Štadión Soccer City v Johannesburgu
V roku 2010 bola Juhoafrická republika nesmierne hrdá na to, že mohla ako prvá africká krajina usporiadať majstrovstvá sveta vo futbale. Problémom však bolo, že išlo o krajinu, ktorú sužuje nedostatok vody. Za týchto okolností bolo nežiaduce denne použiť 100 000 litrov pitnej vody na zalievanie futbalového ihriska na štadióne. Projektanti preto navrhli inovatívne riešenie, v ktorom sa skombinovala nevyužitá infraštruktúra pôvodného štadióna a nová strecha – a, samozrejme, nové myslenie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Veľkolepý otvárací ceremóniál, úvodný zápas a finále boli len niektoré zo zápasov a podujatí, ktoré sa konali na štadióne Soccer City v Johannesburgu. Architektonický návrh bol inšpirovaný tvarom tradičnej africkej nádoby, známej ako kalabasa. Dá sa okamžite rozpoznať a upúta svojimi zakrivenými stranami a mnohofarebným obložením fasády vytvorenej zo 40 000 panelov rôznej veľkosti, farby a štruktúry. Soccer City je skutočnou ozdobou medzi futbalovými štadiónmi sveta. V „krajine dúhy” symbolizuje mnohé kultúry, ktoré so sebou priniesol svetový pohár, keď do krajiny priviedol 32 tímov a ich priaznivcov.
Krajina s nedostatkom vody
V pozadí veľkolepého šampionátu však stál zásadný problém. Juhoafrická republika je totiž krajinou, ktorú sužuje nedostatok vody. Priemerné ročné zrážky na jej území predstavujú len 50 % svetového priemeru, na základe čoho ide o 30. najsuchšiu krajinu na svete. Niektoré odhady ukazujú, že Juhoafrická republika už teraz využíva 98 % dostupných vodných zdrojov. Za týchto okolností bolo skutočne nežiaduce použiť denne 100 000 litrov pitnej vody na zalievanie futbalového ihriska na štadióne. Projektanti štadióna preto navrhli inovatívne a udržateľné riešenie, ktoré skombinovalo nevyužitú infraštruktúru pôvodného štadióna a novú strechu – a, samozrejme, nové myslenie. Konečná realizácia je výsledkom spolupráce IZAZI Solutions, MAH Pump Sales and Installations a Grundfos South Africa.
Spoločnosť Grundfos dodala čerpadlá na aplikácie v celom prestavanom štadióne
Čerpadlá pod reflektorom Čerpadlá zvyčajne pracujú v zákulisí, mimo dosahu pohľadov mnohých divákov, ktorí navštívia štadión. V tomto prípade bol však distribútor presvedčený, že si elegantné tlakové systémy Grundfos Hydro zaslúžia čosi lepšie, preto sú obe čerpadlá komplexu nainštalované v zasklenej čerpacej miestnosti, aby ich mohli diváci obdivovať. |
Vodné hospodárstvo na štadióne
Zbieranie zrážkovej vody
Zákazkovo inštalovaný systém zberu zrážkovej vody odvádza túto vodu z obrovskej strešnej plochy štadióna, čo predstavuje prvú fázu systému. Týmto spôsobom sa zabezpečí väčšina recyklovanej vody, systém však zhromažďuje aj zrážkovú vodu z tribún a samotného ihriska.
Udržiavanie ihriska v perfektnom stave vyžaduje veľa vody – až 100 000 litrov za deň. Riešenie využitia zrážkovej vody, ktoré sa implementovalo v rámci Soccer City, je schopné uspokojiť približne 80 % dopytu recyklovanou vodou.
