Archtrip 2013 priniesol architektom veľa inšpirácií
Záver septembra 2013 priniesol možnosť vycestovať za kvalitnou architektúrou vďaka študijnej ceste Archtrip. Druhý ročník odbornej exkurzie tentoraz zamieril na sever, počas šiestich dní sme mali možnosť okúsiť atmosféru miest Hamburg, Kodaň, Malmö, Berlín a Drážďany.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Bohatý program plný svetovej architektúry bol počas presunov autobusom dopĺňaný komentármi architekta Paňáka, vďaka ktorému sa spolu s iniciatívnymi doktorandmi zo stavebnej fakulty STU vôbec myšlienka Archtripu zrodila. Poznávací týždeň sa začal východom slnka nad prístavnou budovou od BRT Architekten v hamburských dokoch a pokračoval menami ako Behnisch, Coop Himmelb(l)au, Fuksas či Mayer. Komentovaná prehliadka hamburského Hafencity priblížila jednu z najrozsiahlejších rekonštrukcií v Európe. Na území starých prístavných skladísk postupne vzniká nová obytná mestská štvrť s vyšším štandardom. Neprehliadnuteľnou bola nadstavba starého skladu, z ktorého na brehu rieky Elbe vyrástla budova filharmónie s netradičnou šošovkovou fasádou od architektonického dua Herzog & de Meuron. Bol by hriech nevyužiť blízkosť hotela k ostrovnému mestečku Lübeck, a tak večer patril obhliadke gotickej tehličkovej architektúry, ktorá toto mesto zapísala do zoznamu UNESCO.
Kastrup Sobad seawater lido v Kodani od White Architects, foto: Peťovský
Administratívna budova v dokoch v Hamburgu, autori BRTArchitekten, foto: Pisarčík
Do Christianie len dobrovoľne
Hlavným bodom programu však bola Kodaň. Tri dni v meste bicyklov, na domácej pôde Bjarkeho Ingelsa, načrtli život historickej oblasti, ale i novovznikajúcich častí, ktoré vyzerali, že fungujú presne tak, ako na vizualizáciách s veselou štafážou. Samozrejmosťou bola fotografia Andersenovej morskej panny, ale aj návšteva takmer vesmírnej realizácie akvária od 3xN. Kultúru Benátok severu sme spoznali aj prostredníctvom kráľovského divadla od Lundgaard and Tranberg či budovy Opery, ktoré lemujú kodanské nábrežie. Nečakaným kontrastom k učebnicovej infraštruktúre vyspelého európskeho mesta bol dobrovoľný výlet tých odvážnejších z nás do Christianie – autonómnej komunity, ktorá si už viac ako 40 rokov žije vlastným nezávislým životom v svojpomocne zhotovených príbytkoch na území opustených vojenských objektov.
Sumatrakontor od Erika van Egeraata v Hafen City v Hamburgu, foto: Pisarčík
Mountain dwelling, Architekti BIG, JDS, Kodaň, foto: Pisarčík
Zvyšné sily na Drážďany
Severský zmysel pre detail od interiéru cez infografiku až po riešenie verejných priestranstiev bez bilbordov, nadbytočných reklám či roztrúsených kontajnerov bolo jasne cítiť aj z ďalšej zastávky v meste Malmö, čo sa rozprestiera pod siluetou Calatravového mrakodrapu Turning Torsom. Dvojdňovú návštevu Berlína možno považovať len za akúsi upútavku na mesto plné histórie, kultúry a kontrastov v architektúre, ktoré by naplnili aj itinerár dvojtýždňovej exkurzie. Padajúce steny Libeskindovho Židovského múzea, nadpozemský pokoj Krematória Axela Schultesa, nočný život vo farbách vysvieteného Sony centra sme však zažiť stihli, rovnako ako sa stratiť v šachovnici betónových blokov Židovského pamätníka. Príchuť domova navodila Hildebrandstrasse s budovami ambasád, kde nám architekt Paňák ako jeden z jej autorov odprezentoval tú slovenskú. Zvyšné sily sa oplatilo ušetriť na Drážďany s ich barokovým a rokokovým centrom, ale tiež s nezabudnuteľným Libeskindom, tentoraz s jeho oceľovým parazitom na budove vojenského múzea. Posledná zastávka patrila knižnici z dielne Ortner & Ortner, ktorej zasklené stropy podzemných priestorov priam lákali postaviť sa uprostred a vychutnávať hĺbku prázdnoty pod nohami. V cene 395 eur (študenti 385) bol zabezpečený autobus, 5× ubytovanie, 4× raňajky, poistenie a občerstvenie počas cesty. Netreba však zabúdať ani na to, koľko motivácie a inšpirácie priniesol Archtrip 2013 svojej posádke zloženej či už zo súčasných, alebo z budúcich architektov.
Military museum od Daniela Libeskinda v Drážďanoch, foto: Pisarčík
TEXT: Lenka Gerhátová
Článok bol zverejnený v časopise ASB.