Poruchy vnútorných vodovodov a ich lokalizácia
Galéria(2)

Poruchy vnútorných vodovodov a ich lokalizácia

Partneri sekcie:

Vnútorný aj vonkajší povrch každého vodovodného potrubia je vystavený vplyvom, ktoré spôsobujú jeho poruchy. Cieľom tohto článku je na základe klasifikácie porúch sprehľadniť príčiny ich vzniku a navrhnúť preventívnu ochranu ešte pred ich možným výskytom.

Klasifikácia porúch

Životnosť vodovodného potrubia závisí od viacerých činiteľov. Krátky prehľad typov porúch, príčin ich vzniku a možnosti ochrany potrubia vám prinášame v nasledujúcich tabuľkách:

Lokalizácia porúch vnútorných vodovodov a postup pri ich opravách

Porucha vnútorného vodovodu sa zvyčajne prejaví mokrou škvrnou na vonkajšom povrchu steny, ktorá sa postupne zväčšuje. Veľká havária sa prejaví okamžitým prietokom vody. Pri poruche potrubia umiestneného v chráničke alebo inštalačnom kanáli vyteká voda do montážnej šachty alebo na iné kontrolovateľné miesto, takže poruchu možno včas zistiť a vodovod rýchlo opraviť. Pri opravách vnútorných vodovodov sa porušené časti zväčša vymenia.

Na opravu kovových potrubí možno použiť aj opravovacie pásy, ktoré môžu utesniť otvory spôsobené bodovou koróziou. Ak sa poruchy prejavia po dlhšom čase, spájajú sa s vytváraním značných inkrustácií v potrubí, takže ho treba vymeniť. Zhrdzavené potrubie je niekedy lepšie a s menšími nákladmi opraviť tak, že sa doň vloží polyetylénové potrubie. Podmienkou je, samozrejme, dostatočne veľký prierez starého potrubia. Poškodeniu potrubia nárazom na frekventovaných miestach možno zabrániť krytom.

V rozvodoch z medeného potrubia býva najčastejšou príčinou poruchy kombinácia nevhodne navrhnutej rýchlosti prietoku vody s nevhodným zložením vody.

Pri plastových potrubiach sa vyskytujú poruchy v dôsledku použitia potrubia z nevhodného tlakového radu, so zlými zvarmi, vplyvom mrazu, nárazov, vysokej teploty sálajúcej z tepelného zdroja a z dôvodu zle realizovanej inštalácie. Pri nevhodne zvolenom tlakovom rade sa porucha obyčajne prejaví pozdĺžnymi rovnobežnými trhlinami, potrubie praskne a vzniknú voľné pásy materiálu. V kombinácii s vysokou teplotou sa objem potrubia môže postupne zväčšovať a môže ubúdať materiál v stene rúr. V čase havárie sa stena stenčí na hrúbku niekoľko milimetrov [1]. Plastové potrubie sa najlepšie opraví vlepením novej rúrky. Zavarenie alebo zalepenie prasknutého miesta nie je zárukou dostatočnej pevnosti. Najlepšie je prasknuté miesto vyrezať a nahradiť novým kusom rúry.

Pri oprave poškodeného vodovodu sa musí určiť príčina poruchy, aby sa nemohla opakovať. Na opravu sa odporúča použiť rovnaký materiál. Ak sa musia do potrubia vkladať celé nové časti, treba pri výmene materiálu posúdiť jej dôsledok na ďalšie reakcie sústavy (napríklad kombinácia medi a pozinkovanej ocele).
Vhodne zostavený plán údržby a opráv je zdrojom úspor, pretože umožňuje preventívne odstrániť mnoho porúch, ktoré by mohli spôsobiť haváriu alebo postupne poškodiť ďalšie zariadenia. Predstih medzi plánovaním údržby a opráv poskytuje viac času na vyhľadávanie kvalitných a menej finančne náročných dodávateľov údržbárskych prác, dáva priestor na zamyslenie sa nad najvhodnejším spôsobom obnovy prvkov a zariadení, a to aj z hľadiska nových požiadaviek, ktoré neboli v priebehu projektovania budovy natoľko aktuálne ako dnes: napríklad šetrenie teplom, elektrickou energiou, teplou a studenou vodou.

doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD.,
TU Košice, Stavebná fakulta, Katedra TZB
Foto: archív redakcie

Autorka článku pracuje ako docent a zástupca vedúceho Katedry technických zariadení budov Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Pedagogické zameranie: Zdravotno-technické inštalácie, Nové technológie v TZB. Výskumné zameranie: Využitie neurónových sietí pri stanovení procesu prúdenia a mikrobiologického rizika v systémoch teplej vody (VEGA 1/2653/05).

Článok vznikol pri riešení medzinárodného projektu Leonardo da VINCI HU/03/B/F/PP170003 Odborný a vzdelávací program pre riadenie, prevádzkovanie a údržbu budov