Provincia Fujian, Čína

Ceny domov v Číne v závere roka zrýchlili pokles

Ceny domov v Číne zaznamenali v poslednom mesiaci minulého roka mierne zrýchlenie poklesu. Poukázali na to v nedeľu zverejnené výsledky prieskumu privátnej spoločnosti China Index Academy, ktorá uviedla, že za poklesom je pretrvávajúci slabý dopyt v dôsledku zhoršujúcej sa pandemickej situácie v Číne.

Situácia na čínskom realitnom trhu sa zhoršila počas letného obdobia, keď oficiálne údaje ukázali, že ceny domov, predaj nehnuteľností aj investície na tomto trhu počas niekoľkých mesiacov klesali. Tento vývoj sa tak ešte pridal k už spomaľujúcemu sa rastu čínskej ekonomiky.

Ako ukázal najnovší prieskum China Index Academy, jednej z najväčších nezávislých firiem pre prieskum realitného trhu, ceny domov v 100 mestách klesli v decembri šiesty mesiac po sebe. V decembri sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížili o 0,08 % po 0,06-percentnom poklese v novembri.

Zo 100 sledovaných miest zaznamenalo medzimesačný pokles 68. Na porovnanie, v novembri to bolo 57 miest. Čínska vláda pritom v posledných týždňoch zvýšila podporu pre sektor nehnuteľností s cieľom zmierniť dlhodobý problém s likviditou developerov. Ich problémy spôsobili odklad dokončenia viacerých rezidenčných projektov a ešte viac podkopali dôveru Číňanov.

Realitný sektor okrem toho podporilo nedávne ukončenie politiky nulovej tolerancie voči COVID-19, ktorá znižovala aktivitu na trhu. Situáciu však opätovne zhoršil fakt, že po uvoľnení protipandemických opatrení sa vírus začal nekontrolovateľne šíriť a počty Číňanov chorých na COVID-19 sa prudko zvýšili.