image 80668 25 v1
Galéria(4)

Kotviace body na strechách pre bezpečnú údržbu

Partneri sekcie:

Strechy výškových budov sú miesta, kam sa zvyčajne nedostanú bežní návštevníci ani užívatelia, pokiaľ nenastane akútna situácia pri zatekaní alebo oprave krytiny po búrke. Stav striech je známy skôr montážnym firmám, revíznym technikom či opravárom, ktorí musia nájsť prístup na strechu a vykonať svoju činnosť. Bezpečnosť však zvyčajne nebýva na programe dňa.

01Safetime EAP SAND 10 4
02Safetime 2014 08 13 11
03Safetime P1040840

Strešné plášte sú navrhované a konštruované v zmysle požiadaviek technických noriem a návodov na inštaláciu jednotlivých výrobcov. Ich technické vlastnosti významne vplývajú na hodnotu budov, a preto je ďalším faktorom dlhá životnosť. Nebudeme sa zameriavať na ich parametre (tepelnotechnické vlastnosti a životnosť), ale na možnosť bezpečného prístupu a vykonávania údržby a opráv, ktoré sú potrebné na dlhodobé zachovanie požadovaných vlastností. Pri výkone činností na strechách je rozhodujúce, či sú rovné (prípadne so sklonom do 10°) alebo šikmé. Pohyb osôb na povrchu strechy ovplyvňuje aj materiál – plech či škridly sú v daždi alebo počas mrazivých dní mimoriadne nebezpečné.

Riešenia pre ploché strechy

Ploché strechy sú na pohľad bezpečné, ak sa človek nepriblíži k okraju. Treba si však uvedomiť, že nebezpečná zóna začína už 1,5 m od okraja. Často sa stáva, že stožiare, klimatizačné jednotky alebo iné zariadenia sú umiestnené veľmi blízko okraja a nie je možné k nim bezpečne pristúpiť. Vtedy je nevyhnutné zvoliť vhodný spôsob ochrany proti pádu, pretože môže dôjsť k ohrozeniu života a zdravia. Vhodným riešením sú kotviace body alebo celé systémy, ktoré umožnia bezpečnú prácu v určenom priestore. Samozrejme, možno využívať aj pevné oceľové konštrukcie alebo betónové nosníky. Pokiaľ nie je na streche žiadna konštrukcia, musí sa kotviaci bod do podkladu inštalovať tak, aby v prípade pádu zaistil padajúcu osobu. Pri výbere riešenia je nevyhnutná rada odborníka, pretože pri zaťažení môže dôjsť k deštrukcii strechy alebo k uvoľneniu kotviaceho lana, a tým k pádu osoby zo strechy. Ukážka riešenia vhodného pre plechovú strešnú krytinu je na obr. 1. Ide o kotviaci bod s deformačným prvkom zabezpečujúcim vhodné rozloženie sily pri zaťažení.

Obr. 1 Kotviaci bod s deformačným prvkom zabezpečujúcim vhodné rozloženie sily pri zaťažení na plochej streche

Obr. 1 Kotviaci bod s deformačným prvkom zabezpečujúcim vhodné rozloženie sily pri zaťažení na plochej streche

Druhým riešením v prípade povrchov, do ktorých nie je možné robiť otvory pre kotviace prvky, sú kotviace body zaistené vlastnou váhou. Ide o špeciálne navrhnuté konštrukcie kombinované s oceľovými alebo betónovými závažiami. Umiestňujú sa na rovné plochy najmenej 5 m od okraja a zvyčajne je možné na ne pripojiť jedného až troch užívateľov. Pokiaľ je potrebné vytvoriť bezpečnú trasu po celej dĺžke strechy, môžu sa tieto kotviace body zapojiť do kotviaceho systému (musí sa navrhnúť a nainštalovať v súlade s požiadavkami EN 795).

Riešenia pre šikmé strechy

Prístup na šikmé strechy je oveľa náročnejší a pokiaľ nie sú vytvorené prístupové cesty, môže to byť neprekonateľný problém. Podceňovanie výšky, sklonu a pevnosti krytiny sa stalo osudným už pre mnohých majiteľov domov a ich priateľov, ktorí im chceli „pomôcť“. Vhodným riešením sú kotviace body. Na inštaláciu pevného kotviaceho bodu stačia dostatočne pevné trámy strešnej konštrukcie, ale musia sa použiť originálne komponenty (obr. 2).

Obr. 2 Na inštaláciu pevného kotviaceho bodu stačia dostatočne pevné trámy strešnej konštrukcie.

Obr. 2 Na inštaláciu pevného kotviaceho bodu stačia dostatočne pevné trámy strešnej konštrukcie.

Postavenie správcov a technikov

Ďalším problémom je organizácia prác správcami a technikmi, ktorí musia pre firmy a vlastníkov bytov a nebytových priestorov zabezpečiť na strechách napr. údržbu technologických zariadení. Pri výkone tejto činnosti plnia povinnosti zamestnávateľa (zákon č. 124/2006 Z. z., § 13), pričom musia vziať do úvahy všetky požiadavky platných právnych predpisov upravujúcich bezpečnosť práce. Pripraviť bezpečný pracovný postup bez vhodných kotviacich bodov je takmer nemožné. Napriek tejto skutočnosti sú na Slovensku strechy nezabezpečené a v prípade nepriaznivého počasia sú dokonca úplne neprístupné. Medzi dobré riešenia patria rôzne strešné lávky, nosníky aj háky, ak sú podľa výrobcu určené na ochranu proti pádu (musia byť jasne označené číslom EN 795 a inými povinnými údajmi). Prístupy a kotvenie je vhodné navrhnúť už v projekte budovy, aby sa už vopred určili bezpečné údržbové postupy (zákon č. 124/2006 Z. z., § 4).

Na záver

Všetky strechy na budovách môžu a majú byť vybavené kotviacimi bodmi, aby osoby vystupujúce do výšky mohli vykonať svoju prácu bezpečne. V súčasnosti existujú mnohé vhodné riešenia na zaistenie bezpečnosti na strechách a všetkých zvýšených častiach budov, len sa ich návrh musí stať súčasťou práce architektov a projektantov, tak ako v iných vyspelých krajinách. Keď sa tento prístup dostane do praxe, strechy budú bezpečnejšie a práca na nich nebude už riskantnou hrou s osudom.

Text | Juraj Uherek
foto | SAFET TIME

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.