Progresívne TZB v hoteli Bellevue
Galéria(4)

Progresívne TZB v hoteli Bellevue

Partneri sekcie:

Vhodné uplatnenie pokrokových technológií v stavebnej realizácii, ako aj poznatkov vedy a techniky pri rekonštrukcii, prístavbe, nadstavbe a technického vybavenia budov – to bol jeden z výrazných momentov, ktorý zaujal porotu pri Stavbe roka 2007 a hotelu Bellevue v Starom Smokovci udelila Cenu Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Celkom prirodzene sa tento technologický progres odzrkadlil aj v rovine v TZB.

Dva hotely v jednom

„Pre nás bolo zadanie investora jedinečné,“ hovorí Ing. arch. Ján Veselovský. „Z dvoch pôvodne samostatných hotelov rôznej kategórie a štandardu sme mali vytvoriť jeden hotelový komplex na úrovni poskytovania služieb v kategórii štyroch hviezdičiek. Skĺbili sa v ňom nároky na dispozično-prevádzkové požiadavky, vysokú technickú a architektonickú úroveň riešenia vo veľmi náročnom a exponovanom vysokohorskom priestore národného parku.“

Výsledkom je komplexná rekonštrukcia a dostavba hotela Bellevue – jeho centrálnej časti, ktorá obsahuje priestory recepcie s lobby barom a zrekonštruovanou reštauráciou a kuchyňou. Vstupná hala je komunikačne prepojená s obidvoma ubytovacími časťami hotela, priestormi kongresového centra s kapacitou 630 miest, s variabilným riešením hlavnej sály a rokovacích salónikov.

Relaxačno-rehabilitačné centrum sa riešilo na úrovni poskytovania služieb s kúpeľnými procedúrami a doplnilo 20-metrovým plaveckým bazénom, dvoma samostatnými masážnymi bazénmi a samostatným saunovým svetom. Športovo-zábavné centrum tvoria dve telocvične – stolnotenisová miestnosť a squashové ihrisko. Služby hotela sú doplnené priestormi určenými na salón krásy, priestormi herne detí a bowlingovou dvojdráhou. Po dobudovaní týchto služieb a zrekonštruo­vaní ostatných prevádzok získal hotel technické a dispozičné predpoklady na poskytovanie nadštandardných služieb hotelovým hosťom, ale aj návštevníkom Vysokých Tatier.

Tri etapy premeny

Úloha spojenia dvoch hotelových objektov do jedného celku si vyžiadala okrem zvládnutia dispozično-prevádzkového riešenia aj zvolenie vhodného prístupu k otázkam uplatnenia primeraného technologického vybavenia celého komplexu. „Prepojenie dvoch hotelov v TZB rovine znamenalo rešpektovať dve samostatné kotolne, z ktorých jedna s výkonom 1,0 MW už počítala s budúcou dostavbou a poskytovala miesto na osadenie ďalšieho (v poradí štvrtého) kotla, a dve vodovodné prípojky, z ktorých jednu bolo treba doplniť AT stanicou,“ hovorí Ing. arch. Ivan Matys. „Pre dosiahnutie vyhovujúcich tlakových pomerov v celom komplexe sme museli systém prepojiť: dve samostatné plynové prípojky s regulátormi tlaku, pričom z dvoch samostatných, ale nevyhovujúcich nn prípojok bolo treba jednu rekonštruovať aj s osadením vlastnej trafostanice 1 x 630 kV.“

Technologická latka z rekonštrukcie hotela Bellevue pred siedmimi rokmi bola postavená pomerne vysoko. Bola tu automatická kotolňa s reguláciou LANDYSaGYR, nútené vetranie kúpeľní s ovládaním jednotlivých podlaží na stúpačke snímačmi tlaku na vetracom potrubí a s elektronickými tanierovými ventilmi v kúpeľniach, spínanými svetelným okruhom.

V druhej etape, ktorá bola z hľadiska celého komplexu prechodná, sa predpripravili ďalšie technologické celky. Od centrálnej EPS-ky a požiarneho rozhlasu cez zabezpečovací prístupový systém a ochranu objektov, zjednotenie telekomunikačného analógového a digitálneho systému prepojením hotelov optickým káblom až po jednotný systém platobných kariet, ktorý rešpektuje analógovú verziu v staršom hoteli s prechodom na digitálnu formu v novej časti.

