Trendom je energetická nenáročnosť
Galéria(8)

Trendom je energetická nenáročnosť

Partneri sekcie:

Rast cien energií spôsobuje dopyt po energeticky nenáročných domoch, pričom významnú rolu zohrávajú práve obvodové steny. Dnes sa, na rozdiel od minulosti, pri projekte domu počíta aj s tým, aké náklady spojené s vykurovaním bude mať vlastník domu o tridsať rokov. Opýtali sme sa výrobcov na najdôležitejšie vlastnosti, ktoré má mať kvalitná obvodová stena.


Ing. Jana Tomečková, konateľka, KM BETA, spol. s r. o., Skalica
Ing. Martin Mihál, odborný poradca pre projektantov, Xella Slovensko, spol. s r. o., Šaštín-Stráže
Ing. Ladislav Némethy, ombudsman pre ekológiu spoločnosti PORFIX – pórobetón, a. s., Zemianske Kostoľany
Gabriel Szöllösi, produktmanažér, Wienerberger – Slovenské tehelne, spol. s r. o., Zlaté Moravce

Energeticky nenáročné domy začínajú byť trendom. Ako sa z hľadiska obvodových stien na tento špecifický dopyt pripravila Vaša spoločnosť? 

J. Tomečková: Už pred niekoľkými rokmi sme vyvinuli murovací systém pre nízkoenergetické až pasívne domy. Tento systém spočíva v použití obvodového muriva z vápenno-pieskových kvádrov s vysokou pevnosťou v kombinácii s tepelnou izoláciou na báze polystyrénu alebo minerálnych vlákien. Touto kombináciou materiálov sa dosahujú vynikajúce tepelnotechnické, akustické a statické vlastnosti výslednej obvodovej konštrukcie. Celý systém je variabilný a požadované výsledné parametre si môže projektant či investor ľubovoľne vyberať. Zaujímavosťou je cena systému, ktorá je porovnateľná s cenou štandardných jednoplášťových konštrukcií a súčasne zohľadňuje nadštandardné úžitkové vlastnosti.
M. Mihál: Dovolím si tvrdiť, že naša spoločnosť je na stavbu energeticky nenáročných domov pripravená už dávnejšie. Naše doteraz bežne predávané pórobetónové tvárnice presahujú aj pri praktickej vlhkosti odporučenie normy STN 73 0540:2002. Z hľadiska energetickej hospodárnosti tieto vlastnosti radia domy postavené bez zateplenia zo spomínaných tvárnic medzi vyhovujúce objekty. Nízkoenergetické a pasívne domy sa stavajú z našich tvárnic už viac ako desať rokov. Pri nízkoenergetických domoch treba murivo ešte zatepliť, ale hrúbku zateplenia redukujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti tvárnic. Nezanedbateľnou výhodou je i homogenita materiálu, ktorá zabezpečuje izolačné vlastnosti v akomkoľvek smere, čo je dôležité pri eliminácii tepelných mostov.

Novinkou je tvárnica, ktorá reaguje na trend zlepšovania vlastností obvodovej steny. Má približne o 15 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako naša klasická tvárnica. Stena z nových tvárnic hrubá 375 mm má napr. vyšší tepelný odpor ako stena z keramických tehál s hrúbkou 380 mm s 50 mm hrubým zatepľovacím systémom. S ich použitím vieme bez problémov navrhnúť stenu nízkoenergetického domu s hrúbkou len 400 mm.

L. Némethy: Významný podiel v štruktúre materiálu našich tvárnic majú vzduchové póry, ktoré sú v hmote rovnomerne rozptýlené a zabezpečujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti materiálu. Pri použití tvárnic s objemovou hmotnosťou 520 kg/m3 hrubých 375 mm na obvodové murivo netreba dosiahnuť normové tepelnotechnické parametre stavby dodatočným zateplením obvodových stien. Tvárnice spĺňajú nároky na použitie aj pri budovách s nízkou energetickou náročnosťou. Prinášajú tak úsporu finančných prostriedkov nielen počas stavby domu, ale aj pri jeho prevádzke a vykurovaní. Vďaka nízkej tepelnej vodivosti pórovitej štruktúry hmoty si uchovávajú svoju teplotu. V lete zasa vďaka dobrej akumulácii tepla a vlhkosti chránia interiér pred horúčavou a šetria tak výdavky na klimatizáciu.

G. Szöllösi: Snaha o znižovanie energetickej náročnosti nových stavieb je prirodzený a plynulý proces. Vyjadrením tejto snahy sú aj zvyšujúce sa normové požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií. Tento vývoj sa dá sledovať na príklade STN 73 0540. Odpoveďou našej spoločnosti sú tehly na obvodové steny s tepelným odporom steny v suchom stave 4,25 m2 . K/W a nová generácia tehál s brúsenými ložnými plochami. Obvodové steny z týchto tehál prekračujú hodnoty tepelnoizolačných vlastností odporúčané normou.

