Betón na 3. fib kongrese a výstave vo Washingtone
Galéria(10)

Betón na 3. fib kongrese a výstave vo Washingtone

V dňoch 6. a 7. apríla 2011 sa v Nitre konalo 4. postkongresové kolokvium fib s názvom Betón na 3. fib kongrese a výstave vo Washingtone. Kolokvium organizoval Slovenský národný komitét (SNK) fib v spolupráci s vydavateľstvom JAGA GROUP, s. r. o. Cieľom bolo informovať účastníkov o poznatkoch a záveroch 3. fib kongresu vo Washingtone – vrcholného podujatia betonárov z celého sveta. Kongresy fib sa uskutočňujú so štvorročnou periodicitou od roku 1953 a najbližší sa bude konať v roku 2014 v indickom Mumbai.

Titulné foto
Zľava: Ing. František Faktor, PhD., riaditeľ IVSC Žilina, Slovenská správa ciest, Ing. Alan Sitár, generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., Arpád Ersek, štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Eric Delobel, generálny riaditeľ spoločnosti GRANVIA, a. s., Ing. arch. Gabriel Koczkáš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti DOPRAVOPROJEKT, a. s., a doc. Ing. Milan Chandoga, PhD., prezident SNK fib

Záštitu podujatia poskytli Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, Nitriansky samosprávny kraj, Slovenská komora stavebných inžinierov, Slovenský zväz stavebných inžinierov, Stavebná fakulta STU v Bratislave a Stavebná fakulta STU v Žiline. Hlavným partnerom kolokvia bola spoločnosť DOPRAVOPROJEKT, a. s.

Na podujatí sa zúčastnilo 200 ľudí – odborníkov z oblasti vývoja, výskumu a realizačnej praxe. V súčasnej nepriaznivej ekonomickej situácii, ktorú charakterizuje nedostatok projektových a stavebných prác táto akcia pôsobila veľmi pozitívne a stretla sa s veľkým ohlasom. Forma a odborný obsah postkongresových kolokvií sú zároveň nezištným príspevkom SNK fib do systému vzdelávania všetkých, ktorí sa na Slovensku venujú betónu. Aj preto sú tieto kolokviá bezplatne otvorené doktorandom a študentom stavebných fakúlt. Na rozdiel od odborných konferencií, kde sa autori príspevkov prezentujú najmä výsledkami svojich vlastných prác, na kolokviu sú to príspevky analyzujúce svetový pokrok a trendy dosiahnuté na poli teórie a praxe betónu za obdobie štyroch rokov medzi dvoma kongresmi fib.

Na kolokviu sa zúčastnilo 200 odborníkov z oblasti vývoja, výskumu a realizačnej praxe. Cenu za celoživotný príspevok k rozvoju betónových konštrukcií a mostov získal prof. Ing. Ľudovít Naď, PhD. Cenu mu udeľuje prezident SNK fib doc. Ing. Milan Chandoga, PhD.

Predstavenie PPP projektu rýchlostnej cesty R1
Kolokvium sa stalo aj miestom na predstavenie PPP projektu rýchlostnej cesty R1 odbornej verejnosti. O jednotlivých úsekoch R1 z hľadiska projektovania a realizácie informovali autori prednášok, pričom účastníci mali možnosť zúčastniť sa na exkurzii po vybraných objektoch tejto rýchlostnej cesty – SO  205  Most na R1 nad údolím, Hosťovským potokom a poľnou cestou v km 6,423 a SO 203 Most na R1 nad údolím, cestou III/6434, potokom Kadaň a poľnou cestou v km 3,34490.

R1,most,mostný objekt R1,most,mostný objekt
Most na R1 nad údolím, cestou III/6434, potokom Kadaň a poľnou cestou v km 3,34490 – objekt SO 203

Medzinárodná organizácia fib
Spoluorganizátorom 3. kongresu a výstavy fib vo Washingtone bol americký PCI – Precast (Prestressed Concrete Institute – Inštitút pre prefabrikovaný/predpätý betón). PCI bol založený v roku 1954, teda v čase vzniku FIP a CEB, predchodcov dnešnej organizácie fib, a zaoberá sa popularizáciou prefabrikovaného betónu a predpätia, tvorbou noriem a predpisov pre navrhovanie a výrobu prefabrikovaných prvkov z betónu v USA. PCI je tiež lídrom v certifikácii firiem a inžinierov v tejto oblasti.

R1,most,mostný objektMedzinárodná organizácia fib združuje v súčasnosti 1 000 členov zo 60 štátov sveta, 40 národných komitétov fib, 900 individuálnych členov a firemných organizácii. Hlavným poslaním organizácie fib je sprostredkovanie najnovších poznatkov z celého sveta v oblastiach výskumu, štandardizácie, a najmä realizácie betónových konštrukcií a mostov. Toto sa robí rôznymi formami – od organizovania odborných kongresov, konferencií a školení odborníkov cez tvorbu odporúčaní, akým je Model Code, až po technické reporty a bulletiny, v ktorých sú pretlmočené celosvetové skúsenosti z danej problematiky.

Slovensko sa na činnosti fib zúčastňuje od svojho osamotnenia. Od roku 1994 SNK fib pravidelne organizuje národné konferencie a postkongresové kolokviá a pripravuje národné správy pre svetové kongresy fib. O popularite týchto akcií svedčí aj ostatná konferencia Betón na Slovensku 2006 – 2010, ktorá prekonala všetky predchádzajúce: publikovaných a prednesených bolo 79 príspevkov, prítomných bolo viac ako 320 účastníkov, svoje produkty vystavovalo 12 firiem. Slovensko, ako jedna z mála krajín, sa na kongrese vo Washingtone prezentovalo Národnou správou, ktorá zaujala formou aj obsahom.

Nezanedbateľná bola aj naša aktívna účasť. V kongresovom zborníku je publikovaných osem odborných príspevkov zo Slovenska, všetky boli aj prezentované. Na kongrese bolo 16 účastníkov zo Slovenska a prvýkrát sme mali zástupcu vo vedeckom výbore kongresu, ktorý predsedal trom odborným sekciám.

R1,most,mostný objekt R1,most,mostný objekt
Objekt SO 205 je realizovaný technológiou hornej výsuvnej skruže.

 
(red)
Foto: Dano Veselský
–>–>