Hlavacka 1 1

Marián Hlavačka: Nestavajte si pomník. Na prvom mieste má byť používateľ budovy

ASB GALA každoročne oceňuje osobnosti, ktoré sú prínosom pre slovenské stavebníctvo a architektúru. Oslovili sme nominantov tohtoročného ocenenia zo siedmimi otázkami, aby ste mali možnosť lepšie ich spoznať.

Zapojte sa do hlasovania verejnosti a vyhrajte ročné predplatné jedného z 8 časopisov

Všetky nominácie na ocenenie ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2021

Marián Hlavačka je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave. Na realitnom trhu pôsobil od roku 2004 a patril medzi kľúčových manažérov HB Reavis. V roku 2010 vstúpil na trh s developerskou spoločnosťou CORWIN, ktorá sa profiluje ako zelený staviteľ. Už viac ako dekádu buduje projekty, ktoré kladú dôraz na mestotvorný urbanizmus, ekologickú udržateľnosť a výnimočnú kvalitu. Patria medzi ne Einpark Offices s najvyšším certifikátom LEED Platinum, Blumental, ale aj prvá zahraničná investícia – najväčší obytný súbor v Ľubľane – Kvartet. Firma v rámci svojich aktivít spolupracovala aj na obnove Kmeťovho námestia, pamiatkarskej činnosti na Devíne či na revitalizácii viacerých brownfieldov. Aktuálne CORWIN dokončuje nový rezidenčný komplex Guthaus a spolu s urbanistickým štúdiom Gehl Architects pripravuje revitalizáciu areálu bývalého podniku Palma na Račianskej ulici.

Kto je podľa vás najväčšou osobnosťou architektúry na Slovensku a prečo?

Autori obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu v Bratislave. Najmä s ohľadom na obdobie a podmienky, v ktorých budova vznikala, sa im podarilo vytvoriť niečo skutočne technologicky vyspelé a unikátne. Na Slovensku tak doteraz nemáme výraznejšiu budovu, ako je táto.

Čo definuje dobrého architekta?

O Francúzkach sa hovorí, že majú šarm a dokážu sa krásne obliecť aj za menej peňazí. Podobné by to malo byť aj s budovami – mali by mať šarm, mali by ste sa pri nich spontánne s obdivom zastaviť či dokonca mať pokušenie sa ich dotknúť. Ak dokáže architekt navrhnúť stavbu, ktorá v sebe kombinuje efektivitu, funkčnosť a zároveň estetiku, môže si o sebe povedať, že je dobrý.

Ktorú realizáciu/projekt podľa vás najlepšie vystihuje vašu tvorbu?

Bratislavský Blumental. Nielen preto, že je to naozaj veľmi estetická stavba, že sme v rámci nej vytvorili úplne nové námestie či v maximálnej miere využili zeleň na pokrytie striech a vnútorných nádvorí. Ale je to hlavne miesto, ktoré bolo pred tým mŕtve, zdevastované, s ruinami bývalej továrne. A teraz prinieslo nový život do celej lokality.

Ktorý bod svojej kariéry považujete za prelomový?

Založenie CORWINu. Vždy som mal sen robiť development lepšie – s  ohľadom na prírodu a ľudské potreby. Takto som získal možnosť ovplyvňovať neraz aj detaily smerovania firmy a jej projektov. No zlomové sú aj okamihy, kedy sa mi podarí stretnúť človeka s vlastnou víziou a prístupom, ktorý sa neskôr ukáže ako kľúčový pre ďalšie fungovanie našej firmy. Sú to také pravidelné míľniky v CORWINe, za ktoré som veľmi vďačný.

Čo bolo najväčšou chybou?

Nad chybami z minulosti sa snažím priveľmi nepozastavovať. Ak chcete byť inovatívny a prinášať riešenia, ktoré iní ešte neskúsili tak si vás chyby jednoducho nájdu. Mnohokrát sú to veci, ktoré sa nedajú predvídať alebo viac ovplyvniť, takže najlepšia vec je sa z nich iba poučiť, hodiť ich za hlavu a posúvať sa dopredu k lepším výsledkom.

Aké máte plány v blízkej budúcnosti?

Doma aj v zahraničí práve rozbiehame množstvo nových aktivít. Našou veľkou ambíciou je ale postaviť prvú bytovú a kancelársku stavbu z dreva na Slovensku.

Čo by ste odkázali začínajúcim architektom?

Aby mali ambíciu stať sa komplexnými odborníkmi. Architekt musí byť našim partnerom, ktorý má nielen víziu unikátnej stavby, ale vie sa na ňu pozrieť aj, nazval by som to očami matematika. Nesnažte sa robiť si pomník, pretože takéto návrhy potom málokedy pamätajú na skutočného používateľa. A práve ten by mal byť na prvom mieste.

raj