Nová električková trať v Bratislave-Petržalke

Bratislava požiadala o peniaze na predĺženie električkovej trate v Petržalke

Samospráva podala na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR žiadosť o nenávratný finančný príspevok z eurofondov.

Potvrdenie rezortu zo stredajšieho rána (19.októbra) tlmočil po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).  „Technicky to znamená, že za žiadosťou o NFP bude sledovať podpísanie zmluvy a už je to potom na meste, aby peniaze čerpalo,“ dodal Doležal. Podľa magistrátu  doteraz žiadosť posudzovala Európska komisia. Následne bude formálne spracovaná na ministerstve. Mesto zaslalo podklady rezortu začiatkom apríla.

Mesto podpísalo začiatkom augusta tohto roka nový dodatok ku zmluve so zhotoviteľom električkovej trate Združením NS MHD Petržalka potom, čo boli stavebné práce na niekoľko mesiacov pozastavené.

Hlavným dôvodom bolo zdražovanie energií a stavebných materiálov – ocele, železa, betónu a ropy najmä v dôsledku vojny na Ukrajine. Nový dodatok je založený na expertíze znaleckej firmy – Ústavu stavebnej ekonomiky, ktorý podrobne zanalyzoval reálne zmeny v cenách dotknutých materiálov na svetových trhoch.

Primátor Matúš Vallo konštatoval, že miera zdraženia k júnu 2022 bola na úrovni 20,37 % v porovnaní s cenami v čase podpisu zmluvy a začiatku stavby v novembri 2021. Práve v septembri minulého roka začala však stúpať inflácia. K miere zdraženia, takmer 21 % povedal, že sa obávali, že to bude viac. „Som rád, že sme to držali pod kontrolou,“ konštatoval.

 

Električková trať Bosákova ulica – Janíkov dvor

Lokalita: Bratislava-Petržalka
Investor: mesto Bratislava
Dĺžka trasy: 3,9 kilometra
Výška investície: 74,58 milióna eur bez DPH
Zhotoviteľ: Združenia NS MHD Petržalka (ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA a ALDESA CONSTRUCCIONES S.A.)
Realizácia: 11/2021 – 2023

Základný harmonogram ráta s dokončením stavebných prác tak, aby električka mohla premávať do konca roku 2023. Okrem trate a 7 nových zastávok je súčasťou projektu aj rekonštrukcia 490 metrov trate od Bosákovej po Jungmanovu ulicu a vybudovanie 4 mostných objektov, 9 križovatiek so svetelnou signalizáciou a 6 kilometrov oddelenej cyklotrasy. Nový združený most vznikne na Rusovskej ceste, most pre električkovú dopravu ponad Chorvátske rameno, most pre cestnú dopravu na Kutlíkovej ulici a lávka pre peších a cyklistov ponad Chorvátske rameno.

(TASR, mv)