jednotlivých fázach tých pravých ľudí, s ktorými posúvate projekt dopredu.

obchody,dizajn,fashion

Do akej miery spolupracujete s lokálnymi architektmi, ktorých znalosť domáceho prostredia je pre vás asi výhodná?
Pri medzinárodných projektoch, a najmä v strednej a východnej Európe, je spolupráca s domácimi architektmi veľmi dôležitá. Na začiatku, keď definujeme stratégiu celého projektu, je náš vklad najväčší. Postupne sa miera zodpovednosti preklápa na stranu domáceho architekta, ktorý pomáha aj pri tvorení tímu dodávateľov a realizátorov. Samozrejme, partnerstvá tohto druhu majú rôznu kvalitu – niektoré sú lepšie ako ostatné. Za ten pozitívnejší príklad považujem náš projekt Forum Steglitz pre spoločnosť Hammerson v Mníchove a pevne dúfam, že rovnako dobre dopadne aj Outlet vo Voderadoch. V každom prípade, vklad domácich architektov vnímame ako závan sviežeho vzduchu, ktorého impulzy prispievajú k zdarnému cieľu.

V ostatnom čase ste častejšie na Slovensku. Ako vnímate úroveň nových developmentov?
Bratislava, a vôbec Slovensko, majú veľa krásnych zákutí – či už mestských alebo prírodných. Z profesijného hľadiska na mňa silno zapôsobila vysoká kvalita developmentov. Tiež som si však uvedomil, že pri ceste smerom na východ je čoraz citeľnejšia potreba rekonštrukcie starších stavieb. Niečo podobné sme pred desiatimi rokmi začali riešiť v Poľsku a teraz v tom pokračujeme na Ukrajine. Obdobie, ktorým práve prechádzate, však musí byť veľmi podnetné najmä pre mladých architektov, pretože majú veľa možností prejaviť svoju kreativitu.

obchody,dizajn,fashion

Všeobecne vládne názor, že pri nákupných centrách na Slovensku vyspelejšie krajiny Európy zatiaľ len dobiehame. Nie je však pre nás výhodnejšie si túto cestu skrátiť a dostať sa vo vývoji tohto segmentu stavebníctva na úroveň Západu?
Je pravda, že Slovensko kopíruje vývoj, ktorý sa na západe začal už oveľa skôr. Avšak aj na západe sa stále stavajú podobné typy budov ako u vás – kancelárie či obytné budovy. Domnievam sa, že pri tomto type budov vás už nemáme čo naučiť. Slovenskí architekti produkujú veľmi kvalitnú prácu a špičkový dizajn s inšpiratívnymi nápadmi. Ale pokiaľ ide o menej obvyklé typy budov, ako sú štadióny, zábavné centrá alebo dizajnérske outlety, hrajú zahraniční architekti stále významnú úlohu.

Neviazne však potom spolupráca medzi vami a našimi architektmi, keď s tým nemajú skúsenosti?
Áno, je to tak, ale musím zdôrazniť, že v porovnaní s  Britskými ostrovmi je outletov v Európe pomerne málo. Slovenskí architekti sa teda do koncipovania len postupne dostávajú a potrvá istý čas, pokiaľ si to aj v praxi odskúšajú. Navrhnúť outlet nie je komplikovaná záležitosť, ale má to svoje špecifiká, ktoré treba rešpektovať. Prioritou je uspokojenie budúcich nájomníkov – tí majú osobité potreby, pretože musia vedieť prilákať a získať si svojich zákazníkov.

obchody,dizajn,fashion

Patríte k architektom, ktorí nám cez svoje projekty organizujú náš voľný čas. Aké prostriedky využívate, aby jeho využívanie nebolo len pasívne a neuzatváralo sa len do vnútra plného skla a ocele?

Našimi projektmi pre segment leisure a retail sa snažíme o pravý opak. Zasadzujeme ich priamo do prírody a ako príklad môžu slúžiť naše realizácie vo Veľkej Británii – Center Parcs Oasis v meste Penrith v oblasti Cumbria, Forest Holidays v celej Veľkej Británii, či Center Parcs vo Woburne. Tieto, ale aj ďalšie projekty sú príkladmi návratu do prírody, kde ľudia majú požadované pohodlie, ale aj dostatok športovísk, ktoré k oddychu patria. Sme hrdí, že cez tieto projekty vytiahneme ľudí z miest a vrátime ich do prírody, kde môžu aktívne odpočívať.

obchody,dizajn,fashion

My sme však ešte na medzistupni tohto vývoja. Kedy tento typ aktívneho odpočinku príde aj k nám?
Dizajnérsky outlet vo Voderadoch bude prvým pokusom, v ktorom chceme na Slovensku predstaviť naše predstavy o súčasnom spôsobe využitia voľného času spojeného s nakupovaním. Som presvedčený, že tieto dve veci sa dajú skĺbiť do jedného fungujúceho celku. Chceme tam vytvoriť miesto, kde sa budú ľudia dobre cítiť, pohybovať, nakupovať a vždy sa tam radi vrátia.