Popri štandardných úsporných domoch (z pohľadu normových kritérií) však vidíme tendencie smerujúce k podstatne výraznejším úsporám energie, najmä na vykurovanie. Pri vhodnej koncepcii návrhu sa na obvodové steny nízkoenergetického domu môžu použiť i naše tehly s tepelným odporom 4,25 m2 . K/W (v suchom stave). Z tepelnotechnického hľadiska je pri nízkoenergetických domoch vhodné využívať aj akumulačné schopnosti niektorých stavebných materiálov. Na tento účel je pálená tehla vyhovujúcim materiálom.

Ktoré ďalšie vlastnosti okrem tepelnoizolačných sú pri kvalitnej obvodovej stene podľa Vás dôležité?

J. Tomečková: Pri kvalitnej obvodovej stene je dôležitých vlastností celý rad. Spomeniem tie, ktoré najviac ovplyvňujú pohodu obyvateľov domu. Prvou z nich je schopnosť akumulovať teplo, ktoré potom pomáha prekonávať výkyvy teplôt počas roka, najmä však v jarnom a jesennom období, a to aj bez nutnosti zapínať vykurovací systém. To znamená, že akumulácia tepla pomáha v zimnom období kúriť, v letnom období chladiť, a tým prispieva k tepelnej pohode a úsporám energie. Ďalšou významnou vlastnosťou je zvuková nepriezvučnosť, ktorá je nevyhnutná pri oddychu, pričom je dôležité, aby zvuky z okolia domu neprenikali dovnútra a neznepríjemňovali obyvateľom život. Takisto je podstatné dôkladne zvukovo izolovať jednotlivé miestnosti v dome alebo byte, aby sa obyvatelia domu či bytu vzájomne nerušili. V neposlednom rade je to aj vlhkostná mikroklíma, teda správna vlhkosť v byte dôležitá pre zdravie človeka. Vlhkosť bytu sa dá regulovať pomocou rôznych prístrojov alebo priamo výberom stavebného materiálu. Vlhkosť by nemala byť príliš nízka – potom dochádza k dráždeniu sliznice človeka, ale nemala by byť ani priveľmi vysoká – vedie to k vzniku plesní, ktoré môžu byť až zdraviu škodlivé.

M. Mihál: Obvodová stena musí byť v prvom rade dostatočne únosná. Z hľadiska úspor energie je dôležité, aby bola vzduchotesná, čo pri murovaných stavbách nebýva problémom. Z hľadiska tepelnej pohody v interiéri je výhodné, ak stena tlmí výkyvy vonkajších teplôt. Obvodová stena musí mať, samozrejme, aj zvukovoizolačné vlastnosti. Steny z našich tvárnic vyhovujú všetkým menovaným parametrom a vynikajú v udržiavaní tepelnej pohody.

L. Némethy: Z hľadiska tepelnoizolačných vlastností obvodovej konštrukcie budovy je veľmi dôležité predísť akýmkoľvek tepelným mostom, ktoré hrozia najmä pri kombinovaní a prechodoch medzi rôznymi materiálmi, väčšinou v nosných prvkoch nad otvormi v obvodových stenách a v kontakte steny so stropom. Predovšetkým tieto miesta sú citlivé na zrážanie vlhkosti z interiéru, čo podmieňuje tvorbu nepríjemných plesní. Jednotlivé prvky nášho komplexného stavebného systému sa navrhujú tak, aby celá obvodová konštrukcia budovy bola z hľadiska tepelnoizolačných vlastností, tepelnej vodivosti a difúzie vodných pár homogénna. Rovnorodosť materiálu obvodovej konštrukcie dáva pri použití týchto materiálov a našou firmou odporučených konštrukčných detailov systému záruku vysokej kvality, stability a estetiky povrchových úprav obvodových stien.

G. Szöllösi: Obvodová stena domu má z hľadiska požiadaviek stavby špecifické postavenie. Vyplýva to predovšetkým zo základnej funkcie obvodovej steny, ktorou je oddelenie obytného priestoru od vonkajšieho prostredia. Všetky parametre s tým súvisiace sú preto dôležité. Obvodová stena má mať, samozrejme, dostatočné statické parametre, požiarnu odolnosť a zvukovoizolačnú schopnosť. Ďalšie vlastnosti obvodovej steny súvisiace s tepelnou ochranou sú primeraná akumulačná schopnosť a faktor difúzie vodných pár. Spomínané vlastnosti by obvodová stena mala dosiahnuť vďaka správnemu návrhu a použitiu vhodných stavebných materiálov. Okrem vlastností obvodovej steny považujem za rovnako dôležité zvládnutie detailov obvodových stien, či už vo fáze projektovej, alebo realizačnej. Ide najmä o styky s ostatnými konštrukciami, ako je strop, balkónová doska, výplne otvorov a pod. Takisto je dôležitá aj kvalita zhotovenia obvodovej steny. Parametre kvalitných stavebných materiálov sa dajú „vďaka“ neodbornej alebo nezodpovednej realizácii úplne znehodnotiť.

(lh)
Foto: archív redakcie