Betón na 3. fib kongrese a výstave vo Washingtone
V dňoch 6. a 7. apríla 2011 sa v Nitre konalo 4. postkongresové kolokvium fib s názvom Betón na 3. fib kongrese a výstave vo Washingtone. Kolokvium organizoval Slovenský národný komitét (SNK) fib v spolupráci s vydavateľstvom JAGA GROUP, s. r. o. Cieľom bolo informovať účastníkov o poznatkoch a záveroch 3. fib kongresu vo Washingtone – vrcholného podujatia betonárov z celého sveta. Kongresy fib sa uskutočňujú so štvorročnou periodicitou od roku 1953 a najbližší sa bude konať v roku 2014 v indickom Mumbai.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zľava: Ing. František Faktor, PhD., riaditeľ IVSC Žilina, Slovenská správa ciest, Ing. Alan Sitár, generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., Arpád Ersek, štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Eric Delobel, generálny riaditeľ spoločnosti GRANVIA, a. s., Ing. arch. Gabriel Koczkáš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti DOPRAVOPROJEKT, a. s., a doc. Ing. Milan Chandoga, PhD., prezident SNK fib
Záštitu podujatia poskytli Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, Nitriansky samosprávny kraj, Slovenská komora stavebných inžinierov, Slovenský zväz stavebných inžinierov, Stavebná fakulta STU v Bratislave a Stavebná fakulta STU v Žiline. Hlavným partnerom kolokvia bola spoločnosť DOPRAVOPROJEKT, a. s.
Na podujatí sa zúčastnilo 200 ľudí – odborníkov z oblasti vývoja, výskumu a realizačnej praxe. V súčasnej nepriaznivej ekonomickej situácii, ktorú charakterizuje nedostatok projektových a stavebných prác táto akcia pôsobila veľmi pozitívne a stretla sa s veľkým ohlasom. Forma a odborný obsah postkongresových kolokvií sú zároveň nezištným príspevkom SNK fib do systému vzdelávania všetkých, ktorí sa na Slovensku venujú betónu. Aj preto sú tieto kolokviá bezplatne otvorené doktorandom a študentom stavebných fakúlt. Na rozdiel od odborných konferencií, kde sa autori príspevkov prezentujú najmä výsledkami svojich vlastných prác, na kolokviu sú to príspevky analyzujúce svetový pokrok a trendy dosiahnuté na poli teórie a praxe betónu za obdobie štyroch rokov medzi dvoma kongresmi fib.
Na kolokviu sa zúčastnilo 200 odborníkov z oblasti vývoja, výskumu a realizačnej praxe. | Cenu za celoživotný príspevok k rozvoju betónových konštrukcií a mostov získal prof. Ing. Ľudovít Naď, PhD. Cenu mu udeľuje prezident SNK fib doc. Ing. Milan Chandoga, PhD. |
Predstavenie PPP projektu rýchlostnej cesty R1
Kolokvium sa stalo aj miestom na predstavenie PPP projektu rýchlostnej cesty R1 odbornej verejnosti. O jednotlivých úsekoch R1 z hľadiska projektovania a realizácie informovali autori prednášok, pričom účastníci mali možnosť zúčastniť sa na exkurzii po vybraných objektoch tejto rýchlostnej cesty – SO 205 Most na R1 nad údolím, Hosťovským potokom a poľnou cestou v km 6,423 a SO 203 Most na R1 nad údolím, cestou III/6434, potokom Kadaň a poľnou cestou v km 3,34490.
Most na R1 nad údolím, cestou III/6434, potokom Kadaň a poľnou cestou v km 3,34490 – objekt SO 203 |
Medzinárodná organizácia fib
Spoluorganizátorom 3. kongresu a výstavy fib vo Washingtone bol americký PCI – Precast (Prestressed Concrete Institute – Inštitút pre prefabrikovaný/predpätý betón). PCI bol založený v roku 1954, teda v čase vzniku FIP a CEB, predchodcov dnešnej organizácie fib, a zaoberá sa popularizáciou prefabrikovaného betónu a predpätia, tvorbou noriem a predpisov pre navrhovanie a výrobu prefabrikovaných prvkov z betónu v USA. PCI je tiež lídrom v certifikácii firiem a inžinierov v tejto oblasti.
Medzinárodná organizácia fib združuje v súčasnosti 1 000 členov zo 60 štátov sveta, 40 národných komitétov fib, 900 individuálnych členov a firemných organizácii. Hlavným poslaním organizácie fib je sprostredkovanie najnovších poznatkov z celého sveta v oblastiach výskumu, štandardizácie, a najmä realizácie betónových konštrukcií a mostov. Toto sa robí rôznymi formami – od organizovania odborných kongresov, konferencií a školení odborníkov cez tvorbu odporúčaní, akým je Model Code, až po technické reporty a bulletiny, v ktorých sú pretlmočené celosvetové skúsenosti z danej problematiky.
Slovensko sa na činnosti fib zúčastňuje od svojho osamotnenia. Od roku 1994 SNK fib pravidelne organizuje národné konferencie a postkongresové kolokviá a pripravuje národné správy pre svetové kongresy fib. O popularite týchto akcií svedčí aj ostatná konferencia Betón na Slovensku 2006 – 2010, ktorá prekonala všetky predchádzajúce: publikovaných a prednesených bolo 79 príspevkov, prítomných bolo viac ako 320 účastníkov, svoje produkty vystavovalo 12 firiem. Slovensko, ako jedna z mála krajín, sa na kongrese vo Washingtone prezentovalo Národnou správou, ktorá zaujala formou aj obsahom.
Nezanedbateľná bola aj naša aktívna účasť. V kongresovom zborníku je publikovaných osem odborných príspevkov zo Slovenska, všetky boli aj prezentované. Na kongrese bolo 16 účastníkov zo Slovenska a prvýkrát sme mali zástupcu vo vedeckom výbore kongresu, ktorý predsedal trom odborným sekciám.
Objekt SO 205 je realizovaný technológiou hornej výsuvnej skruže. |
(red)
Foto: Dano Veselský
–>–>