Polyfunkčný objekt TatraCity v Bratislave
Nedávno ukončený a skolaudovaný polyfunkčný objekt TatraCity na Černyševského ulici v Bratislave sa najmä v rámci svojho administratívneho objektu vyznačuje zaujímavým technickým riešením vykurovania, vetrania a chladenia. Cieľom bolo maximálne efektívne využiť jestvujúce priestory na požadované kancelárske účely a dosiahnuť čo najlepšiu kvalitu vnútorného prostredia.
Polyfunkčný objekt TatraCity situovaný v blízkosti bratislavského Sadu Janka Kráľa pozostáva z výškovej administratívnej budovy, ktorá slúži ako sídlo banky, a bytového domu s príslušnými parkovacími plochami. Samotný bytový dom ponúka spolu 96 dvoj- až štvorizbových bytov s rozlohou 75 až 135 m2. Pri výstavbe sa použili najmodernejšie technológie s cieľom dosiahnuť vysoký štandard pohody budúcich obyvateľov. Riešenie počíta aj so záložným zdrojom elektrickej energie, ktorý v prípade jej výpadku zaistí bezpečnosť a pohodlie všetkých osôb.Administratívna budova
O efektívnosti využitia priestoru v administratívnej budove svedčí skutočnosť, že na veľmi malej ploche sa postavilo 20 podlaží, z ktorých až 90 % tvorí kancelárska plocha. Jej priestory idú okolo celých podlaží, komunikačné jadro sa realizovalo maximálne úsporne.
Na vykurovanie sa zvolila koncepcia teplovodného vykurovania s teplovodnými panelovými vykurovacími telesami umiestnenými pod parapetmi pri oknách s teplotným spádom 60/80 °C. Pozitívny vplyv na prostredie a pohodu človeka v ňom dopĺňa aj tichá prevádzka tohto systému. Zdrojom tepla je plynová kotolňa, ktorá vyrába teplo na vykurovanie objektu a na ohrev vetracieho vzduchu vo vzduchotechnických (VZT) jednotkách. V kotolni sú inštalované dva pretlakové kotly na nízkoemisné spaľovanie.
Administratívne priestory sa vetrajú klasicky, t. j. v strojovni VZT prebieha centrálna príprava vzduchu, ktorý vetrá priestory systémom prívod/odvod. Chladenie sa zabezpečuje fancoilmi, ktoré však nie sú umiestnené klasicky pri parapetoch, ale v podhľade na chodbách. Chladiaci vzduch sa vedie pružnými potrubiami, čo je veľmi príjemné pre ľudí, cez vírivé anemostaty do kancelárií – v uzatvorenom okruhu tu prebieha cirkulácia chodba/kancelária. Vetrací vzduch sa teda zabezpečuje separátne, chladiaci vzduch cirkuluje. Vo všetkých prípadoch, keď to bolo technicky a koncepčne možné, sa navrhlo využitie odpadového tepla rekuperáciou a cirkuláciou vzduchu.
Názov stavby: TatraCity Miesto stavby: Černyševského ulica, Bratislava-Petržalka Začiatok výstavby: apríl 2007 Ukončenie stavby: október 2009 Developer: Tatra Residence Projekt: Architektonická kancelária Ing. arch. Ľubomír Závodný Dodávateľ stavby: Združenie STAMART/ZIPP Bratislava Plocha pozemku: 7 643 m2 Zastavaná plocha: administratívna budova – 584 m2 bytový dom – 3 300 m2 Podlažná plocha: administratívna budova – 14 989 m2 bytový dom – 23 611 m2 |
Umiestnením fancoilov na chodbách sa eliminuje nielen možné obťažovanie ľudí ich hlučnosťou, ale aj potrebným servisom, ktorý sa pri klasickom „parapetnom“ umiestnení nezaobíde bez zásahu do práce zamestnancov. Táto schéma riešenia technológií sa vyznačuje aj priaznivou cenou, keďže vyžaduje len veľmi jednoduchý fancoil a bežné vykurovacie teleso. Výsledkom je však vysoký štandard kvality vnútorného prostredia, ktorý spočíva v nízkej hlučnosti a optimálnom priebehu teplôt a chladu.
Na overenie tejto schémy z pohľadu vplyvu navrhovaného riešenia na kvalitu prostredia a pohodu pri práci sa uskutočnila dynamická simulácia, ktorá simulovala kompletne zariadené prostredie s osobami podľa presného navrhovaného rozmiestnenia či priamo „zasadacieho poriadku“. Veľmi náročné softvérové posudzovanie počítalo so všetkými zložkami TZB a techniky prostredia, čím sa dosiahlo komplexné zhodnotenie v tejto oblasti, inak v podstate neriešiteľné.
Otázka kvality kancelárskych priestorov sa tak koncepčne riešila už vo fáze projektového spracovania a v konečnom dôsledku sa podarilo dosiahnuť veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, keď kancelárske priestory spĺňajú takmer na 90 % požiadavky kategórie A. Veľkú úlohu pri tom zohráva aj obvodový plášť s inovovanou zdvojenou fasádou, ktorej riešenie bolo pôvodné vyvinuté a odskúšané na stavbe polyfunkčného objektu CBC v Bratislave. Zdvojená fasáda je riešená ako elementárna fasáda E na báze systému ROYAL S 70 BS.
