Partneri sekcie:
  • Heluz
  • Vaillant
  • SKSI

Lepenie veľkoformátových mega-obkladov

lepenie velkoformatovych mega obkladov

Po 20 mesiacov trvajúcej rekonštrukcii bolo v Eisenstadte, hlavnom meste rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, otvorené nové Kultúrne a kongresové centrum. S kapacitou 1.100 miest na sedenie v dvoch priestranných sálach ponúka novo zrekonštruované centrum pod jednou strechou optimálne zázemie pre rôzne typy kultúrnych alebo komerčných akcií. Pri lepení veľkoformátových obkladov v sanitárnych priestoroch tohto objektu preukázalo svoje unikátne výhody ultraflexibilné lepidlo Ceresit CM 77 UltraFlex.

Kultúrne a konferenčné centrum Eisenstadt je ideálne pre kultúrne podujatia, konferencie, semináre a firemné prezentácie. Centrum po nedávno skončenej rekonštrukcii ponúka veľký sál s galériou pre 800 osôb a malý sál pre 273 ľudí. Sály sú od seba oddelené mobilnou stenou a ľahko môžu byť prepojené. Objekt má navyše v 3. poschodí ďalší sál pre 120 osôb a ten je možné rozdeliť posuvnými priečkami do troch samostatných miestností.

Do sanitárnych priestorov Kultúrneho a kongresového centra v Eisenstadte navrhli architekti obklady o veľkosti 3000 x 1000 mm a hrúbky iba 3 mm z ponuky austrálskej firmy Forezzi. Použité obklady z kolekcie Laminate Progetto Collection sú súčasťou kolekcie obkladov, ponúkajúcich bielu a 24 jednofarebných odtieňov z pastelových, neutrálnych, dominantných aj doplnkových farieb. Farba, prvotriedny povrch a mega-veľký formát sú silným nástrojom pre každého interiérového dizajnéra a nie inak tomu bolo aj Eisenstadte.

Lepiť takto veľké formáty však nie je úplne jednoduché a potvrdili to aj skúsenosti obkladačov: „Na obkladoch sanitárnych miestností kultúrneho centra sme pracovali od augusta do septembra 2012 a pri lepení 300 m2 veľkoformátových obkladov Forezzi sme nasadili štyroch obkladačov.“, uvádza Wolfgang Böhm a dodáva: „Najskôr sme museli vyriešiť otázniky s manipuláciou takto veľkých obkladov, potom prišla na rad otázka vhodného lepidla. Klasická lepiaca malta už často nie je dostatočne flexibilná k spoľahlivému upevneniu podobných typov obkladov, pretože sa nemôže prispôsobiť vznikajúcemu povrchovému napätiu. Problémom pri lepení veľkoformátových obkladových materiálov s minimom škár je aj dlhodobé uzatvorenie vlhkosti v podklade. Hľadali sme preto lepidlo, ktoré tieto riziká eliminuje a našli sme novinku v sortimente Ceresit, CM 77 UltraFlex s technológiou Flextec®. Bola to jasná voľba – toto lepidlo sa nám javilo ako najlepšie a výsledky práce to potvrdili.“Vyrovnanie podkladu
Pri lepení takto veľkých formátov musí kvalita a rozmerové tolerancie podkladovej plochy spĺňať tie najvyššie nároky.

Spracovanie prestupov veľkoformátových dosiek zaistil sklenár
Vzhľadom na podobnosť použitého materiálu so sklenenými doskami zodpovedal za rezanie a výrobu priestupov sklenár. Po príprave a rozvrhnutiu plánu a vybavený potrebným zariadením opracoval veľkoformátové dosky s obdivuhodnou rýchlosťou a presnosťou.

Inštalácia dosiek
Prvý pokus: lepenie s CM 77 UltraFlex kombinovanou metódou

Vzhľadom na pozitívne skúsenosti z inštalácií veľkoformátových obkladov začali obkladači lepiť dosky kombinovanou metódou, tj. nanášali lepidlo na stenu aj na zadnú stranu obkladových dosiek. Hneď prvá platňa s naneseným lepidlom však bola pri inštalácii na stenu poškodená. Dôvodom bola nízka hrúbka dosiek a otvory pre inštalácie, vďaka ktorým bola pevnosť obkladových dosiek výrazne znížená.

Druhý pokus: lepidlo CM 77 UltraFlex na podkladovej stene
Po počiatočných problémoch zmenili pracovníci spôsob lepenia a začali aplikovať lepidlo Ceresit CM 77 UltraFlex klasickou metódou priamo na povrch steny. Bezprostredne po aplikácii sa povrch naneseného lepidla zľahka navlhčil – vlhkosť totiž urýchľuje dobu vytvrdnutia.

Dôvodov pre voľbu nového ultraflexibilního lepidla bolo viac. U bežných cementových lepidiel dochádza na tak veľkých lepených plochách k zmršťovaniu, vysychaniu a deformácii. Alternatívou sú epoxidové lepidlá, tie ale vyžadujú špeciálnu výbavu a náradie a navyše dráždia pokožku obkladačov. To všetko u lepiacej malty CM 77 UltraFlex odpadá, lepidlo je navyše okamžite pripravené na použitie, vykazuje vysokú flexibilitu, pevnosť lepenia a dlhú otvorenú dobu (viac ako 30 minút). Pri práci tak dáva možnosť vyrovnávať lepené dosky aj po umiestnení do lepidlového lôžka.

Pri pracovnom postupe hralo kľúčovú úlohu vyrovnanie podkladu, pre dosky 3 x 1 m bolo potrebné dosiahnuť rovinnosť na 100%. Potom bola podkladová plocha ošetrená penetráciou (Ceresit CT 19) – tá redukuje savosť podkladu, zlepšuje jeho pevnosť a následnú prídržnosť lepidla. Súčasne viaže prípadný prach, vzniknutý brúsením spojovacích škár v sadrokartóne. Po vymeranie celej plochy a rozmerových úpravách jednotlivých dielov sa mohli veľkoformátové obklady Forezzi lepiť.

Potom obkladači zdvihli obkladovú dosku z pracovného stola a umiestnili ju na lepidlo CM 77. Pri manipulácii pomohli prísavky.

Potom, čo sa tím obkladačov „zohral“, pokračovali práce veľmi rýchlo. Naniesla sa CM 77 – lepidlové lôžko sa ľahko zvlhčilo – veľkoformátový obklad sa zafixoval – skontrolovala sa rovinnosť – urobili sa korekcia atď.

Výsledok: výnimočne rovný a zarovnaný povrch

Pri realizácii zapracovala súhra týchto prvkov – plánovanie, kvalita povrchu, spracovanie materiálu sklenárom, vynikajúci remeselníci a vynikajúce materiálové vlastnosti lepidla Ceresit CM 77 UltraFlex.

Ďalšie informácie nájdete na www.ceresit.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti HENKEL SLOVENSKO spol. s r.o.

–>

KategórieDlažba