Hlinenรฉ omietky – ฤastรฉ chyby a rady
Hlina sa povaลพuje za najstarลกรญ a najpouลพรญvanejลกรญ stavebnรฝ materiรกl na svete. Na รบzemรญ Slovenska a ฤeska sa v minulosti pouลพรญvala na stavbu domov, stodรดl a plotov. Prรญchodom novรฝch stavebnรฝch materiรกlov zaฤiatkom 20. storoฤia, sa zaฤala v stavebnรญctve vyuลพรญvaลฅ v menลกej miere, aลพ v sedemdesiatych rokoch doลกlo k jej รบplnรฉmu vymiznutiu, a to aj zo stavebnรฝch tabuliek a noriem. Hodnota ฤพudskej prรกce sa zvyลกovala a systรฉmovรฉ rieลกenia boli stรกle rรฝchlejลกie a lacnejลกie.
Po roku 1990 sa zaฤali objavovaลฅ prvรฉ nรกznaky navrรกtenia hlinenรฝch materiรกlov spรคลฅ do stavebnej praxe. Rola hliny v stavbรกch zaฤala zรญskavaลฅ novรฝ vรฝznam. Na zรกklade rozliฤnรฝch ลกtรบdiรญ moลพno tvrdiลฅ, ลพe vonkajลกia kvalita prostredia sa v priebehu poslednรฝch dvadsiatich rokov zlepลกila, ale kvalita vnรบtornรฉho prostredia, naopak, zhorลกila.
Dรดvodov, ktorรฉ vedรบ k pouลพรญvaniu hliny ako stavebnรฉho materiรกlu je niekoฤพko. Veฤพkej obฤพube sa teลกรญ predovลกetkรฝm zo strany ekologicky zmรฝลกฤพajรบcich stavebnรญkov, ktorรญ stavby realizujรบ svojpomocne. Hliny sa v okolรญ stavby nachรกdza spravidla veฤพkรฉ mnoลพstvo a jej zmieลกanรญm s pieskom a rezanou slamou moลพno tento materiรกl nanรกลกaลฅ priamo na stenu v podobe hrubรฝch a jemnรฝch omietok. Takรฝmto spรดsobom sa v minulosti realizovalo veฤพkรฉ mnoลพstvo stavieb. Od roku 2004 sa zaฤali v ฤR vyrรกbaลฅ hlinenรฉ omietky, ktorรฉ viedli k masรญvnejลกiemu pouลพรญvaniu v beลพnรฝch stavbรกch. V roku 2007 sa zaฤala vรฝroba farebnรฝch hlinenรฝch omietok, ktorรฉ sa mieลกali z farebnej hliny pochรกdzajรบcej z ฤR. Bez pouลพitia farebnรฝch pigmentov sa vytvoril rad farieb od bielej, cez ลพltรบ, oranลพovรบ, ฤervenรบ, aลพ po zelenรบ, modrรบ a ฤiernu. Vฤaka farebnรฝm moลพnostiam sa zaฤalo uplatลovaลฅ estetickรฉ hฤพadisko tohto materiรกlu a postupne sa vytvรกrali zaujรญmavรฉ interiรฉry. Vรคฤลกina vรฝrobcov sa snaลพรญ tento materiรกl vyrรกbaลฅ bez pridania chemickรฝch prรญsad a zachovaลฅ tak ich ฤistotu.
Najdรดleลพitejลกou vlastnosลฅou hlinenรฝch materiรกlov je schopnosลฅ regulovaลฅ vlhkosลฅ v interiรฉri domov a prispievaลฅ tak k zlepลกeniu vnรบtornรฉho prostredia. Ako jeden z mรกla stavebnรฝch materiรกlov dokรกลพe okamลพite pohltiลฅ veฤพkรฉ mnoลพstvo zvรฝลกenej vlhkosti vo vzduchu, a pri poklese ho odovzdaลฅ spรคลฅ do interiรฉru.
