Kvapalný plyn: Najrýchleší a najhospodárnejší spôsob na vykurovanie umývačky áut

Umývanie áut nabralo v posledných rokoch druhý dych. Obľúbenými sa stali najmä samoobslužné umývačky áut. Dôvodov je viacero. Umývanie auta v takomto boxe je oveľa lacnejšie ako v špecializovanej firme, ktorá ho umýva ručne na objednávku.

Umývanie karosérie v umývačke áut nepoškriabe lak, čo mnohí ľudia uprednostňujú pred klasickou kefovou technológiou, ktorá býva súčasťou čerpacích staníc. Častým argumentom je aj rýchlosť a možnosť umyť si auto. A v neposlednom rade je to pre mnohých ľudí láska k ich autu, pretože nezáleží na značke ani cene vozidla, ale ich vzťah je spečatený pravidelnou starostlivosťou.

Výstavba umývacieho priestoru sa stala zaujímavou podnikateľskou činnosťou, a preto pribúdajú dodávatelia technológií, ktorí ponúkajú kompletnú výstavbu a servis. V zásade je dôležité mať pozemok, vodovodnú a elektrickú prípojku, kanalizáciu a zdroj energie. Umývacie zátoky sú v prevádzke po celý rok, inak by stratili svoj účel. To znamená aj v náročnom zimnom období.

Na prevádzku umývacích priestorov je potrebný ohrev vody, a to nielen na samotné umývanie, ale aj na ohrev podlahy, pretože keď zamrzne, umývací priestor by sa inak stal nebezpečným klziskom. Temperovaním podlahy sa tomuto nebezpečenstvu včas zabráni. Napríklad voda v umývačke sa zohreje na 50 °C. Dodávateľ technológie zvyčajne odporučí najvhodnejší zdroj energie. Veľmi často ide o plynový kotol. Nie všade je však plynová prípojka.

Zdroj: TOMEGAS

Druhá možnosť je v podobe kvapalného plynu, ktorý sa skladuje v priľahlej nadzemnej nádrži. Toto riešenie je najrýchlejšie a najhospodárnejšie a možno ho vidieť na mnohých miestach v Nemecku, ale aj u nás. Používa sa len kvapalný propán, ktorý sa odparuje už pri teplotách -40 °C, takže je vhodný na použitie v zime. Okrem toho je jeho už aj tak vysoká výhrevnosť (46,6 MJ/kg) úplne postačujúca.

Na zjednodušenie investície je vhodné prenajať si zásobník na skvapalnený plyn, napríklad od tradičného dodávateľa skvapalnených plynov – spoločnosti TOMEGAS, ktorá je spokojná s aktívnym prístupom k projektu, ale predovšetkým s kvalitou plynu, ktorý nakupuje výlučne zo susedného Nemecka. Prenájom skladovacích nádrží má ďalšiu výhodu: v cene je zahrnutý aj pravidelný servis.

Zdroj: TOMEGAS

Zásobovanie plynom je veľmi jednoduché, pretože plyn sa prepravuje v kvapalnom stave cisternami a jeho prečerpanie do nádrže trvá do 30 minút (v závislosti od veľkosti). K dispozícii je niekoľko veľkostí nádrží, od najmenších (2,7 m3) až po veľké 250 m3, ktoré sú však vhodné pre väčšie priemyselné podniky.

Dodávka TOMEGAS má ešte jeden „zvrat“.  Zásoby si môžete objednať online, čo znamená, že technici spoločnosti TOMEGAS sami sledujú stav vašich zásob plynu, a ak vyhodnotia, že je čas na doplnenie, všetko automaticky zariadia. Kombináciou dvoch skladovacích nádrží, napríklad pre umývačky áut, je logistika zásobovania a priebežná kontrola spotreby na strane prevádzkovateľa jasná a pohodlná.

Zdroj: TOMEGAS

Výhodou skvapalneného plynu v porovnaní s inými „palivami“ je aj ekologická a ekonomická prevádzka, pretože množstvo výfukových plynov je prakticky nemerateľné. Preto sa kvapalný propán používa aj v mnohých iných priemyselných a poľnohospodárskych prevádzkach, dokonca aj v chránených oblastiach. Nehovoriac o výhodách tohto typu vykurovania v prípade rodinných domov.

www.tomegas.sk

Zdroj: PR článok TOMEGAS SK, s. r. o.