image 97805 25 v3
Galéria(6)

Vytvorenie funkčných detailov hydroizolačných vrstiev

Partneri sekcie:

Podlahy a steny, ktoré prichádzajú do pravidelného kontaktu s vodou, vyžadujú dôkladné utesnenie. Vhodným materiálom je hydroizolačná tekutá fólia, ktorá po zaschnutí vytvára vysokoelastický, tesniaci, vodoodolný náter. 

01Knauf P1020680 orez nater prvni vrstva
02Knauf P1020720 orez prvni vrstva
03Knauf P1020730 orez
04Knauf P1020762 orez rohovy FIN
05Knauf P1020688 osazeni manzety
06Knauf ISN 5052 IMAGE

Pred aplikáciou hydroizolačného náteru musí byť podklad suchý, čistý, bez mastnôt a voľných častí, antiadhezívnych prostriedkov, súdržný, pevný a nezamrznutý. Na pórovitý a nasiakavý podklad je potrebné naniesť vhodný penetračný náter – hĺbkovú penetráciu. Penetračný náter sa pred nanesením dôkladne premieša v originálnom balení nízkootáčkovým miešadlom (max. 400 ot./min.). Neriedený sa nanesie v rovnomernej vrstve celoplošne valčekom alebo štetcom na pripravený podklad. Pri nanášaní dvoch vrstiev je potrebné dodržať technologickú prestávku 1 hodinu. 

01 | Prvá vrstva tekutej hydroizolácie
Na pripravený podklad sa po vyschnutí penetračného náteru (1 hod.) nanesie tekutá hydroizolácia. Pred aplikáciou sa dôkladne premieša v originálnom balení elektrickým miešadlom. Prvá vrstva sa nanesie celoplošne vo výdatnom množstve vtieraním do podkladu v hrúbke 0,3 až 0,6 mm.

02 | Tesniace pásky
Do prvej vrstvy sa v oblasti rohov, styku podlahy a steny a prechodov vloží tesniaca páska. Jednotlivé pásy sa kladú s presahom minimálne 50 mm.

03 | Druhá vrstva tekutej hydroizolácie
Pred nanesením druhej vrstvy tekutej hydroizolácie po približne troch hodinách (na podlahách so zvýšeným zaťažením po šiestich hodinách) sa skontroluje stupeň zaschnutia prvej vrstvy (skúška prstom). Druhá vrstva sa nanesie celoplošne valčekom, štetcom alebo oceľovým hladidlom v kolmom smere na prvú vrstvu.

04 | Technologická prestávka
Nasleduje technologická prestávka minimálne šesť hodín. Každá vrstva musí byť po celom povrchu zaschnutá. Výsledná hrúbka hydroizolačnej tekutej fólie musí byť minimálne 1 mm.

05 | Tesniaca manžeta
Oblasť priestupov vodovodného alebo odpadového potrubia sa utesní tesniacou manžetou, ktorá sa aplikuje pomocou oceľového hladidla do prvej vrstvy tekutej hydroizolácie a potom sa nanesie druhá vrstva tekutej hydroizolácie s dodržaním technologickej prestávky (min. 3 hod.).

06 | Keramický obklad a dlažba
Na úplne zaschnutú hydroizolačnú tekutú fóliu sa môže priamo lepiť keramický obklad alebo dlažba. Na lepenie sa môže použiť len flexibilné lepidlo so zníženým sklzom a predĺženým časom zavädnutia.

Info o materiáloch:

» Tesniace bandáže – tesniace a hydro­izolačné pásky na báze netkanej geotextílie na utesnenie styku podlahy a steny, vnútorného a vonkajšieho rohu; tesniace manžety na utesnenie vodoinštalácií a dilatačná oddeľovacia tkanina na plošnú hydroizoláciu podlahy

» Jednozložkový polotekutý hydroizolačný náter na báze polymérovej disperzie pod keramické obklady a dlažby v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou – kúpeľne, sprchy, toalety, kuchyne, práčovne, pivnice, umyvvárne

Čo budete potrebovať:

Penetračný náter
Knauf Tiefgrund 
spotreba: približne 0,1 až 0,15 kg/m2, plastová nádoba 1 a 5 kg, 5 kg 14,04 €

Tekutá hydroizolácia
Knauf Tekutá hydroizolácia
spotreba: 1,5 kg/m2 (dve vrstvy), plastové vedro, 5 kg 24,72 €

Tesniace a dilatačné bandáže
Knauf Hydroflex tesniaci a elastický pás
šírka: 120 mm, dĺžka: 10 a 50 m

Knauf Hydroflex tesniaca manžeta
šírka: 120 a 425 mm, dĺžka: 120 a 425 mm

Knauf Hydroflex vnútroný roh

Knauf Hydroflex vonkajší roh

Knauf Hydroflex hydroizolačná a oddeľovacia tkanina
šírka: 1 000 mm, dĺžka: 5 000 mm

Náradie a pomôcky
nízkootáčkové miešadlo
valček
štetec
oceľové hladidlo

 

TEXT: spracované z podkladov firmy Knauf
FOTO: Knauf

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2017.