Absorpฤnรก krivka na obr. 1 znรกzorลuje sprรกvanie hlinenej omietky, hlinenej tehly a vรกpennej omietky. Test sa realizoval v klimatizaฤnej komore pri teplote 21 ยฐC. Pomocou roztokov nasรฝtenรฝch solรญ sa zvyลกovala vlhkosลฅ vzduchu zo 47 % na 76 % a po 48 hodinรกch doลกlo k jej opรคtovnรฉmu znรญลพeniu na 47 % poฤas 48 hodรญn. Testovali sa materiรกly s hrรบbkou 1,5 cm.
Obr. 1 Vzรกjomnรก zรกvislosลฅ hrรบbky omietky a schopnosti pohlcovaลฅ vlhkosลฅ
Hlinenรก omietka dokรกลพe omnoho lepลกie reagovaลฅ na zvรฝลกenie a nรกslednรฉ znรญลพenie vlhkosti vzduchu ako vรกpennรก omietka, ktorรก je sรญce do urฤitej miery tieลพ schopnรก pohltiลฅ zvรฝลกenรบ vlhkosลฅ, ale nedokรกลพe ju v priebehu krรกtkeho ฤasu vrรกtiลฅ spรคลฅ do vzduchu. Podobnรฝm spรดsobom sa chovรก vรคฤลกina stavebnรฝch materiรกlov. Schopnosลฅ hlinenรฝch materiรกlov regulovaลฅ vlhkosลฅ je danรก predovลกetkรฝm druhom a mnoลพstvom รญlovรฝch materiรกlov obsiahnutรฝch vo vรฝrobku. Najhorลกie reguluje vlhkosลฅ hlinenรก omietka, ktorรก obsahuje aลพ 75 % piesku. O nieฤo lepลกie reguluje vlhkosลฅ hlinenรก omietka so seฤkou, ktorรก obsahuje 65 % piesku a vรฝrazne najlepลกie vlastnosti mรก hlinenรก tehla, do ktorej sa pri vรฝrobe nepridรกva ลพiaden piesok. Vyrรกbajรบ sa aj takzvanรฉ lisovanรฉ hlinenรฉ tehly, do ktorรฝch sa pri vรฝrobe pridรกva 40 aลพ 50 % piesku.
Z hฤพadiska regulรกcie vlhkosti je dรดleลพitรก aj hrรบbka omietky. Danรบ zรกvislosลฅ v priebehu 16-dennรฉho testu pri nรกraste vlhkosti z 50 % na 80 % moลพno vidieลฅ na obr. 2. Je zrejmรฉ, ลพe absorpฤnรก schopnosลฅ omietky s hrรบbkou 2 cm je v priebehu 24 hodรญn rovnakรก ako v prรญpade omietky s hrรบbkou 4 a 8 cm. Na sprรกvne navrhovanie hlinenรฝch omietok v interiรฉri treba poznaลฅ ฤas a mnoลพstvo vody, ktorรก sa mรก pohltiลฅ. Hlinenรก omietka dokรกลพe absorbovaลฅ zvรฝลกenรบ vlhkosลฅ urฤitou obmedzenou rรฝchlosลฅou. Z toho vyplรฝva, ลพe v kรบpeฤพni nebude hraลฅ dรดleลพitรบ รบlohu hrรบbka omietky, ale predovลกetkรฝm jej plocha, ale naprรญklad v spรกlni prvรฉ kritรฉrium.
Hlinenรฉ tehly
Predovลกetkรฝm v drevostavbรกch a v domoch s nรบtenou vรฝmenou vzduchu hlinenรฉ tehly vรฝraznรฝm spรดsobom prispievajรบ ku stabilizรกcii teploty a predovลกetkรฝm vlhkosti v interiรฉri. Pouลพรญvajรบ sa na vรฝstavbu predovลกetkรฝm nenosnรฝch deliacich interiรฉrovรฝch prieฤok. Pracuje sa s nimi rovnakรฝm spรดsobom, ako pri murovanรญ s pรกlenou tehlou, ale s tรฝm rozdielom, ลพe v priebehu jednรฉho dลa sa vymuruje maximรกlne sedem radov, teda asi 1 m vysokรก stena. Je to zaprรญฤinenรฉ pomalรฝm schnutรญm murovacej hlinenej malty. Pri vysokom zaลฅaลพenรญ by mohlo prรญsลฅ k deformรกcii, prรญpadne zrรบteniu steny. Po zaschnutรญ a zatvrdnutรญ malty moลพno pokraฤovaลฅ ฤalej v murovanรญ. Takto vymurovanรก prieฤka sa nรกsledne omieta hrubou a jemnou hlinenou omietkou s hrรบbkou asi 1,5 aลพ 2 cm.
