Michal Pasiar

Michal Pasiar: Dobrá architektúra je tá, ktorá sa na nič nehrá

ASB GALA každoročne oceňuje osobnosti, ktoré sú prínosom pre slovenské stavebníctvo a architektúru. Oslovili sme nominantov tohtoročného ocenenia zo siedmimi otázkami, aby ste mali možnosť lepšie ich spoznať.

Zapojte sa do hlasovania verejnosti a vyhrajte ročné predplatné jedného z 8 časopisov

Všetky nominácie na ocenenie ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2021

Michal Pasiar vyštudoval Fakultu architektúry STU v Bratislave. Následne pracoval ako samostatný architekt a v roku 2011 založil architektonický ateliér Acrea. Podieľa sa na projektoch na Slovensku, ale najmä v zahraničí (Česká republika, Rakúsko, Taliansko, Rusko a v poslednom období v Hondurase). V roku 2013 založil BIM asociáciu Slovensko, v ktorej zastáva pozíciu prezidenta od jej vzniku až po súčasnosť. Je najväčším propagátorom informačného modelovania na Slovensku. Spolupracoval na u nás známych projektoch, ako sú NIDO I a II, Bratislava, Objekty Bezručova, Bratislava, rekonštrukcia hotela Carlsbad Plaza***** (Karlove Vary, ČR), hotel Zámeček Petrovice pri Karvinej, ČR a pod. Jeho srdcovou témou je kúpeľná architektúra na Slovensku, ktorej venoval dizertačnú prácu.

Kto je podľa vás najväčšou osobnosťou architektúry na Slovensku a prečo?

Samozrejme osobností, ktoré formovali architektúru, resp. mali istý vplyv na jej vývoj na Slovensku je viac, či už v minulosti alebo tých súčasných. Ale ak mám definovať jedného, tak za mňa je to určite Dušan Jurkovič. Imponuje mi jeho zmysel pre cit, vzletnosť, vtip, detail, ale najmä zanechal stopu v širokom geografickom zábere. V tejto odpovedi som aj trošku osobný. Ja sám pôsobím okrem iného na Morave, v kraji, kde tvoril a zanechal architektonické skvosty, ktoré tam naživo stretávam a zakaždým cítim istú radosť a hrdosť.

Čo definuje dobrého architekta?

Podľa môjho názoru je to schopnosť počúvať, vnímať ale hlavne vkladať do tvorby úprimnosť. Dobrá architektúra je tá, ktorá je pravdivá, na nič sa nehrá.

Ktorá realizácia/projekt/práca podľa vás najlepšie vystihuje vašu tvorbu?

Veľmi rád sa vraciam k Vile Butterfly v Karvinej v ČR. Tu sa mi znovu potvrdzuje známy výrok Le Corbusierra, parafrázujem, niet dobrej architektúry bez dobrého investora. Mal som veľké šťastie na súzvuk s klientom a jeho plnú dôveru, za čo veľmi ďakujem. Byť „na jednej lodi“ s klientom je ozaj fajn a tieto stavy si veľmi užívam.

Ktorý bod svojej kariéry považujete za prelomový?

Každý deň je zážitok. Úprimne ho stále iba čakám. Ak sa mám pozrieť naspäť, dôležitým míľnikom je rok 2013, keď som spoluzaložil BIM asociáciu Slovensko ale určite aj rok 2017, keď sme vypracovali na Slovensku prvý informačný model v technológií BIM, reálne použitý na stavbe (Rezidenčný komplex NIDO v Bratislave). Spomeniem aj príležitosť pracovať na kúpeľných budovách v Karlových Varoch v roku 2014.

Čo bolo najväčšou chybou?

Za chyby som vďačný, pretože ma učia a posúvajú vpred. Ich rebríček však skutočne nemám.

Aké máte plány v blízkej budúcnosti?

Rozbiehame náš autorský veľký projekt na pobreží Lipna – „VIVA Lipno“ v južných Čechách a takisto veľký rezidenčný projekt v Hondurase na ostrove Roatán v Karibskom mori. Som vďačný a teším sa.

Čo by ste odkázali začínajúcim architektom?

Napriek vznešenosti a kráse, ktorú architektonické remeslo ponúka, ostáva stále službou.

raj