Pomerne úzka vzduchová medzera (asi 20 cm) je prevetrávaná, v hornej časti sú žalúzie automaticky riadené svetelnými a slnečnými snímačmi. Realizované riešenie efektívne zabraňuje prechodu tepla zo slnečného žiarenia v letnom období a umožňuje prerušené vetranie pri vhodných poveternostných podmienkach v jesennom a jarnom medziobdobí. Okná sa pritom práve vďaka zdvojenej fasáde dajú kedykoľvek otvoriť podľa požiadaviek a potrieb zamestnancov. Veľké zasklené plochy zároveň determinovali požiadavky svetelnej techniky, ktorá je veľmi dôležitým prvkom pri vytváraní pracovnej pohody a dosahovaní výrazných energetických úspor objektu.
Administratívna budova Technické parametre hliníkových systémov a zasklenia Súčiniteľ prechodu tepla izolačného dvojskla: U = 1,100 W/(m2 . K) Súčiniteľ prechodu tepla elementu jednosklo + dvojsklo (leto): U = 0,900 W/(m2 . K) Súčiniteľ prechodu tepla elementu jednosklo + dvojsklo (zima): U = 1,400 W/(m2 . K) Súčiniteľ prechodu tepla elementu nepriehľadná časť: U = 0,400 W/(m2 . K) Činiteľ prestupu svetla izolačného dvojskla: 0,76 Činiteľ prestupu svetla jednoskla: 0,89 Energetická priepustnosť slnečného žiarenia izolačného dvojskla: g = 0,60 Energetická priepustnosť slnečného žiarenia jednoskla: g = 0,85 Energetická priepustnosť slnečného žiarenia elementu so žalúziou: g =0,13 Zvuková nepriezvučnosť celého systému vrátane zasklenia: R’w = 38 – 44 dB |
Administratívna budova Tepelná bilancia Potreba tepla: 809 kW Vetranie objektu: 384 kW Spolu: 1 193 kW Koeficient súčasnosti: 0,9 Potreba tepla spolu: 1 074 kW |
Bytový dom
Bytový objekt sa vyznačuje komplexným zosúladením nezvyčajného architektonického riešenia a technických parametrov, ktoré sú zastúpené predovšetkým v riešení fasády, minimálne na úrovni štandardu administratívnej budovy. Vzhľadom na polohu bytového domu a jeho funkciu bolo treba zabezpečiť ochranu proti hluku, čo sa dosiahlo použitím izolačných trojskiel. Zároveň z tohto vyplynula potreba riešiť adekvátne vetranie.
Na tieto účely sa navrhli pasívne nasávacie vetracie otvory, ktoré nasávajú vzduch z exteriéru a sú pritom zvukovoizolačné. Každý byt má potom v rámci technických priestorov umiestnený centrálny ventilátor, ktorý odsáva vzduch zo všetkých priestorov. Takto sa vytvárajú optimálne podmienky z pohľadu kvality vnútorného vzduchu, ktoré sú vďaka nízkoenergetickým ventilátorom nastavené aj počas neprítomnosti osôb.
Okná sa takisto môžu otvárať, s využívaním tejto ich funkcie sa však v tomto prípade až tak bežne nepočíta. Na vykurovanie bytov slúžia opäť panelové vykurovacie telesá. Obe obytné „veže“ majú svoju vetvu s vlastnou kotolňou a takisto riešenie celého TZB. Jeho nezanedbateľným prvkom bola aj svetelná technika, pri ktorej sa okrem dizajnu kládol veľký dôraz najmä na energetickú úspornosť použitých svietidiel.
Bytový dom Technické parametre hliníkových systémov a zasklenia Súčiniteľ prechodu tepla systému s trojitým zasklením: U = 0,900 W/(m2 . K) Súčiniteľ prechodu tepla vrátane hliníkových konštrukcií: U = 1,200 W/(m2 . K) Činiteľ prestupu svetla izolačného dvojskla: 0,76 Činiteľ prestupu svetla jednoskla: 0,89 Energetická priepustnosť slnečného žiarenia izolačného dvojskla: g = 0,6 Energetická priepustnosť slnečného žiarenia jednoskla: g = 0,85 Zvuková nepriezvučnosť celého systému vrátane zasklenia: R’w = 38 až 46 dB |
Bytový dom Počet nadzemných podlaží: 15 Počet podzemných podlaží:1 Počet parkovacích státí – vonkajšie: 40 Počet parkovacích státí – vnútorné v garážovom dome: 271
Tepelná bilancia Potreba tepla pre nebytové priestory: |
(sf)
Foto: architektonická kancelária Ing. arch. Ľubomír Závodný, Dano Veselský
Spracované z podkladov Ing. Ľubomíra Žemlu z architektonickej kancelárie Ing. arch. Ľubomír Závodný
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.