V roku 2010 bola Juhoafrická republika nesmierne hrdá na to, že mohla ako prvá africká krajina usporiadať majstrovstvá sveta vo futbale
Čistenie striech
Celkovo sú na úrovni hornej galérie štadióna nainštalované štyri vertikálne viacstupňové odstredivé čerpadlá (Grundfos CR 5-9). Tieto čerpadlá zabezpečujú dostatočné zvýšenie tlaku vody v systéme oplachovania strechy so štyrmi potrubiami, ktorý sa nachádza pri hlavnom odkvapovom žľabe na streche štadióna obrátenej k ihrisku. Tieto systémy sa pravidelne využívajú na umývanie priesvitných častí strechy štadióna. To všetko preto, aby priesvitná strecha vynikala čistotou po celý rok.
Opätovné využitie infraštruktúry
Po tom, čo sa voda použije na opláchnutie strechy, odvedie sa do zeme. Faktom je, že recyklačné riešenie využíva nepoužívanú infraštruktúru z pôvodného štadióna, kde bola vybudovaná priekopa, aby sa tak zabránilo preniknutiu divákov na ihrisko. Táto priekopa už na štadióne Soccer City nebola potrebná, preto sa zakryla betónovou doskou, čím sa získal priestor na uchovávanie vody.
Nádrž s kapacitou 3 000 m3
Nádrž, ktorá vznikla zakrytím priekopy, môže uskladniť približne 3 000 kubických metrov vody zo strešného systému recyklácie a systému odtoku z tribúny a ihriska. Samostatná suterénna nádrž sa plní pitnou vodou z obecného vodovodu. V obdobiach hojných zrážok sa voda čerpá z priekopy do suterénnej nádrže, odkiaľ sa odvádza na toalety, pričom sa v priekope udržiava minimálna zásoba zrážkovej vody na zavlažovanie ihriska. Čerpadlá využívané na tento účel fungujú aj ako čerpadlá na zavlažovanie ihriska. V období nedostatočných zrážok sa na zavlažovanie ihriska využíva obecná voda, ktorou sa zároveň plní nádrž dodávajúca vodu na toalety. Riadenie systému je automatické, založené na snímačoch hladiny vody, ktoré sú nainštalované na rozličných miestach.
Použitá technológia čerpadiel Spoločnosť Grundfos dodala čerpadlá na aplikácie v celom prestavanom štadióne s cieľom garantovať spoľahlivé a efektívne zásobovanie vodou pre hráčske aj divácke zariadenia, kancelárske a obchodné priestory, ako aj na zavlažovanie futbalového ihriska. Štadión Soccer City využíva tieto čerpadlá:
Preprava vody sa realizuje pomocou jednej zostavy pozostávajúcej z tlakovej stanice Hydro MPC-F so štyrmi viacstupňovými odstredivými čerpadlami CR 45-3 a ďalšej zostavy s jednou stanicou Hydro MPC-F s tromi viacstupňovými čerpadlami CR 45-3. |
Úžitková voda
Zásobovanie vodou štadióna je dvojaké: systém pitnej vody zásobuje umývadlá, drezy, sprchy a podobne, samostatný systém zásobuje zase len splachovacie ventily a toalety. Čerpadlá, ktoré dodávajú vodu na toalety, fungujú aj ako zásobovacie čerpadlá pre externý zavlažovací systém, pričom systém zavlažovania nefunguje, ak je dopyt na použitie vody pre toalety. Všetky čerpadlá majú reguláciu otáčok, vďaka ktorej sa zabezpečí minimálna spotreba energie pri zachovaní požadovanej rýchlosti prietoku.
Splachovanie riadené BMS
Celý štadión je navrhnutý tak, aby sa na každom kroku šetrilo vodou. Napríklad počas prestávok podujatí dochádza na krátky čas k špičkám využívania až 1 100 toaliet, splachovanie je teda naprogramované tak, aby sa šetrilo vodou. Systém riadenia budov riadi tento postup tak, že v určitý čas sa splachuje len určitá časť toaliet, čím sa zníži prietok vody v istom momente.
Článok vznikol z podkladov spoločnosti Grundfos a bol publikovaný v Grundfos BLUEPRINT 3/2012.
Foto: Grundfos, thinkstock.com
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.