Hlinenรฉ panely
K novodobรฝm stavebnรฝm materiรกlom patria hlinenรฉ panely. Vรคฤลกinou sa vyrรกbajรบ s minimรกlnym podielom piesku, a preto veฤพmi dobre regulujรบ vlhkosลฅ v interiรฉri. Vyrรกbajรบ sa s hrรบbkou od 2 do 5 cm. Hlinenรฉ panely sa montujรบ priamo na drevenรฝ roลกt alebo drevenรฝ zรกklop, alebo zรกklop z OSB dosiek. Moลพno ich pouลพiลฅ na oplรกลกtenie stropov, vytvรกranie ลกikmรฝch podhฤพadov, predsadenรฝch stien alebo prieฤok. Na takto vytvorenรฝ povrch sa nanesie tenkรก vrstva hlinenej omietky s armovacou mrieลพkou a na ฤalลกรญ deล moลพno omietku maฤพovaลฅ. Tento materiรกl je predovลกetkรฝm vhodnรฝ pre drevostavby a vลกade tam, kde sa poลพaduje rรฝchle vyhotovenie prรกc.
Hrubรก hlinenรก omietka
Rovnako ako vรกpenno-cementovรก aj hrubรก hlinenรก omietka sa pouลพรญva na vyrovnanie podkladu. Vรคฤลกinou sa nanรกลกa v hrรบbke 1,5 aลพ 2,5 cm na takmer akรฝkoฤพvek podklad. V prรญpade savรฝch podkladov ako naprรญklad pรกlenรก a nepรกlenรก tehla sa omietka nanรกลกa priamo na podklad, ktorรฝ treba najskรดr oลกetriลฅ penetraฤnรฝm nรกterom. V prรญpade nesavรฝch, prรญpadne hladkรฝch povrchov (hladkรฝ betรณn) treba vytvoriลฅ zdrsnenรฝ povrch cementovรฝm postrekom. Na drevenรฝch povrchoch (drevenรฝ zรกklop, OSB dosky) sa mechanicky prichytรญ rohoลพ z tลstia alebo sa vytvorรญ drevenรฝ roลกt z lรกt 2 ร 2 cm a nanesie sa vrstva omietky. Omietku moลพno nanรกลกaลฅ ruฤne (obr. 2 a 3) alebo strojovo (obr. 4). Na nanรกลกanie hrubลกรญch vrstiev (2 aลพ 3 cm) je vhodnejลกie pouลพiลฅ hlinenรบ omietku s pridanรญm slamenรฝch a konopnรฝch vlรกken. Tieto druhy hlinenej omietky sa hodia aj na problematickรฉ podklady (zmieลกanรฉ murivo, drevenรฝ podklad), pretoลพe vฤaka prรญtomnosti organickรฝch vlรกken dochรกdza k obmedzeniu vzniku trhlรญn.
Obr. 3 Ruฤnรฉ nanรกลกanie jemnej hlinenej omietky | Obr. 4 Strojovรฉ nanรกลกanie jemnej hlinenej omietky |
Jemnรก omietka
Po dokonalom uschnutรญ hrubej omietky sa nanรกลกa jemnรก omietka. Jemnรก omietka sa vรคฤลกinou vyrรกba z hliny a piesku so zrnitosลฅou 1 aลพ 2 mm. Niektorรฉ druhy jemnej omietky obsahujรบ aj vlรกkna, ktorรฉ zabraลujรบ tvorbe trhlรญn. Nanรกลกa sa v hrรบbke od 2 do 6 mm v jednej alebo v dvoch vrstvรกch. Do prvej vrstvy moลพno zapracovaลฅ vรฝstuลพnรบ mrieลพku. Povrch jemnรฝch omietok sa vรคฤลกinou filcuje. Takto vytvorenรฝ povrch sa uลพ nemusรญ ฤalej upravovaลฅ alebo ho moลพno natrieลฅ kazeinovรฝmi, vรกpennรฝmi alebo hlinenรฝmi farbami. Tieto druhy nรกterov sรบ vysoko paropriepustnรฉ a neobmedzuje sa nimi schopnosลฅ omietky regulovaลฅ vlhkosลฅ.
