monoliticky beton a bezpecne betonarske prace
Galéria(5)

Monolitický betón a bezpečné betonárske práce

Partneri sekcie:

Aj doprava betónu na stavenisko musí spĺňať určité presne stanovené podmienky. Okrem technologických podmienok treba dodržiavať aj bezpečnostné, a to aj počas samotnej výstavby. Ich nedodržanie môže viesť k fatálnym úrazom či k zrúteniu betónovej konštrukcie.

02bozp big image
04bozp big image
03bozp big image
monoliticky beton a bezpecne betonarske prace 6303 big image
Tvary a prierezy betónovej konštrukcie by mali byť pokiaľ možno čo najjednoduchšie, aby sa debnenie z ich povrchu ľahko odstraňovalo. Do debnenia sa aj ľahšie ukladá výstuž a betón.

Hlavné nosné betónové konštrukcie by mali byť vo všetkých podlažiach budovy zhodné. Takmer rovnaké by mali byť aj pevnostné vlastnosti betónu jednotlivých ucelených častí nosných konštrukcií (napríklad základov, stĺpov a stropov na jednotlivých podlažiach a podobne). Ako sa v praxi v priebehu minulých rokov ukázalo, prílišná rôznorodosť pevnostných požiadaviek môže byť neskoršou príčinou ohrozenia bezpečnosti pracovníkov.

Preprava betónu z betonárne na stavenisko
Po dokončení plnenia autodomiešavača v betonárni musí vodič vozidla ešte pred začiatkom jazdy skontrolovať zabezpečenie výsypného zariadenia v prepravnej polohe. Počas prepravy sa betónová zmes ešte domiešava krúživým pohybom bubna. Autodomiešavače sú teda určené na prepravu betónových zmesí na stavenisko.

Na čerpanie betónových zmesí na stavbe sa musí zaistiť bezpečný príjazd vozidiel. Príjazdu k čerpadlu nesmie predchádzať zložité a opakované cúvanie.

Pri čerpaní a ukladaní betónovej zmesi musí prepravné vozidlo stáť na dostatočne únosnom podklade a prehľadnom mieste. Na tomto mieste sa nesmú nachádzať prekážky sťažujúce vizuálnu kontrolu a súvisiacu manipuláciu. Po ukončení vyprázdňovania autodomiešavača vodič musí ešte pred jazdou na stavenisku opätovne skontrolovať zabezpečenie výsypného zariadenia v prepravnej polohe.

Bezpečné čerpanie betónu
Na dopravu zmesi priamo do debnenia betónovej konštrukcie na stavenisku sa používajú čerpadlá betónovej zmesi. Čerpadlo sa musí umiestniť tak, aby miesto obsluhy bolo vždy prehľadné. Manipulovať s výložníkovými ramenami s potrubím a hadicami možno iba pri zabezpečení čerpadla sklápacími a výstupnými podperami (stabilizátory). V priestore výložníkov čerpadla sa nesmú zdržiavať žiadne osoby. Rovnako je zakázané stáť na konštrukcii čerpadla. V priestore manipulácie výložníkov s potrubím čerpadla sa nesmú nachádzať nijaké prekážky. Pri aplikácii deleného výložníka čerpadla sa musí dodržať bezpečná vzdialenosť od okrajov výkopov, od podpier lešenia a podobne.

Čerpadlo možno premiestňovať len s výložníkom zloženým do prepravnej polohy.

V nijakom prípade sa nesmie výložník betonárskeho čerpadla používať na premiestňovanie akýchkoľvek bremien. Pri použití čerpacieho potrubia s priemerom 100 až 150 mm môžu čerpadlá dopraviť betónovú zmes do výšky približne 80 m alebo do vzdialenosti 300 m. V priebehu prevádzky čerpadla sa hadica nesmie prehýbať a nesmie sa manipulovať so spojkami. Nie je možné premiestňovať hadice a potrubie ručne, ak na to nie sú špeciálne vyhotovené.

Pomocné zariadenia na dopravu betónovej zmesi na stavbe (napríklad hadice, potrubie, dopravníky, sklzné žľaby, vibračné žľaby a podobne) sa musia zabezpečiť takým spôsobom, aby nepreťažovali steny výkopov, pomocné konštrukcie stavby (napríklad debnenie, lešenie a podobne) alebo už dokončené, alebo existujúce časti konštrukcií stavby.

Ukladanie betónu do debnenia
Pracovníci nesmú chodiť priamo po výstuži. Chôdzu po obnaženej výstuži alebo mimo nej umožňujú pracovné podlahy, pracovné a prístupové lešenia.

Vyústenie potrubia určeného na prepravu betónovej zmesi sa musí spoľahlivo zabezpečiť, aby sa pracovník pri nečakanom pohybe nezranil. Nesmie sa vstupovať do nebezpečného priestoru v mieste koncovky hadice prepravujúcej betón. Betónová zmes nesmie zaliať alebo zavaliť osoby.

Pri prečerpávaní betónovej zmesi do prepravníkov a pri jej ukladaní do debnenia treba pracovať z bezpečných pracovných podláh alebo plošín. V priebehu betonáže sa musí sledovať stav konštrukcie debnenia. Ak sa používa ručná preprava betónovej zmesi, musia sa zriadiť bezpečné prístupové cesty v súlade s vyhláškou MŽP SR č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.

