Banky následkom krízy sprísňujú aj úverovanie developérov
Najvýznamnejšou zmenou v postoji slovenských bánk k developérom pod vplyvom svetovej finančnej krízy je sprísnenie podmienok úverovania. Okrem toho niektoré banky prejavujú aj principiálnu nevôľu k financovaniu určitých typov projektov, ba absentuje schopnosť rozlišovať ich kvalitu. Pre TASR to uviedol predseda Predstavenstva Petržalka city, a. s., Juraj Richter.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Podľa jeho slov pred finančnou krízou boli podmienky štandardné a porovnateľné v rámci Európskej únie. „V súčasnosti niektoré postoje pripomínajú panikárenie, v lepšom prípade významné sprísnenie podmienok pre investorov aj klientov,“ vysvetlil.
Riaditeľ konzultačnej spoločnosti Colliers International, s. r. o., Tomáš Krčula upozornil, že bankový sektor v SR síce vlastnia zahraničné inštitúcie, ale všetko je o komunikácii a riešení konkrétneho prípadu. Podľa jeho názoru noví neznámi developéri bez referencií však ťažšie získajú peniaze na projekt. „Najdôležitejšie je odhadnúť cieľovú skupinu, ako aj časový plán odovzdania projektu,“ zdôraznil. Súčasné požiadavky bánk nie sú iné ako na začiatku storočia. Banky však kvôli rastu ekonomiky, svetovým finančným trhom a iným faktorom, ktoré nie vždy odzrkadľovali reálny stav svetového hospodárstva a trhu, boli benevolentnejšie.
Bankový sektor SR rovnako ako development prešiel podľa výkonného riaditeľa a. s. Immocap Group Marcela Klimek vývojom. Noví majitelia zmenili jeho štruktúru. Zahraniční vlastníci bánk priniesli na Slovensko moderné know-how financovania aj developérskych projektov. Upozornil, že napr. prvé developmenty v rezidenčnej oblasti financovali budúci kupujúci priebežným systémom.
„Úverová politika zohľadňuje nálady na trhu, finančnú a hospodársku situáciu danej krajiny. Banky boli pred rokom a pol až dvomi rokmi výrazne extenzívnejšie voči developérskemu financovaniu ako v súčasnosti, sú už konzervatívnejšie,“ priblížil zmeny Klimek.
Na rozdiel od iných developérskych skupín na slovenskom trhu, stavebná firma Skanska si vývoj a realizáciu projektov financuje z vlastných zdrojov. „Nie sme závislí od bánk,“ potvrdila vedúca oddelenia komunikácie Skupiny Skanska v SR Magdaléna Dobišová.
Zdroj: TASR