Dekoratรญvna omietka
Z รญlu a mramorovej mรบฤky so zrnitosลฅou do 0,7 mm sa vyrรกba dekoratรญvna omietka. Nanรกลกa sa na hladkรฝ podklad v hrรบbke do 2 mm v jednej alebo v dvoch vrstvรกch. Povrch jemnej omietky sa filcuje alebo leลกtรญ. Pri leลกtenรญ dochรกdza k vytvoreniu hladkรฉho povrchu, ktorรฝ vykazuje vรคฤลกiu odolnosลฅ proti oteru a povrch je veฤพmi prรญjemnรฝ na dotyk. Jednotlivรฉ druhy dekoratรญvnej omietky sa vyrรกbajรบ vรคฤลกinou v bielej farbe, ktorรฉ moลพno farbiลฅ prรญrodnรฝmi pigmentmi alebo prirodzene zafarbenรฝmi รญlmi. Vฤaka jemnosti tejto omietky moลพno uplatลovaลฅ najrozliฤnejลกie dizajnovรฉ a dekoratรญvne techniky.
Rovnako zaujรญmavรฉ farebne odliลกnรฉ ลกtruktรบry moลพno vytvรกraลฅ ubรญjanรญm rรดzne farebnรฝch hlรญn. Ubรญjanie je spรดsob spracovania hlinenรฝch materiรกlov, pri ktorom sa do debnenia vrstvรญ hlina v asi 10 cm hrรบbke a nรกsledne sa hutnรญ ruฤne alebo strojovo. Ide o veฤพmi starรบ techniku spracovania a v sรบฤasnosti sa pouลพรญva predovลกetkรฝm na vytvรกranie rustikรกlnych interiรฉrovรฝch prieฤok.
Trhliny v hlinenej omietke
Na obmedzenie trhlรญn v hlinenej omietke sa pouลพรญva jutovรก alebo sklovlรกknitรก mrieลพka, ktorรก sa zapracuje do vrchnej vrstvy hrubej alebo jemnej omietky. Jutovรก mrieลพka sa pouลพรญva v hlinenรฝch omietkach ฤasto, ale v porovnanรญ so sklovlรกknitou mrieลพkou (perlinka) je jej รบฤinnosลฅ proti tvorbe trhlรญn niลพลกia. Hlinenรก omietka je nรกchylnejลกia na tvorbu trhlรญn, a preto sa musรญ venovaลฅ nรกleลพitรก pozornosลฅ prevencii. Vลกetky miesta, na ktorรฝch dรดjde k naruลกeniu celistvosti hlinenej omietky alebo podkladu (vedenia elektrickรฝch kรกblov, vodovodnรฉ potrubie) sa musia vลพdy prekryลฅ vรฝstuลพnou mrieลพkou. Akรฝ druh mrieลพky, poprรญpade s akรฝm presahom sa mรก realizovaลฅ, nemoลพno povedaลฅ vลกeobecne. Vลพdy to zรกvisรญ od citu, skรบsenostรญ a predvรญdavosti remeselnรญka. Pokiaฤพ sa realizuje bandรกลพovanie vysekanej a zapracovanej ลกkรกry po uloลพenรญ elektrickรฉho kรกbla, postaฤuje pouลพiลฅ jutovรบ mrieลพku s presahom 10 cm. Pokiaฤพ sa v stene bude pod omietkou nachรกdzaลฅ drevenรฝ alebo oceฤพovรฝ stฤบp, nemusรญ staฤiลฅ ani sklovlรกknitรก mrieลพka s presahom 1 m. Problรฉm predstavuje aj napojenie hlinenej omietky na inรฝ materiรกl (drevo (obr. 5), kov). Pri tรฝchto detailoch sa osvedฤilo vytvorenie zaoblenia v mieste styku, vฤaka ktorรฉmu sa v danom mieste omietka oslabรญ a prรญpadnรก trhlina sa potom objavรญ v tomto oslabenรญ, trhlina je presnรก a bez oderov (obr. 6).
