Ani kríza nezastaví potrebu dodávky teplej vody (profil spoločnosti DZ Dražice-Slovensko, spol. s r. o.)
Galéria(5)

Ani kríza nezastaví potrebu dodávky teplej vody (profil spoločnosti DZ Dražice-Slovensko, spol. s r. o.)

Partneri sekcie:

Od malých vodných elektrární cez ohrievače vody a akumulačné nádrže až po tepelné čerpadlá vedie viac ako štyridsaťročná cesta Družstevných závodov Dražice.  Ako sa im však darí na Slovensku? Pre časopis TZB Haustechnik sme sa porozprávali s konateľom spoločnosti DZ Dražice-Slovensko, spol. s r. o., Andrejom Krasňanským. 

S názvom DZ Dražice sa už tradične spájajú ohrievače vody…
DZ Dražice patria medzi známych výrobcov ohrievačov vody a akumulačných nádrží. Na Slovensku je pod týmto názvom zastúpený tradičný český výrobca, ktorý začal písať svoju históriu pred viac ako 40 rokmi. Spočiatku sa však výroba v rámci Družstevných závodov Dražice orientovala na malé vodné elektrárne. Až postupne sa tu začali vyrábať malé ohrievače a zásobníky, ktoré sa stali profilovým sortimentom približne v 50. rokoch minulého storočia.

Aké typy ohrievačov sú v dražickom sortimente? Možno ich niečím jednotne charakterizovať?
Najskôr sa začali vyrábať elektrické ohrievače vody – s elektrickou či medenou špirálou, neskôr sa k tomu pridali kombinované a nepriamoohrevné ohrievače a napokon akumulačné nádoby a zásobníky k solárnym systémom. Akumulačné nádoby, ktoré sa používajú na akumuláciu prebytočného tepla, sú určené ako doplnok k tepelným čerpadlám alebo solárnym panelom či kozubovým vložkám.

Na začiatku boli naše zásobníky z plechu ošetreného elementárnym náterom, smalt sa začal používať až o niekoľko rokov neskôr. Na ohrev vody sa používali výlučne medené špirály. Postupom času sa medené špirály nahradili suchými keramickými telesami, ktoré sú uložené v ochrannej objímke, a teda neprichádzajú do styku s vodou v zásobníku. Výhodou suchého keramického telesa je, že sa na ňom neusadzuje vodný kameň, a tým sa predlžuje jeho životnosť. V neposlednom rade je výhodou aj jeho jednoduchá výmena bez nutnosti vypustenia zásobníka. V súčasnosti ich považujeme za poznávaciu značku našich výrobkov.

Na druhej strane, zvolené konštrukčné riešenie má vplyv na cenu našich produktov. Je to však cena, ktorá odráža snahu udržať si tradíciu kvality a životnosti výrobkov – či už získavaním certifikátov kvality, alebo inovovaním materiálov a podobne. Vnútorná časť zásobníkov má smaltovanú úpravu, ktorá sa vypaľuje pri 850 °C. Na tepelnú izoláciu sa používa bezfreónová polyuretánová pena, ktorá zaručuje nízke tepelné straty a hospodárnu prevádzku. Naše ohrievače sú vyrobené zo špeciá­lneho plechu, takže majú aj väčšiu hmotnosť. To všetko potom vplýva na ich dobrú prevádzku a dlhú životnosť.

Podľa čoho sa môže pri výbere konkrétneho zásobníka orientovať váš zákazník?

V prvom rade mu slúži na orientáciu základné delenie našich produktov – na elektrické, kombinované a nepriamoohrevné ohrievače. Ďalšie rozlíšenia sú vo veľkosti a tvare. Vyrábajú sa nielen valcové, ale už aj moderné hranaté ohrievače, ktoré sú ideálne do efektnej zostavy s kotlom. Nemožno obísť ani objemovú skladbu zásobníkov, ktorá sa pohybuje v rozpätí od 10 až do 1 000 litrov. Samozrejme, zaujímavé sú aj výkony vyhrievacieho telesa. Bežný ohrievač má suché keramické teleso s výkonom 2 kW, ktoré možno nahradiť telesom s výkonom 4 kW, čím sa dostávame k rýchloohrevu. Výkon stacionárnych zásobníkov sa pohybuje od 3 do 19 kW. V rámci komplexnej ponuky možno teda vyskladať množstvo rozličných modifikácií.

