Ónyxová stena a posuvné dvere STRONG
Galéria(7)

Dom rozsvietený ónyxom

Partneri sekcie:

Majitelia si želali pasívny dom, zároveň ale nechceli ubrať zo svojich požiadaviek na niektoré funkčné i estetické prvky, ktoré sa s pasívnymi štandardmi nezlučujú. Modernému interiéru, ktorý je plný denného svetla a farieb, naplno vládnu sklo a ónyx.

01 2
03 2
02 2
Ónyxová stena a posuvné dvere STRONG
Posuvné dvere STRONG
Hudobný kútik
07 1

Od samého začiatku bola celá stavba v réžii majiteľov. Architektonický návrh domu, ktorého autorkou je architektka Ivana Laštůvková, investor doplnil o prvky stavby v pasívnom štandarde a mohol sa pustiť do svojpomocnej realizácie, ktorá pre svoju náročnosť trvala takmer štyri roky. „V čase, keď sme tvorili projekt, som nenašiel žiadneho architekta, ktorý by sa zaoberal pasívnymi domami v takom rozsahu, o akom som mal predstavu,“ opisuje svoju cestu k vysnívanému domu jeho majiteľ. „Preto som si naštudoval potrebné informácie, ktoré som v spolupráci s projektantkou využil pri príprave projektu a neskôr aj pri výstavbe samotnej. Najviac mi pomohli skúsenosti rakúskych stavebníkov, ktorých znalosti sú v tejto oblasti asi najďalej.“

07 1

Striedmy dizajn kuchyne 

Čistota a jednoduchosť

Dvojposchodový rodinný dom v duchu modernej architektúry je postavený v novej zástavbe moravského mesta Kroměříž. Celú na prvý pohľad kompaktne vyzerajúcu stavbu tvoria dve samostatné hmoty – obytná časť domu a priestranná garáž. Na streche garáže sa nachádza veľkorysá terasa lemovaná zábradlím z nehrdzavejúcej ocele so sklenenou výplňou z dielne českého výrobcu J.A.P. „Zábradlie z číreho kaleného skla float s antikorovými stĺpikmi presne zodpovedalo našim predstavám o modernom vzhľade domu,“ hovorí majiteľ. „Vďaka priehľadnosti nenarúša siluetu budovy a terasa pôsobí otvoreným dojmom.“

02 2

Obývačka a detail subtílneho skleneného zábradlia 

Centrálnemu obytnému priestoru dominuje betónové schodisko s nášľapnou vrstvou z bieleného duba a so skleneným zábradlím. Práve sklo sa stalo v tomto interiéri ťažiskovým materiálom, pretože spĺňa všetko, čo si majitelia želali. Prepúšťa dostatok svetla a celý priestor odľahčuje. Preto sú sklom opláštené aj interiérové dvere v skrytých zárubniach. Tie sú dnes veľkým dizajnovým trendom. „V období, keď sme začínali stavať, boli absolútnou novinkou na českom trhu bezobložkové hliníkové zárubne. Toto riešenie sa nám páčilo pre svoju dizajnovú čistotu a jednoduchosť,“ hovorí investor. „Aj preto sme pre otočné dvere zvolili zárubne EMOTIVE.

01 2

Dvere MASTER so skrytou zárubňou EMOTIVE 

Elegantný hliníkový pásik, ktorý lemuje dverový priechod, úplne vyhovoval našej predstave o prepojení kovu a skla, ktoré je na dverách i na susediacom schodiskovom zábradlí. Zárubne som si opäť montoval sám, dôraz som musel klásť predovšetkým na totálnu presnosť stavebných otvorov a následne i montážnych prác pri osadzovaní skrytých zárubní.“ Skryté zárubne EMOTIVE dopĺňajú moderné dvere s hliníkovou konštrukciou a sklom na povrchu. „Na stavbu rodinného domu v Kroměříži sme dodávali dvere MASTER 62 s dvomi variantmi povrchu,“ hovorí Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. „Z nabielo lakovaného číreho skla a zo surovej MDF dosky, ktorá umožňuje následné nanesenie stierky či tapety. Vďaka tomu dverové krídlo splýva so svojím okolím.“

Detail dverí MASTER so skrytou zárubňou EMOTIVE

Detail dverí MASTER so skrytou zárubňou EMOTIVE 

Posuvné veľkoformáty 

Na poschodie otvorený interiér nezahŕňa iba komunikačný priestor, ale jeho časť tvorí i obývací kút. „Obývačka otvorená na druhé poschodie, to je práve jedna z vecí, ktoré technologicky nezodpovedajú stavbe v pasívnom štandarde, ale nechceli sme sa ich vzdať,“ vysvetľuje majiteľ. Z centrálneho obytného priestoru je vstup do kuchyne a jedálenskej časti, pričom stredu vládne netradičná osvetlená ónyxová stena. „Podobnú stenu som videl kedysi pri návšteve vily Tugendhat a bol som presvedčený, že to je sen, ktorý si nesplním,“ hovorí majiteľ.

Ónyxová stena a posuvné dvere STRONG

Ónyxová stena a posuvné dvere STRONG 

„O to väčšiu z nej mám dnes radosť. Navyše neslúži iba ako dekoratívny prvok, ale do priestoru za ňou zachádzajú veľkoformátové sklenené posuvné dvere s tónovaným sklom planibel (odtieň bronz), opäť som si vybral zo sortimentu spoločnosti J.A.P.“ Za ónyxovú stenu zachádza sklenené dverové krídlo STRONG v subtílnom hliníkovom ráme s atypickými rozmermi, s ktorými by si obyčajné sklenené dvere neporadili. „Obe posuvné krídla majú 260 cm na výšku a 140 cm na šírku a sú vsadené do posuvného systému PREMIUM, ktorý je dvojkoľajnicový a kotvený v strope, takže celý mechanizmus posunu zostává skrytý pod stropným podhľadom,“ dopĺňa pán Petr Paksi.

Posuvné dvere STRONG

Posuvné dvere STRONG  

Na druhom podlaží sa nachádzajú detské izby, spálňa, kúpeľňa a sauna. Na balustráde schodiska nájdeme odpočinkovú zónu s veľkou knižnicou a klavírom, je odtiaľ príjemný výhľad do celého domu. Okrem obytných miestností sa na poschodí nachádza aj vstup na terasu a kúpeľňa prepojená so saunou. Tá jediná sa svojou farebnosťou vymyká ladeniu celého domu. V kúpeľni prevláda tmavosivá s chladným podtónom, ktorú na želanie majiteľky otepľuje tmavý drevodekor.

Hudobný kútik

Hudobný kútik

Rodinný dom

Miesto: Kroměříž, ČR
Architekt: Ivana Laštůvková
Realizácia: 2016

Text: red

Foto: JAP