Spรณry plesne
Hlina patrรญ medzi materiรกly, ktorรฉ nepodporujรบ vznik plesnรญ. Pokiaฤพ vลกak obsahuje organickรบ prรญmes, mรดลพe poฤas vรฝstavby za urฤitรฝch podmienok vzniknรบลฅ nebezpeฤenstvo tvorby plesnรญ, ale len do ฤasu vyschnutia tohto materiรกlu. Tento jav mรดลพe nastaลฅ v prรญpade hrubej hlinenej omietky, ktorรก obsahuje naprรญklad hrubรบ rezanรบ slamu, konope alebo ฤพan. Hrubรก hlinenรก omietka nanesenรก na stenu s hrรบbkou 1 aลพ 2 cm obsahuje veฤพkรฉ mnoลพstvo vody, ktorรฉ sa pomaly odparuje do okolitรฉho vzduchu. Pokiaฤพ sa nezabezpeฤรญ priebeลพnรฉ prevetrรกvanie v priebehu vysychania, mรดลพe sa staลฅ, ลพe tesne nad povrchom omietky sa bude dlhodobo vyskytovaลฅ vysokรก koncentrรกcia vodnej pary, ktorรก mรดลพe po dlhลกom ฤase zaprรญฤiniลฅ vznik plesnรญ. Optimรกlny proces schnutia prebieha pri teplote vzduchu nad 15 ยฐC, pri niลพลกรญch teplotรกch prebieha vysychanie veฤพmi pomaly.
Hlinenรฉ materiรกly vo vonkajลกom prostredรญ
Pri styku hliny s vodou dochรกdza k jej degradรกciรญ. Na zรกklade tejto negatรญvnej vlastnosti sa hlinenรก omietka aplikuje prevaลพne v interiรฉri. Kedysi tak beลพne pouลพรญvanรฝ materiรกl moลพno v sรบฤasnosti len ลฅaลพko nรกjsลฅ na fasรกdach domov. Vรฝnimkou sรบ starรฉ hlinenรฉ objekty a ojedinelรฉ experimentรกlne stavby. Nevรฝhodou takto upravenรฝch povrchov v porovnanรญ so sรบฤasnรฝmi fasรกdnymi materiรกlmi je vysokรก nรกroฤnosลฅ na รบdrลพbu.
Hlinenรฉ materiรกly vo vonkajลกom prostredรญ v minulosti
Hlinenรฉ konลกtrukcie vystavenรฉ poveternostnรฝm vplyvom narรบลกa opakovanรฉ navฤบhanie, premรกฤanie, premลzanie a vyschรฝnanie. Pri prevaลพujรบcej vlhkosti dochรกdza k rozpraskaniu a postupnรฉmu odpadรกvaniu povrchovรฝch vrstiev materiรกlu. Ak prevaลพuje teฤรบca voda dochรกdza k vymรฝvaniu a postupnรฉmu splavovaniu materiรกlu. K menลกรญm poruchรกm hlinenรฉho materiรกlu dochรกdza pri jeho dรดkladnom zhutnenรญ, problematickejลกia je mรคkkรก omietka.