Zhutňovanie betónu
Na dokonalé vyplnenie debnenia betónom sa v prípade tekutejších betónových zmesí realizuje zhutňovanie prepichovaním.

V prípade tuhých betónových zmesí sa hutnenie zabezpečuje vibrátormi. Pohyblivý prívod vibrátorov medzi napájaciu jednotku a časť vibrátora, ktorú drží pracovník v ruke, musí mať dĺžku minimálne 10 m. Ak je medzi napájacou jednotkou vibrátora a časťou vibrátora, ktorú drží pracovník v ruke, umiestnená navyše motorová jednotka, platí základné pravidlo. Medzi napájacou jednotkou a motorovou jednotkou musí byť pohyblivý prívod s dĺžkou minimálne 10 m. Ponárať vibračnú hlavicu ponorného vibrátora a vyťahovať ju zo zhutňovaného betónu možno len v priebehu prevádzky vibrátora. Ohýbať ohybný hriadeľ vibrátora možno len do polomeru stanoveného v návode na použitie konkrétneho vibrátora.

Ošetrovanie betónu
Ošetrovanie betónu sa vykonáva v priebehu jeho tuhnutia a tvrdnutia. Počas hydratácie treba betónovú konštrukciu udržiavať v optimálnom vlhkostnom aj teplotnom režime a sledovať rýchlosť prúdenia vzduchu. Na hydratáciu betónu počas tuhnutia sa za optimálnu považuje teplota v rozpätí 15 až 20 °C a relatívna vlhkosť blížiaca sa k 100 %. Vlhkosť sa udržiava zabraňovaním odparovania vody (napríklad zakrývacími fóliami a podobne) alebo kropením. Uplatňuje sa sa aj prekrytie povrchu betónu parotesnými fóliami, ktoré treba na hranách zakrývanej konštrukcie a vo spojoch fólií zabezpečiť proti prievanu.

Na dosiahnutie úspešnej zimnej betonáže treba udržať takú teplotu ukladaného betónu, pri ktorej sa naštartuje hydratácia, a počas minimálne 170 hodín trvalú teplotu uloženého betónu minimálne +5 °C. Pri teplotách nižších ako 0 °C sa hydratácia takmer zastavuje. Ak je nevyhnutné pokračovať s betonážou aj v zime, musí sa konštrukcia chrániť tepelnou izoláciou alebo sa musí betonáž realizovať v dodatočne uzatvorených temperovaných priestoroch. Ak by betón v zime v priebehu tuhnutia zamrzol, prebehla by po rozmrazení len čiastková hydratácia. Zároveň by sa po takom tuhnutí v lepšom prípade dosiahla iba 50-percentná návrhová pevnosť. To by zásadným spôsobom ovplyvnilo statickú bezpečnosť konštrukcie. Tvrdnúci betón môže zmrznúť iba jedenkrát bez zníženia výslednej pevnosti, ak však už dosiahol pevnosť minimálne 5 MPa (optimálne 15 až 15 MPa). Viacnásobné zamrznutie betónu počas tvrdnutia by rovnako výrazne znížilo jeho výslednú pevnosť a bezpečnosť celej konštrukcie.

Pred dosiahnutím požadovanej pevnosti nesmie byť monolitická betónová konštrukcia vystavená otrasom, nárazom ani nepredpokladanému zaťaženiu. Po odstránení debnenia už môže betónová konštrukcia čiastočne plniť svoju funkciu.

Povinnosti zhotovovateľa stavby
Pred začatím betonáže sa musia debnenie aj jeho časti (napríklad podpery) riadne skontrolovať. Zistené nedostatky je nevyhnutné odstrániť. O odovzdaní, kontrole a prevzatí dokončeného debnenia sa vyhotoví písomný záznam. Ten vykonáva osoba poverená zhotovovateľom betonárskych prác. Pred začatím samotnej betonáže sa vykoná ešte posledná vizuálna kontrola výstuže v debnení spojená s náhodným meraním.

Ak nie je možné zriadiť pracovné podlahy alebo plošiny, musí zhotovovateľ zabezpečiť ochranu osôb podľa technologického postupu inými prostriedkami (osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami proti pádu, ochranným košom a podobne). Pri práci vo výške sa musia dodržať všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré sú uvedené vo vyhláške MŽP SR č. 532/2002 Z. z. Zhotovovateľ stanovuje spôsob dorozumievania medzi obsluhou čerpadla a pracovníkom, ktorý realizuje ukladanie betónu do debnenia. V priebehu betonáže zhotovovateľ zabezpečuje kontrolu podpernej konštrukcie debnenia. Ak sa objavia nedostatky, musí sa betonáž ihneď prerušiť a nedostatky sa musia odstrániť. S odstraňovaním debnenia betónovej konštrukcie možno začať až v okamihu, keď na to dá pokyn osoba určená zhotovovateľom.

TEXT: Ing. Kamil Barták, CSc.
FOTO: archív autora

Ing. Kamil Barták, CSc., sa zaoberá kontrolou technickej úrovne významných stavieb a ich realizáciou.

Literatúra
1.    STN EN 13670: 2010: Zhotovovanie betónových konštrukcií.
2.    Firemné podklady (archív autora).
3.    Vyhláška MŽP SR č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.