1200x628 CWL2 3a 1

Riadené vetranie = komfortné a zdravé bývanie

Pojem vetranie sa v posledných rokoch, hľadaním ciest za zdravým prostredím za cenu minimalizácie spotreby energie a uhlíkovej stopy, stal veľmi rozšíreným a citovaným. Zdravé prostredie začína aj končí na dostatočnom množstve čerstvého vzduchu bez škodlivých látok všade tam, kde bývame a dýchame.

Prečo máme vôbec vetrať?

Prudké zvyšovanie cien energií a tlak na znižovanie emisií skleníkových plynov, vedie k znižovaniu energetickej náročnosti budov, zvyšovaniu tepelných odporov konštrukcií a utesňovaniu všetkých škár otvorov konštrukcií.

A tu prichádza na rad potreba vetrania, teda výmeny vzduchu – toho „vydýchaného“ za vzduch čerstvý. Spolu s pobytovou teplotou a vlhkosťou prostredia sú vetranie a prúdenie vzduchu hlavnými faktormi zdravého prostredia a pohody.

WOLF Neubau Schnitt CHA CWL 2 s
Zdroj: WOLF

Čo je hlavným ukazovateľom správne vetraného objektu?

Jednoznačne to nie je tabuľka vymeneného množstvo vzduchu na hlavu či na objem, ale množstvo CO2 a vlhkosti v pobytovom priestore – skôr v pobytových priestoroch, nežijeme v jednej miestnosti.

Tak, ako sme si zvykli nainštalovať do každej miestnosti teplomer na zistenie tej správnej teploty (a prípadne priestorový regulátor teploty) a neskôr aj vlhkomer na sledovanie optimálnej vlhkosti, stále chýba ešte to tretie meradlo, a tým je snímač obsahu CO2 v priestore. Neodporúčame ho montovať v blízkosti okien, čo môže skresliť výsledky nameraných hodnôt.

Vetracie jednotky riešia problém čistého vzduchu a zdravého prostredia lepšie ako iné spôsoby vetrania. Moderné vetracie jednotky sú vybavené snímačmi kvality vzduchu a na základe ich informácií môžu meniť prietok vymieňaného vzduchu v objekte aj v konkrétnych miestnostiach, čo z nich robí aj zariadenia značne šetrné v rámci spotreby energie a zároveň dokážu zabezpečiť zdravé, príjemné a komfortné vnútorné prostredie. Už žiadne pachy, pele, prach alebo vydýchaný vzduch.

CWL 2 a snimac CO2
CWL 2 a snimac CO2 | Zdroj: WOLF

Efektívne vetranie

Stále hovoríme o vetraní a nutnej výmene vzduchu. Tu je na mieste spomenúť aj najčastejšie argument – každú hodinu otvorím „na chvíľu“ okná dokorán a vyvetráme. Skutočne sa tak dá vyvetrať, lenže v období, keď je vonkajšia teplota nižšia ako v objekte a musíme kúriť, to znamená citeľnú stratu dodaného tepla.

Rovnomerné vyvetranie oknom trvá pomerne dlhšie a množstvo tepla, ktoré takto unikne, je značné. Teplo, ktoré sme tak „zahodili“ vyvetraním (ak budeme vetrať skutočne poctivo) určite nie je zanedbateľné.

Ak sa pozrieme na výpočty tepelných strát dobre zateplených objektov, dosahuje výpočtová strata vetraním 30 – 60% celkovej tepelnej straty (výpočtová strata – výpočtové ukazovatele pre jednotlivé miestnosti). Na základe týchto skutočností je snahou toto teplo získať späť.

Wolf CWL jednotka s rozvodmi
Wolf CWL jednotka s rozvodmi | Zdroj: WOLF

Ako dostať do domu teplý vzduch späť?

Na to slúžia vetracie zariadenia so spätným ziskom tepla. Principiálne sa väčšinou jedná o zariadenie s dvoma ventilátormi a protiprúdovým výmenníkom tepla. Odvádzaný vzduch odovzdáva teplo privádzanému vzduchu, takže je možné dosiahnuť až 95% spätného zisku tepla.

V letnom období, keď je napríklad pri nočnom poklese teploty možnosť využiť chladnejší vzduch na chladenie priestorov, je v jednotkách aktivovaný bypass.

WOLF CWL Excellent rozvody
WOLF CWL Excellent rozvody | Zdroj: WOLF

VETRACIA JEDNOTKA WOLF CWL-2: ZDRAVÝ VZDUCH NA DOSAH RUKY

  • Novinka – výkon 225 m3/h bude k dispozícii už tento rok!
  • K dispozicii aj s výkonmi 325 a 400 m3/h.
  • Moderné technológie majú vynikajúcu tepelnú a elektrickú účinnosť.
  • Najkompaktnejšia zariadenie vo svojej triede, ktoré je dodávané aj s predhrievacím registrom ako štandard.
  • Najtichšia vetracia jednotka na trhu!
  • Spĺňa požiadavky pre pasívny dom a ušetrí až 20% ročných nákladov na energie.
  • Technológia ventilátora zabezpečuje optimálne regulovaný objemový prietok vzduchu. Jeho presné meranie pomocou lopatkového anemometer zaručuje hladký chod, vyváženosť prietoku a veľmi jednoduchú údržbu.
  • S voliteľným modulom rozhrania WOLF Link Home a portálom Smartset možno monitorovať zariadenie cez internet.
  • 5-ročná záruka Wolf zadarmo.

WOLF je expert na vnútorné prostredie !

WOLF je komplexný dodávateľ vykurovacej a vetracej techniky a vzduchotechniky. Navrhujeme efektívne riešenie na mieru pre zdravé a komfortné vnútorné prostredie.

Viac informácií: www.slovensko.wolf.eu.

Zdroj: PR článok Wolf Slovenská republika s.r.o.