Omietka mala nielen ochrannรบ รบlohu, ale aj ozdobnรบ a esteticky dotvรกrala obydlie. Preto moลพno bez omietky nรกjsลฅ budovy hospodรกrskeho charakteru (stodoly, ohradovรฝ mรบr, a podobne). Navฤบhanie stien zemnou vlhkosลฅou sa zmierลovalo v minulosti kamennรฝmi soklami, รบฤinok daลพฤa presahom strechy, do ktorej nesmelo zatekaลฅ, exponovanรฉ ฤasti ลกtรญtov strechy sa realizovali z dreva alebo pรกlenej tehly. Vonkajลกie obvodovรฉ steny sa uzatvรกrali sรบvrstvรญm omietok, ktorรฉ sa skladali z vrstiev hliny a vรกpna (ฤรญm ฤalej od hlinenej konลกtrukcie pribรบdalo vรกpno). Prieskumy preukรกzali najฤastejลกie pouลพitie hrubej spodnej omietkovej vrstvy z hliny s prรญmesou pliev, ktorรฝmi sa zvyลกovala ลฅahovรก pevnosลฅ omietky, a tรฝm aj jej odolnosลฅ proti objemovรฝm zmenรกm (obr. 7).
Prรญkladom je omietka na zrubovej stavbe na obr. 7. Spodnรบ hrubรบ vrstvu tvorรญ hlinenรฝ poter s rezanou slamou. Prรญdrลพnosลฅ ku drevu je zabezpeฤenรก takzvanรฝm jeลพkovanรญm. Na nej sa nachรกdzajรบ dve vrstvy hlinenej omietky s burinou. Zรกvereฤnรบ vrstvu tvorรญ vรกpennรก omietka prekrytรก niekoฤพkonรกsobne rรดznofarebnรฝmi vrstvami vรกpennรฉho nรกteru.
Vrchnรก jemnรก omietka bola spravidla vรกpennรก, uzatvorenรก niekoฤพkรฝmi vรกpennรฝmi nรกtermi (takzvanรก liฤka). Niekedy sa viacnรกsobnรฉ vรกpennรฉ nรกtery aplikovali priamo na hlinenรบ jemnรบ omietku, ฤรญm sa zabezpeฤila ochrana proti poveternostnรฝm vplyvom. Prรญdrลพnosลฅ hrubej hlinenej omietky sa zabezpeฤovala nerovnosลฅou hlinenรฉho muriva, v prรญpade potreby sa povrch eลกte dodatoฤne zdrsลoval zรกsekmi. Prรญdrลพnosลฅ vรกpennej omietky k hrubej hlinenej omietke zvyลกovali trhliny po jej vyschnutรญ (takzvanรฉ vypraskanie).
Samotnรฝ druh ochrany tvoria potery drevenรฝch stavieb, realizovanรฉ na ochranu proti poลพiaru. Hrรบbka tรฝchto vrstiev sa pohybovala v rozpรคtรญ asi 80 mm, ich prรญdrลพnosลฅ sa zvyลกovala zavลtavanรญm drevenรฝch kolรญkov do drevenej konลกtrukcie, ktorรก po ich osadenรญ pripomรญnala jeลพka (obr. 7) (od toho je odvodenรฝ nรกzov jeลพkovanie). Podobne sa prichytรกval aj hlinenรฝ poter zrubovรฝch stavieb. ลฝivotnosลฅ hlinenรฝch omietok povrchovo oลกetrenรฝch vรกpnom, ฤi uลพ v podobe jemnej vรกpennej omietky, alebo vรกpennรฝch nรกterov, sa zรกsadne zvyลกovala. Aj napriek tomu treba braลฅ do รบvahy pravidelnรฉ maฤพovanie fasรกdy dedinskรฝch domov, vrรกtane drobnรฝch oprรกv fasรกdy jedenkrรกt za rok, ktorรฝm sa udrลพovala fasรกda v dobrom stave.
Pouลพitie hlinenรฝch materiรกlov vo vonkajลกom prostredรญ v sรบฤasnosti
S prudkรฝm nรกrastom zรกujmu o hlinenรฉ omietky v interiรฉroch stavieb, ktorรฝ je vyvolanรฝ ich priaznivรฝmi รบฤinkami na zdravie ฤพudรญ, sa obฤas objavujรบ tendencie pouลพรญvaลฅ tento materiรกl aj na fasรกdy domov bez ฤalลกรญch povrchovรฝch รบprav (maฤพba, vรกpennรก omietka). Vo vลกeobecnosti moลพno povedaลฅ, ลพe takรฉto aplikรกcie sรบ zatiaฤพ neรบspeลกnรฉ, s krรกtkou ลพivotnosลฅou a zvรฝลกenรฝmi nรกrokmi na รบdrลพbu.