V tretej etape sa riešili vstupné, kongresové a relaxačné priestory. Z energetického hľadiska a z hľadiska tvorby pohody prostredia sú riešené jednou skupinou vlhkých bazénových VZT jednotiek Menerga a dvoma skupinami normálnych vzduchotechnických strojovní Atrea Duplex, pričom vykurovanie jednotlivých priestorov závisí od ich povahy. Radiátorové je v bežných prevádzkach, podlahové v relaxačnom centre, teplovzdušné v kongresovej sále a v športových prevádzkach. Vzduchotechniku kongresovej sály dopĺňa chladenie. Ohrevy bazénovej vody a víriviek sú riešené samostatnými výmenníkmi v rámci ich technológií.

Prístupy, riadenie, bezpečnosť

Prístupový systém je v celom komplexe jednotne riešený. Hosť jednou prístupovou kartou ovláda okrem svojej izby aj vstupy do stredísk, do ktorých má prístup, platí za služby a stravovanie vrátane ovládania vstupnej rampy na hotelové parkovisko a jeho opustenie po úhrade všetkých služieb. Podobne pokračuje aj prístupový systém pre zamestnancov s predvolenými prístupmi do jednotlivých stredísk individuálne pre každého pracovníka. Zabezpečenie hotela dopĺňa bezpečnostný kamerový systém, z každej prevádzky je on-line prenos a záznam do hotelovej centrály.

Riadenie osvetlenia v jednotlivých prevádzkach je riešené vstavanou automatikou E-cue s predvolenými pevnými svetelnými scénami s možnosťou individuálnej úpravy podľa ich charakteru. Môže byť doplnený časovými spínačmi či priestorovými snímačmi pohybu.

Hosť prakticky okrem vlastnej izby neprichádza do styku s vypínačmi osvetlenia a pracovníci v strediskách majú nastavené predvoľby podľa denného, večerného či nočného režimu. Bezpečnosť prevádzky je riešená v súlade s technickou skúškou Technickej inšpekcie SR, kongresová sála má zdvojený nezávislý okruh núdzového osvetlenia. Požiarna bezpečnosť prevádzky okrem pasívnych prvkov, požiarnych uzáverov a VZT klapiek, ako aj bezpečných materiálov z hľadiska požiaru obsahuje kompletný požiarny rozhlas, zjednotený systém EPS a samostatné požiarne vetranie – odsávanie spalín v kongresovej sále.

Audiovizuálna technika kongresového centra obsahuje tlmočnícky a konferenčný systém, konferenčný kamerový systém, ozvučenie jednotlivých priestorov, réžiu s riadením projekcie v kongresovej sále a v salónikoch a základný informačný systém pomocou plazmových obrazoviek a monitorov. Audiovizuálna a zvuková réžia kongresovej sály a spoločenských priestorov Bosch je umiestnená v samostatnej zvukovej kabíne nadväzujúcej na technickú časť recepčného pultu.

Energetickú časť hotela – vykurovanie, vetranie, chladenie – riadi systém MaR typu Siemens. „Takáto miera nasadenia technologického vybavenia hotela si vyžiadala doplnenie zamestnancov orientovaných na nové softvérové vybavenie a zaškolenie celého technického personálu hotela,“ upozorňuje architekt Matys. „Dnes dokáže hotelový personál zvládnuť kongres s jeho denným i večerným programom, so zabezpečeným stravovaním priamo v oddeliteľnej časti kongresovej sály či v priľahlom foyeri, s hudobnou produkciou alebo so sprievodnými akciami v salónikoch bez toho, aby ubytovaní hostia pociťovali obmedzenie vo svojom hotelovom programe.“

Takto sa hotel nenásilne premieňa z rekreač­ného na kongresový a naopak, podľa aktuálnej ponuky čoraz náročnejšieho a významnejšieho turistického ruchu vo Vysokých Tatrách.

Názov: Hotel Bellevue – kongresové a relaxačné centrum
Miesto: Starý Smokovec, Vysoké Tatry
Charakter: Rekonštrukcia, novostavba, prístavba
Autori: Ing. arch. Ján Veselovský, Ing. arch. Ivan Matys
Interiér: Ing. arch. Tomáš Kubička
Hlavný projektant: Proarch, s. r. o.
Hlavný zhotoviteľ: Váhostav Sk, a. s.
Investor: Grand Hotel Bellevue, a. s.
Celkové investičné  náklady: 265 miliónov Sk
Termín výstavby: 09/2005 – 12/2006

(pet)
Foto: Robo Kočan