Aká dôležitá je pre vašu spoločnosť otázka úspory vody alebo úspory energie všeobecne? Či už z pohľadu základnej filozofie, alebo z hľadiska konkrétnych riešení produktov.
Už tým, že používame keramické telesá s dlhšou životnosťou, nedochádza časom k výraznejšiemu opotrebovaniu a znižovaniu výkonu ohrievača, takže používateľ pri prevádzke jednoznačne šetrí. Je to aj vďaka vnútornej smaltovanej úprave a používaniu horčíkových anód, ktoré majú vplyv aj na kvalitu vody a rozbíjajú vodný kameň. Ktokoľvek potom zvládne odstrániť vzniknutú kašu a vyčistiť si zásobník cez spodnú prírubu. Takisto ostatné bežné práce, ako sú výmena suchého keramického telesa či termostatu, alebo anódovej tyče, dokáže bez problémov urobiť každý bežný používateľ ohrievača.

Znamená pribratie výroby solárnych ohrievačov príklon spoločnosti k produktom založeným na báze využitia obnoviteľných zdrojov energie?
Pôvodne boli DZ Dražice samostatnou spoločnosťou, ktorá sa zameriavala výlučne na výrobu ohrievačov a akumulačných nádob. Pred dvoma rokmi vstúpil do Družstevných závodov Dražice švédsky investor – výrobná firma NIBE, ktorá sa zaoberá najmä výrobou tepelných čerpadiel a ohrievačov vody. Takto sa k nám prenieslo know-how s výraznou tradíciou škandinávskej kvality a využívania netradičných zdrojov energie.

Otvorila sa cesta ďalšiemu sortimentu, najmä tepelným čerpadlám, ktoré sa dostali aj na Slovensko. Na začiatku sme potrebovali nájsť spoľahlivých montážnych a servisných partnerov, prostredníctvom ktorých sa bude realizovať autorizovaná montáž a predaj. Príchodom krízy v dodávkach zemného plynu si ľudia začali viacej uvedomovať možnosti využívania iných zdrojov tepla prostredníctvom ekologických tepelných čerpadiel. V praxi to znamenalo enormný nárast cenových ponúk na tepelné čerpadlá.

Pre koho sú vaše tepelné čerpadlá prioritne určené?
Naším cieľom sú predovšetkým inštalácie tepelných čerpadiel v rodinných a bytových domoch či priemyselných objektoch. Sortiment tepelných čerpadiel NIBE zahŕňa širokú škálu využiteľných čerpadiel vo vyhotovení ventilačné, zem – voda a vzduch – voda. V rámci našej štandardnej cieľovej skupiny pozorujeme najvýraznejší záujem o tepelné čerpadlá na západnom, respektíve severozápadnom Slovensku. Pomaly sa situácia začína meniť aj v ďalších regiónoch Slovenska.

Z našich skúseností zákazníka najviac osloví otázka dosiahnutých úspor a najmä návratnosti vynaloženej investície. Zaujímavé je, že ľudia, ktorí chcú investovať do tepelného čerpadla, sú zvyčajne rozhľadení, dobre poznajú možnosti a filozofiu týchto produktov a sú s tým stotožnení – inými slovami, dobre vedia, čo chcú a prečo. Keďže však ide o pomerne sofistikovanú technológiu, ponúkame aj technickú podporu prostredníctvom našej firmy ako priameho zástupcu na Slovensku alebo prostredníctvom našich ďalších zástupcov a servisných partnerov.

Ak sa vrátime k ohrievačom vody, sú aj v tejto oblasti badateľné nejaké trendy?
Kedysi boli v kurze jednoznačne elektrické ohrievače, potom prišli na rad kombinované ohrievače, ktoré zákazníci spájali s klasickými plynovými kotlami. V súčasnosti vidieť narastajúci trend používania akumulačných nádob, ktorý jednoznačne súvisí s nástupom nových technológií využívajúcich obnoviteľnú energiu. Aby však akumulačná nádoba priniesla to, čo sa od nej očakáva, musí spĺňať určité parametre.
Najčastejšie sa naše ohrievače inštalujú v rámci individuálnej bytovej výstavby, určitý záber tvoria potom aj penzióny či hotely, kde sa umiestňuje v rade niekoľko ohrievačov teplej vody.