Pokiaฤพ stavebnรญk trvรก na pouลพitรญ vonkajลกej hlinenej omietky, moลพno pri dodrลพanรญ urฤitรฝch zรกsad docieliลฅ dlhodobejลกiu ลพivotnosลฅ omietky, avลกak mnohokrรกt za cenu straty niektorรฝch vlastnostรญ.
Vonkajลกia hlinenรก omietka nie je trvรกcna. K jej splavovaniu dochรกdza predovลกetkรฝm pri prudkom dlhotrvajรบcom daลพdi, ktorรฝ sa v naลกich klimatickรฝch podmienkach vyskytuje niekoฤพkokrรกt roฤne. Beลพnรฝ dรกลพฤ nemรก na hlinenรบ omietku aลพ takรฝ degradaฤnรฝ รบฤinok. Hrรบbka nanesenej vrstvy je z hฤพadiska trvanlivosti zรกsadnรก, a preto sa odporรบฤa minimรกlne 40 mm. Nasรกvanรญm vody dochรกdza k postupnรฉmu mรคknutiu omietky a aลพ po รบplnom nasรฝtenรญ sa zaฤรญna spaฤพovaลฅ.
Ako prรญklad moลพno uviesลฅ splavenรบ hlinenรบ omietku nanesenรบ na podklade z nepรกlenej tehly (obr. 8) K degradรกcii doลกlo po dvojroฤnej prevรกdzke budovy. Celรฝ proces urรฝchlilo niekoฤพko chรฝb realizรกcie. Predovลกetkรฝm malรก hrรบbka hlinenej omietky. Iลกlo o omietku s hrรบbkou 20 mm, ktorรก sa sรญce naniesla na podklad zo savรฝch hlinenรฝch tehรกl, ale tie nedokรกzali z hlinenej omietky odobraลฅ prebytoฤnรบ vodu v krรกtkom ฤase, a tรฝm zabrรกniลฅ jej rozmรกฤaniu a nรกslednรฉmu splaveniu. Rozhodujรบce bolo aj miesto aplikรกcie. Omietka sa realizovala na ลกtรญtovej stene, ktorรก nebola chrรกnenรก skoro ลพiadnym presahom strechy. Dom bol umiestnenรฝ vo voฤพnej krajine, a pรดsobenรญm nรกporovรฉho daลพฤa dochรกdzalo k intenzรญvnemu narรบลกaniu omietky.
Pozitรญvnym prรญkladom je slamenรฝ dom s vonkajลกou hlinenou omietkou na obr. 9. Aj napriek tomu, ลพe dom nemรก ลกtรญtovรฉ steny chrรกnenรฉ veฤพkรฝmi presahmi strechy, ani po รดsmich rokoch nedoลกlo k zรกsadnej degradรกcii omietky. V tomto prรญpade pรดsobia priaznivo stromy, ktorรฉ dom ฤiastoฤne chrรกnia proti prudkรฉmu boฤnรฉmu daลพฤu, ako aj prรญmes mรบky, ktorรก sa pouลพila do finรกlnej vrstvy omietky. Tรฝmto spรดsobom รบpravy sa mรดลพe znรญลพiลฅ paropriepustnosลฅ poslednej vrstvy, ale doposiaฤพ sa nerealizovali ลพiadne merania, ktorรฝmi by sa tento รบฤinok potvrdil. K menลกรญm nรกznakom degradรกcie v prรญpade tohto domu dochรกdza predovลกetkรฝm v miestach styku drevenรฉho obkladu ลกtรญtu s hlinenou omietkou. Pri daลพdi sa na tomto obklade hromadรญ voda, ktorรก potom vo vรคฤลกom mnoลพstve odkvapkรกva na hlinenรบ omietku a lokรกlne sa narรบลกa. Tento problรฉm vznikรก aj pod parapetom okna a dverรญ. Optimรกlnym rieลกenรญm by bolo tรบto vodu odvรกdzaลฅ mimo konลกtrukciu (obr. 10).