obchody,dizajn,fashion

Pokúsme sa to teda zhrnúť: aké princípy platia pri outletoch?
Od bežných nákupných centier sa líšia tým, že v outletoch strávia ľudia dlhší čas. Vyplýva to najmä z faktu, že do outletov musia dlhšie cestovať, pretože sa nachádzajú ďalej od väčších miest. V prípade Bratislavy to bude okolo 40 kilometrov. Dôležitá je ich dopravná dostupnosť, najlepšie keď sú v blízkosti diaľnice, pretože zaberajú oveľa väčšiu spádovú oblasť. Pri outletoch nášho typu nestačí, aby si ľudia vyberali len z cenovo výhodných ponúk. Musia mať aj pridanú hodnotu v podobe prostredia. Zvyčajne platí, že ľudia najprv chodia po obchodoch a vyberajú si tovar, potom si sadnú, dajú obed v príjemnom prostredí a následne si kúpia, čo si vybrali. Keď sa podarí tvorcom, alebo prevádzkovateľom takéhoto strediska udržať si zákazníka aspoň tri hodiny, vtedy majú dobrý obrat a zvyšuje sa aj návštevnosť.

A čím sa odlišujú od nákupných centier z architektonického hľadiska?
Nákupné centrá sú kompaktnejšie – zaparkujete pod zemou alebo poschodovom parkovisku, rýchlo nájdete, čo hľadáte – nasadnete do auta a idete preč. Zákazník v nich strávi oveľa menej času. Dispozícia outletových centier je úmyselne navrhnutá inak – predstavte si taký Parndorf v Rakúsku. Človek zaparkuje na vonkajšom parkovisku, pričom obchody sú dispozične rozvrhnuté tak, že človek pomaly okolo nich putuje, až ich všetky prejde a môže sa vrátiť k svojmu autu.

Musí sa outlet stavať len na zelenej lúke?
Nie, pretože vidíme nový potenciál outletových centier, ktoré sú priamo v mestách. Ide o revitalizáciu opustených, bývalých priemyselných častí. Príklad pochádza z mesta Portsmouth, kde sa revitalizovala mestská časť. Ďalšiu realizáciu máme aj v Taliansku, kde sme dali dokonca mestu nový impulz. Ide o Brennero Designer Outlet, ktorý vykazuje prvky trvalo udržateľnej budovy. Vykuruje sa tam biomasou, je tam prírodné svetlo, prírodné vetranie a má zelené strechy.

Designer,Outlet,obchody

Téma tohto vydania časopisu ASB sú materiály v architektúre. Aké materiály rád používate vo svojich realizáciách?
Toto je ťažká otázka! Najradšej používame prírodné materiály všade, kde je to možné, najmä však tam, kde s nimi zákazníci a návštevníci prichádzajú do kontaktu. V našich projektoch veľmi extenzívne využívame teplé dotykové materiály ako drevo.

Ktoré z vašich projektov považujete za najvydarenejšie a prečo?
Sme hrdí na všetky naše projekty. Naša webová stránku uvádza, že náš ročný prehľad návrhov obsahuje 20 najlepších projektov, ktoré externý poradca zúži na šesť. O víťazovi potom rozhoduje široké verejné hlasovanie.

Ako vnímate pozíciu architekta v súčasnej spoločnosti? Na Slovensku sa občas zdá, že je len bezmocnou figúrkou medzi dodávateľom a investorom…
To je veľmi pesimistický, ak nie rovno defetistický názor. Som presvedčený, že architekti majú čo ponúknuť spoločnosti pri vytváraní súčasného sveta. Je to však možné len v spojení s komerčným developmentom.

Aká je vaša predstava dobrej architektúry?
Ďalšia ťažká otázka! Okolo nás je v súčasnosti veľa dobrej architektúry, napriek tomu stále obdivujem nadčasovú kvalitu prác Alvara Aalta.

Peter Gamble
Peter Gamble (nar. 1957) patrí k druhej generácii členov architektonickej kancelárie a spolu so zakladateľom Petrom Mathiasom je v pozícii Senior Partner. Kancelária funguje od roku 1968 a má 8 partnerov, ktorí v nej pôsobia ako riaditelia jednotlivých úsekov. V Holder Mathias Architects pracuje 85 zamestnancov, má pobočky v Londýne a Cardiffe a v Mníchove je pridružená kancelária. Peter Gamble prišiel do kancelárie v roku 1986, do vedenia sa dostal v roku 1994 a vo funkcii Managing Director je od roku 2002. Je zodpovedný za vedenie projektov a vyhľadávanie kľúčových klientov v oblasti „leisure“ (oddychu) a retailu. Počas uplynulých štrnástich rokov navrhol a viedol približne 30 projektov outletov – oddychových a nákupných centier v celej Európe, z toho realizovaných bolo sedem. K najnovším patrí ONE Fashion Outlet pri Voderadoch, ktoré by mali otvoriť na jar budúceho roka.

Ľudo Petránsky
Foto: Holder Mathias Architects

Článok bol uverejnený v časopise ASB.