Ohrievače sa ešte vždy vyrábajú v Českej republike? Ako to vyzerá s výrobou tepelných čerpadiel?
Celá výroba ohrievačov sa stále sústreďuje v Dražiciach v Českej republike. Slovenská pobočka predstavuje z tohto pohľadu obchodné zastúpenie. Na ďalšiu distribúciu máme potom partnerov – veľkoobchodné a montážne spoločnosti. Tepelné čerpadlá sa vyrábajú priamo vo Švédsku a o nejakej prípadnej zmene sa neuvažuje. Samozrejme, v oboch prípadoch existuje silná kooperácia s materskými spoločnosťami nielen v obchodnej, ale aj v technickej a výrobnej oblasti. Pravidelne sa vyhodnocuje kvalita našich výrobkov a nemáme problém dávať podnety do výroby alebo s ňou riešiť prípadné vzniknuté problémy. 

Máte možnosť porovnať – existujú v oblasti obchodu s ohrievačmi nejaké špecifikácie slovenského a českého trhu? 

Ak hovorím len o našich produktoch a skúsenostiach, v Českej republike dominujú elektrické ohrievače. Na Slovensku máme väčší úspech s nepriamoohrevnými a kombinovanými ohrievačmi. Samozrejme, vplyv na to má skutočnosť, že v Česku sme v postavení kľúčového domáceho výrobcu, zatiaľ čo na Slovensku pracujeme na upevnení a zlepšení našej pozície na trhu s ohrievačmi vody. Na Slovensku potom pri rozhodovaní klienta môžu zaujať rozdiely v technológiách medzi Dražicami a domácim lídrom.  

Pociťujete pri odbyte vo vašej brandži vplyv krízy?
Kríza sa dotýka pravdepodobne všetkých, v oblasti tepelných čerpadiel to však nie je veľmi zreteľné. Tieto technológie sú perspektívne a majú zásadný vplyv na úspory pri výrobe tepla alebo pri ohreve teplej vody, čo sa potom odráža aj v rozhodovaní potenciálnych zákazníkov pri investovaní. Možno práve naopak, kríza prináša potenciál zvýšenia záujmu o tento druh technológií.

Čo sa týka ohrievačov, kríza ešte stále nezmenila to, že teplá voda patrí k základným potrebám človeka. Samozrejme, určité reakcie správania trhu pociťujeme – dotýkajú sa však skôr výberu lacnejších variantov ohrievačov a podobne. Na druhej strane, ak si majú naše produkty zachovať svoju kvalitu, nemôžeme ubrať ani na kvalite použitých materiálov.

Aké výzvy stoja pred vami na najbližšie obdobie?
Na napredovanie musíme mať výzvy aj vízie… Naším cieľom je zvýšiť podiel na slovenskom trhu a dostať sa tu do širšieho povedomia. Neočakávame pritom žiadne prevratné skoky­, ide nám o postupné napredovanie, ktoré si budeme musieť tvrdo vybojovať a obhájiť. V segmente ohrievačov by sme sa radi posunuli na pozíciu za vedúcim domácim výrobcom. Pri tepelných čerpadlách je odlišná situácia, trh nie je úplne prehľadný a nemá jednoznačného lídra. Tu by sme preto radi zaútočili aj na vedúce pozície. Boj bude prebiehať medzi firmami, ktoré ponúkajú širší komplex služieb spojený so servisom, poradenstvom či projektovou podporou. Preto bude veľmi dôležité nájsť aj niekoľko spoľahlivých partnerov na predaj, servis a montáž. V segmente tepelných čerpadiel je však kam napredovať nielen po obchodnej stránke – stále prichádzajú novinky a vylepšenia parametrov. Naopak, pri ohrievačoch sú základné funkčné veci dané a overené, vylepšenia spočívajú viac-menej už len v detailoch. Aj keď, možno budúcnosť niečo prinesie…

K tejto téme však treba povedať aj to, že nasledujúci rok bude vo všeobecnosti ťažší než tento. Mnoho veľkých realizácií sa zastavilo, firmy sa tak budú deliť o menšie zákazky. To môže mať ďalej vplyv na cenu alebo znehodnocovanie trhu. Dúfam však, že budúci rok bude aj prelomový a situácia by sa na jeho konci mohla začať zlepšovať.

Na záver – prianie do nového roka…
V prvom rade najmä zdravie. A verím, že ekonomická a finančná kríza bude odznievať, čo by malo naštartovať stavebný trh a pomôcť nám v ďalšom napredovaní a rozvoji.

Pripravila: Silvia Friedlová
Foto: DZ Dražice-Slovensko

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.