Na zvรฝลกenie odolnosti hlinenej omietky proti poveternostnรฝm vplyvom sa realizovalo mnoลพstvo pokusov, pri ktorรฝch sa do omietky pridรกvali rozliฤnรฉ druhy prรญmesรญ (ฤพanovรก fermeลพ, asfaltovanรก emulzia, mรบka, vodnรฉ sklo a podobne). V prรญpade kaลพdej prรญmesi sa vลกak v priebehu ฤasu objavili urฤitรฉ problรฉmy. Na skรบลกanie a testovanie odolnosti hlinenรฝch omietok proti pรดsobeniu daลพฤa vyvinulo testovacie zariadenie nemeckรฉ vรฝskumnรฉ laboratรณrium FEB. Zo vลกetkรฝch pokusov, ktorรฉ sa realizovali v tomto laboratรณriu, sa najviac osvedฤila prรญmes z kravskรฉho hnoja. Hlinenรก omietka bez prรญmesi vystavenรก konลกtantnรฉmu prรบdu vody bola splavenรก v priebehu 4 minรบt. Po pridanรญ kravskรฉho hnoja do rovnakej omietky doลกlo ku splaveniu po 4 hodinรกch. Stabilizaฤnรฝ รบฤinok kravskรฉho hnoja spoฤรญva v prรญtomnosti kazeรญnu a zlรบฤenรญn amoniaku. Stabilizaฤne รบdajne pรดsobรญ aj celulรณza. Pokiaฤพ je kravskรฝ hnoj nedostupnรฝ alebo z estetickรฝch dรดvodov nevyhovujรบci, moลพno ho nahradiลฅ pridanรญm malรฉho mnoลพstva amoniaku a kazeรญnu.
Rovnako dรดleลพitรบ รบlohu zohrรกva aj voฤพba รญlu. Odporรบฤa sa tehliarska hlina, ktorรบ moลพno v prรญpade potreby aj pigmentovaลฅ (obr. 11). V ลพiadnom prรญpade sa neodporรบฤa pouลพรญvaลฅ kaolinickรฉ รญly.
Zรกver
Hlinenรฉ materiรกly sprevรกdzajรบ ฤพudstvo odpradรกvna. Dรก sa povedaลฅ, ลพe ide o jeden z prvรฝch stavebnรฝch materiรกlov, pomocou ktorรฉho sa zlepovali kamene pri zamurovรกvanรญ otvorov do jaskyne, alebo mazali prรบtenรฉ chyลพe. Neskรดr sa z tohto materiรกlu zaฤali stavaลฅ domy a v niektorรฝch ฤastiach sveta sa stavajรบ dodnes.
Keฤลพe v prรญpade hliny ide o prรญrodnรฝ materiรกl, mala by sa jeho podstata zachovaลฅ. Preto sa neodporรบฤa do hlinenรฝch mateยญriรกlov pridรกvaลฅ prรญmesi, ktorรฉ by brรกnili jeho navrรกteniu spรคลฅ do prรญrody.
TEXT: Michal Navrรกtil, doc. Ing. Ivana ลฝabiฤkovรก, CSc.
OBRรZKY a FOTO: archรญv Picas a autor ฤlรกnku
Michal Navrรกtil je ฤlenom Zdruลพenia hlinenรฉho staviteฤพstva, o. s., obฤianskeho zdruลพenia Ekodลฏm a vรฝrobcom hlinenรฝch omietok Picas
Doc. Ing. Ivana ลฝabiฤkovรก, CSc. je predsednรญฤkou Zdruลพenia hlinenรฉho staviteฤพstva, o. s.
Literatรบra
1. Minke, G.: Pลรญruฤka hlinฤnรฉho stavitelstvรญ. Bratislava: vydavateฤพstvo Pagoda, 2009.
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v ฤasopise Stavebnรฉ materiรกly.